Jump to content

Factura fiscala


Ginno

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
eu am facut pt interspire si oscommerce factura... vrei pt ps?


Salutare ploaie. You little devil :-) . Pentru ce versiune de interspire ai facut ? Ca ma gandeam sa incerc putin toata suita de la interspire (full option).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

referitor la factura, nu trebuie sa arate exact asa, din pct de vedere al design-ului, se poate folosi ce avem deja modificand parti din factura pentru a arata exact cum trebuie.

as vrea sa va ajut gratis (in jur de o luna, max 2 oricum imi trebuie si mie modificarea, si atunci o voi posta gratis) dar am alte proiecte in curs, cine vrea mai repede, contra cost (ofer facura) pret 100 RON, TVA inclus

Link to comment
Share on other sites

Cotizez si eu cu 10 de RON pentru Radu, doar spune-mi cum am putea sa ne intalnim ca sa ti dau. (Sunt din bucuresti)

10 Ron pentru ca o sa faci modulul si o sa il lansezi gratuit, nu am nevoie acuma, doar sa fie o mica apreciere pentru munca pe care o vei depunde.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, e o gramada de munca - si e munca de chinez.

Am atasat 2 facturi scoase de Prestashop dupa modelul de mai sus. Prima este cu multe produse, am vrut sa vad cum se comporta. La doua am vrut sa vad cum apar discount-urile, dar mi-a fost lene sa pun mai mult de un produs. O sa pun varianta asta si pe site-ul de test cand oi avea timp.

Deci se poate, insa care este justificarea? Cine vrea modelul asta de pe vremea regretatului?

Legea sigur nu.

000022.pdf

000024.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ggedamed,
crezi ca poti sa faci ca sub factura sa apara si chitanta? ar fi chiar extraodinar.Am sa postez un exemplu.


Bineinteles ca pot. Singurul lucru de pe lumea asta pe care nu pot sa-l fac deocamdata e sa ma culc la ore normale. :coolsmirk:
Link to comment
Share on other sites

Hmm, e o gramada de munca - si e munca de chinez.

Am atasat 2 facturi scoase de Prestashop dupa modelul de mai sus. Prima este cu multe produse, am vrut sa vad cum se comporta. La doua am vrut sa vad cum apar discount-urile, dar mi-a fost lene sa pun mai mult de un produs. O sa pun varianta asta si pe site-ul de test cand oi avea timp.

Deci se poate, insa care este justificarea? Cine vrea modelul asta de pe vremea regretatului?

Legea sigur nu.


am si eu o sugestie
nu cred ca este corect la cum ai facut la 000022.pdf .
nu trebuie fiecare factura cu totalul ei (daca emiti 2 facturi)???
Link to comment
Share on other sites

Daca este sa devina modul, unica problema o sa fie ca acest modul sa fie configurabil. Fiecare a adaptat adaugarea campurilor in msql si admin_adresses si altele cum a vrut. Pentru uni Nr Reg comertului este "nrreg" pentru altii se numeste "regcom"

Precum si posibilitatea de a arata sau nu Referinta: , EAN: si altele.

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca unii nu realizeaza despre ce este vorba.

Este adevarat ca pe facturile atasate apar date din campuri suplimentare, dar adaugarea de campuri noi e alt subiect. E o gramada de munca la modificarea facturii, darmite sa mai faci un modul care sa modifice baza de date si clasele din Prestashop si sa integreze aceste modificari in aceeasi interfata!

De aceea, nici nu cred ca se va apuca cineva s-o faca moca. Vreau sa zic, nici macar factura modificata, nu mai vorbesc de modul. E vorba de respect fata de propria munca.

