Jump to content

Adaugare preturi in euro dar in FO sa arate preturile in Lei


vietnam

Recommended Posts

salut:
cel mai simplu:
in init.php deasupra:

$currency = Tools::setCurrency();


adauga:

$cookie->id_currency = intval(ID-UL_LA_RON);



==================
daca vrei sa fie totul configurabil pe viitor

$currency = Tools::setCurrency();


adauga:

$cookie->id_currency = intval(PS_CURRENCY_FRONT_DEFAULT);



in admin/tabs/AdminCurrencies.php
modifica line de sub:

$this->optionTitle = $this->l('Currencies options');


sa arate asa:

       $this->_fieldsOptions = array(
           'PS_CURRENCY_DEFAULT' => array('title' => $this->l('Default currency:'), 'desc' => $this->l('The default currency used in shop'), 'cast' => 'intval', 'type' => 'select', 'identifier' => 'id_currency', 'list' => Currency::getCurrencies()),
         'PS_CURRENCY_FRONT_DEFAULT' => array('title' => $this->l('Default currency front:'), 'desc' => $this->l('The default currency used in front shop'), 'cast' => 'intval', 'type' => 'select', 'identifier' => 'id_currency', 'list' => Currency::getCurrencies()),
       );




bafta!

Link to comment
Share on other sites

;-) Radu, multumesc mult, mi-ai salvat viata... de foarte mult timp cautam o solutie pentru acest tip de situatie... Acum vin si eu cu o intrebare: cum as putea sa ma folosesc de cursul valutar de la BNR in mod automat? Am vazut ca scriptul de prestashop utilizeaza un curs propriu care nu este tocmai exact...

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Buna Radu,

AdminCurrencies nu trimite catre un link de automatizare a cursului valutar, dar - din ce am citit pe forum - prestshop utilizeaza un curs valutar propriu (ca rata de schimb, banuiesc