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Asa sa arate factura si chitanta,sa fie pe aceeiasi foaie (daca sint foarte multe produse,logic se va trece pe foaia urmatoare)


Daca aveam indoieli la formatul facturii - legea nu mai impune un format, asa ca nu vad beneficiile schimbarii sablonului din Prestashop in formatul pre-UE - adaugarea chitantei mi se pare de-a dreptul inutila. Cu toate astea am tatonat putin, de amorul artei. Dupa care am decis ca n-o s-o introduc in sablon. Explicatii:

- Plasarea chitantei la sfarsit ar duce la trei variante, in cazul facturilor cu mai multe pagini:
# Fie se tipareste numai pe ultima pagina - apar doua formate, una cu chitanta si alta fara chitanta.
# Fie se tipareste pe fiecare pagina - cate pagini, atatea chitante.
# Fie operatorul are grija sa emita numai facturi de o pagina - atunci nu conteaza algoritmul de plasare a chitantei.

Mi se par aberante toate trei variantele.

- Chitantierul nu are ce cauta departe de emitentul lor. De ce as trimite chitanta impreuna cu factura, cand oricum trebuie sa ma deplasez pt a o completa?

- Cel mai important: plata cash nu prea mai e raspandita, ori chitanta nu are rost decat pt plata cash.

Nu spun ca nu se poate adauga chitanta, spun doar ca nu merita efortul, cei care o vor nu sunt dispusi sa plateasca la valoarea muncii depuse. Cum spuneam, e vorba de respectul fata de propria munca.

Avand in vedere faptele, constat ca cei care mentin acest topic o fac pt a obtine gratuit o modificare ce nu le foloseste decat lor. Am o propunere pt initiatorul acestui topic: deschide un sondaj sa vedem cati sunt cei care au nevoie de aceasta factura. Ma indoiesc ca mi-ar trebui mai mult decat degetele de la o mana pt a-i numara.

Participarea mea la acest topic a inceput din curiozitate si in acest moment curiozitatea s-a epuizat. Daca cineva doreste sablonul pe care l-am facut - asa cum e acum, ma poate contacta prin metodele descrise in profilul meu.

Nota: singura modificare fata de data trecuta consta in folosirea diacriticelor. Pt cei care vor sa continue, ca sa obtii factura asta trebuie introduse campurile suplimentare dorite a aparea in factura si trebuie modificat sablonul facturii pt a le aseza in pozitia dorita. Si mai sunt si diacriticele. Per total este o modificare care va fi trebui intretinuta manual si va pune probleme la upgrade. Pt cine vrea sa o vada la lucru, am facut-o pe site-ul meu de test din semnatura.

Sanatate si virtute.

000017.pdf

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere niciuna din variante nu este corecta. Probabil ca pt altii va fi corecta una din celelalte.

Numarul celor care sunt interesati de aceasta facilitate este mic. Numarul celor dispusi sa contribuie este si mai mic (aminteste-ti ce mi-ai zis cand ti-am sugerat sa faci o traducere completa in loc de bani - lucru nu f greu, traducerile existente sunt destul de complete deja).

Acestea impreuna cu faptul ca exista mai multe forme (toate realizabile, NB) - tu o vrei particularizata pt PFA, in timp ce celor cu SRL nu le-ar folosi in forma asta - o transforma dintr-o cerere a comunitatii intr-o solicitare particulara. Pt acestea pot fi contactat in particular, forumul nu serveste la asa ceva.

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

Asta e o idee buna.

Atasez aici fisierul cu factura +fara chitanta+. Asa cum am spus, ca sa mearga mai trebuie adaugate campurile suplimentare si, daca se doreste, mai trebuie rezolvata partea cu diacriticele.

Fac asta ca sa inchei capitolul asta si ca sa testez reactia comunitatii. Sunt prins cu proiectele platite, asa ca suportul va fi in limita posibilitatilor. Inainte de a ma intreba ceva, folositi butonul "search" al forumului, intrebarile la care stiu ca se poate gasi un raspuns prin cautare pe forum sau Google vor fi ignorate.

Sanatate si virtute.

PDF.php

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tiparirea chitantei pe aceeasi pagina cu factura este o tampenie, din punct de vedere contabil pentru un magazin online, ca tu nu incasezi cash la tine la sediu, incasezi prin posta sau curier, care ii da clientului o chitanta pentru bani,
Tu banii iii incasezi prin banca de la curier sau posta si nu ai nevoie de chitanta

Link to comment
Share on other sites

Tiparirea chitantei pe aceeasi pagina cu factura este o tampenie, din punct de vedere contabil pentru un magazin online, ca tu nu incasezi cash la tine la sediu, incasezi prin posta sau curier, care ii da clientului o chitanta pentru bani,
Tu banii iii incasezi prin banca de la curier sau posta si nu ai nevoie de chitanta



Referitor la factura . Se poate ca si chitanta sa fie pe aceeasi pagina factura. , dar daca se plateste prin banca , se poate scrie pe factura ca plata se va efectua prin OP si chitanta sa ramana goala .

Magazinul Flanco desi nu este un magazin online ... Cand cumperi ceva si platesti prin OP ei tot emit chitanta , daca platesti CASH este si chitanta completata , daca nu chitanta este goala .

Este treaba contabilului cum inregistreaza aceste date
Link to comment
Share on other sites

fratioare , s-a argumentat mai sus de ce nu este necasara chitanta ... 1.plata ramburs, nu tu emiti chitanta ... 2.daca omul vine la tine sa-si ia produsele iti cade mana sa scrii chitanta atunci ? ...3.in caz de tzeapa ( chiar daca ai o confirmare telefonica poate fi tzeapa ) ai de anulat pe linga factura si chitanta ... si lista cu argumente contra s-ar putea lungi ... eu asi fi solicitat modificari multe mai folositoare , ca de exemplu introducerea CUI,REG COMERTULUI , BANCA , IBAN ... numele persoanei care factureaza cu datele sale de indentificare ... lucruri la care legea este mult mai sensibila decat daca chitanta este pe aceasi pagina cu factura ... si banuiesc ca pdf-ul respectiv il are omul pe mail ... cu chiatanta atasata,deci dovada ca ti-a platit o are deja, desi el nu a venit inca la tine ... nu stiu daca la modul asta de facturare mai conteaza stampila ... asa ca ai grija ce iti doresti, ca ti se poate intimpla ...

Link to comment
Share on other sites

greseti ... atentie ce scrii la TERMENI SI CONDITII... banuiesc ca cea ce scrie acum te face sa livrezi gratis ... in mod electronic stampila nu este obligatorie si nici semnatura...simplul fapt ca documentele sunt emise de calculatorul tau si ca se regasesc pe el sunt acoperitoare pentru a dovedi autenticitatea lor ... mai citeste legea odata ... si ai grija la ce te obligi singur sau ce omiti si te poate incrimina ... astept magazinul tau sa functioneze si poate imi iau si eu ceva pe degeaba ... :))... cred ca trebuie sa mai scriem vreo 50 aici ca sa te convingem ca cea ce vrei tu este o prostie .... ti-au argumentat 2 pina acum ca nu ai ce face cu chitanta .... doar ca iti este tie lene ... ai grija : lenea si prostia se platesc intotdeauna ... apropo de flanco , ce zici de falimentul lor ?

Link to comment
Share on other sites

Poate imi arati si mie unde scrie ca factura elecronica este suficienta si poate fi fara stampila.
Chitanta sau bonul fiscal este dovada platii,mai citeste.
Eu stiam ca domnia si prostia....dar ma rog....zice fiecare cum vrea si ce vrea.
Deoarece vad ca nu am pe nimeni cu aceeasi parere,propun sa inchidem topicul



daca in caz ca nu esti bine documentat , pt facturile in format electronic nu este obligatoriu sa fie insotite de stampila .
Intreaba un contabil...

In alta ordine de idei , obs ca va contraziceti pe chitanta ... Intradevar sunt persoane care au intradevar nevoie de chitante in prestashop , altii care nu au nevoie . ggedamed a dragutz si amabil si v-a arata ca se poate modifica factura in prestashop sa arate ca una standard , dar vorba lui cine mai foloseste facturi in format standard? Asta e ... A fost un exemplu din partea lui . Desigur ca avizul de expeditie si chitanta nu avea rost sa le faca.
Daca este cineva amabil si doreste sa il puna pe site este ok ... Sau cu siguranta se va gasi cineva sa le vanda . Si factura si avizul de expeditie si chitanta in formatele standard.
Nu o sa stea nimeni sa faca cheta pentru cineva care efectueaza aceste modificari. Treaba este destul de simpla . Ori le pui pe net pentru toata lumea , ori le vinzi . Bogdan are si el dreptatea lui . Poate el are un magazin, la care vinzarile merg foarte bine . Si el pentru prestashop doreste si factura si chitanta + aviz de expeditie . Si mie mi-ar place sa le am , cu siguranta daca as fi avut ceva bine pus la punct sa poti anula factura sau chitanta , etc ... As fi renuntat demult la facturile vechi sau la programul care efectueaza facturi si chitante... Asa ca prin concluzie si prin urmare Bogdan are nevoie de asa ceva si trebui sprijinit , ideile sunt foarte bune .

Anunt referitor la facturi :

Este adevărat faptul că, de la 1 ianuarie 2007, momentul admiterii României în Uniunea Europeană, facturile nu mai trebuie tipărite cu regim special şi nu mai sunt necesare semnătura şi ştampila pe facturi. În consecinţă, o factură poate fi foarte bine trimisă prin poştă electronică, într-un format convenabil, PDF, spre exemplu, şi nu mai este necesară trimiterea ei prin poştă.

Mai multe detalii gasititi aici: http://reflectiieconomice.zilisteanu.ro/2009/10/factura-electronica-fost-ingropata.html
Link to comment
Share on other sites

exact asta ii explicam si eu ... numai ca nu ai prins esenta ... NU VREA sa scrie ... se contrazice aiurea plus ca vrea chitanta pe aceasi pagina cu factura ... ca si-a luat mouse de la Flanco si a vazut el ce tari sunt aia ca au chitanta pe aelasi tipizat... si daca tot are magazin vrea si el ... abia astept sa ii descoper magazinul sa imi iau ceva gratis si sa-l dau in judecata ca m-a inselat ... cat timp eu primesc pe mail , de la el , de la o adresa de mail pe care el o gestioneaza dovada ca am facut o plata si ca nu am primit nimic in schimbul ei se numeste inselaciune si se incadreaza penal ... deci domnule afacerist ai inceput bine ... la mai mare si la mai multe ....

ps... daca ai avea curiozitatea sa te uiti in PDF.php ai observa ca nici nu este foarte greu sa obtii cea ce soliciti ... dar scuze am uitat , iti este lene ... :)

Link to comment
Share on other sites

daca ai lucra in comert dupa cum te lauzi si daca ai avea angajati , ai observa cat de inegniosi sunt ca sa te fure ... asa ca asta este motivul schimbului de stampile ... ca tu nu ai incredere in cineva care nu iti da o hirtie stampilata doveste o data in plus , daca mai era nevoie, ca esti si paranoic si cu o mentalitate invechita ... fratioare , aici este ca la betie , daca doi oameni iti spun sa te duci sa te culci , du-te ... orice argument referitor la legislatie sau practica nu a trezit neuronul din capul tau ... ti-a palcut expresia cu " sanate ... " si o repeti ca un papagal ... banuiesc ca asa faci si comert ...prin imitatie ca o maimuta ... :)... nici indemnul de a te "uita" in PDF.php nu te-a facut curios sa descoperi roata ... :)... vorba lui caragiale : " esti ... , amice !" ... :)))

ps ...imi place cum ai punctat : 80 de milioane vechi ... inseamna ca ai o afacere mare ... foarte mare chiar ... unii primesc doar eugenii sau hirtie igienica pt angajati de banii astia ... dar ai punctat bine ... ne-ai umilit ...


si ai dreptate ... nu ma intereseaza ... exista pentru prostie si inganfare o taxa ... plateste-o, dar singur ... din partea mea iti poti lua si o naveta spatiala alaturi de factura daca asta te ajuta ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Trebuia sa scot coloana de TVA si am reusit sa aduc factura pana aici, dupa cum se vede in poza.
Ma ajuta cineva sa-mi zica cum scot celula aia amarata din footer, unde apare total TVA? Ma tot plimb prin cod aiurea.

18217_EvFOzOWKiPIw4qdx7H3X_t

Link to comment
Share on other sites

Ok, lasati casuta aia, am alta problema.
As vrea ca Total expeditie sa apara in lista de produse, ceva gen ultimul produs cumparat va fi Total expeditie. Acesta are o valoare de 10 ron la comenzi sub 100ron si 0 la comenzi cu valoarea peste 100ron.
Ma poate ajuta cineva cu modificarea? Am mare nevoie de ea, raman indatorat.

Sau sa inserez cumva calculul transportului in fereastra unde listeaza produsele.

Link to comment
Share on other sites

Asta e o idee buna.

Atasez aici fisierul cu factura +fara chitanta+. Asa cum am spus, ca sa mearga mai trebuie adaugate campurile suplimentare si, daca se doreste, mai trebuie rezolvata partea cu diacriticele.

Fac asta ca sa inchei capitolul asta si ca sa testez reactia comunitatii. Sunt prins cu proiectele platite, asa ca suportul va fi in limita posibilitatilor. Inainte de a ma intreba ceva, folositi butonul "search" al forumului, intrebarile la care stiu ca se poate gasi un raspuns prin cautare pe forum sau Google vor fi ignorate.

Sanatate si virtute.


Multumesc foarte mult pentru acest fisier!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Asta e o idee buna.

Atasez aici fisierul cu factura +fara chitanta+. Asa cum am spus, ca sa mearga mai trebuie adaugate campurile suplimentare si, daca se doreste, mai trebuie rezolvata partea cu diacriticele.

Fac asta ca sa inchei capitolul asta si ca sa testez reactia comunitatii. Sunt prins cu proiectele platite, asa ca suportul va fi in limita posibilitatilor. Inainte de a ma intreba ceva, folositi butonul "search" al forumului, intrebarile la care stiu ca se poate gasi un raspuns prin cautare pe forum sau Google vor fi ignorate.

Sanatate si virtute.


Salut...am si eu o intrebare... Se poate sa faci ca pe factura sa apara transportul ca si un produs cumparat?
Aceeasi cerere ca si Abh
Link to comment
Share on other sites


Salut...am si eu o intrebare... Se poate sa faci ca pe factura sa apara transportul ca si un produs cumparat?
Aceeasi cerere ca si Abh


Se poate, numai ca fii-mea mi-a interzis sa muncesc pe gratis pentru grupuri mai mici de 100 de persoane. Regret.
Link to comment
Share on other sites


Salut...am si eu o intrebare... Se poate sa faci ca pe factura sa apara transportul ca si un produs cumparat?
Aceeasi cerere ca si Abh


Se poate, numai ca fii-mea mi-a interzis sa muncesc pe gratis pentru grupuri mai mici de 100 de persoane. Regret.


hai te rog...am nevoie urgent de chestia asta ..
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 weeks later...

Am urmat intocmai pasii propusi de ploaie si in momentul cand vreau sa generez factura imi apare urmatoarea eroare :

You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'LIMIT 1' at line 1

Mentionez ca am versiunea 1.3

Multam frumos!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Am urmat intocmai pasii propusi de ploaie si in momentul cand vreau sa generez factura imi apare urmatoarea eroare :

You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'LIMIT 1' at line 1

Mentionez ca am versiunea 1.3

Multam frumos!


Cum ai rezolvat problema asta? Am intampinat-o si eu si nu am gasit solutie.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

NU va mai chinuiti cu facturi scoase de site.
Lucrati cu un soft sub win, care va tine si evidenta si multe altele.
pentru 60 de lei , daca sunteti PFA sau II luati un soft super.
Eu am 4 situri pe nisha si de cand am luat programul de facturare vad viata in roz.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

o mica problema

 

Foloesc aceasta facutra modificata insa discountul nu se calculeaza la total fara tva si total tva se calculeaza la total de plata :

 

Sa zic ca am produse de 100 de lei

 

Si Discount de 10 lei

 

 

 

TOtal fara tva : 88 lei Total Tva : 22 Lei

 

 

Total de plata : 90 de lei

 

 

Nu e oky din punct de vedere fiscal ma uit momentan sa vad campurile care pot fi modificate daca s-a mai confruntat cineva cu problema va rog postati.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ar trebui sa o modific ca e veche rau... s-ar putea face cu optiune de chitanta sau nu, factura dubla, pe un A4 (daca sunt pana in 4-5 produse), si am mai modificat pentru cineva varianta sa apara discountul pe factura.

Sunt doritori?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ar trebui sa o modific ca e veche rau... s-ar putea face cu optiune de chitanta sau nu, factura dubla, pe un A4 (daca sunt pana in 4-5 produse), si am mai modificat pentru cineva varianta sa apara discountul pe factura.

Sunt doritori?

 

Still waiting ....... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am impresia ca unii nu realizeaza despre ce este vorba.

 

Este adevarat ca pe facturile atasate apar date din campuri suplimentare, dar adaugarea de campuri noi e alt subiect. E o gramada de munca la modificarea facturii, darmite sa mai faci un modul care sa modifice baza de date si clasele din Prestashop si sa integreze aceste modificari in aceeasi interfata!

 

De aceea, nici nu cred ca se va apuca cineva s-o faca moca. Vreau sa zic, nici macar factura modificata, nu mai vorbesc de modul. E vorba de respect fata de propria munca.

 

Sanatate si virtute.

Am iserat factura facuta de tine, te rog spunemi cu as putea detalia tva-ul la transport ( cu tva si fara tva) exact ca si la detalii produse

multumesc Anticipat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

o mica problema

 

Foloesc aceasta facutra modificata insa discountul nu se calculeaza la total fara tva si total tva se calculeaza la total de plata :

 

Sa zic ca am produse de 100 de lei

 

Si Discount de 10 lei

 

 

 

TOtal fara tva : 88 lei Total Tva : 22 Lei

 

 

Total de plata : 90 de lei

 

 

Nu e oky din punct de vedere fiscal ma uit momentan sa vad campurile care pot fi modificate daca s-a mai confruntat cineva cu problema va rog postati.

Acest lucru se cunosc problema în mai multe versiuni PrestaShop

http://www.prestasho...s-wrong-amounts

 

This is know problem in several PrestaShop versions

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...
  • 1 month later...
  • 9 months later...

Asta e o idee buna.

 

Atasez aici fisierul cu factura +fara chitanta+. Asa cum am spus, ca sa mearga mai trebuie adaugate campurile suplimentare si, daca se doreste, mai trebuie rezolvata partea cu diacriticele.

 

Fac asta ca sa inchei capitolul asta si ca sa testez reactia comunitatii. Sunt prins cu proiectele platite, asa ca suportul va fi in limita posibilitatilor. Inainte de a ma intreba ceva, folositi butonul "search" al forumului, intrebarile la care stiu ca se poate gasi un raspuns prin cautare pe forum sau Google vor fi ignorate.

 

Sanatate si virtute.

Acest fisier poate fi folosit si pentru prestashop 1.5.6? Ce modificari ar trebui sa mai fac pentru crearea facturii?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...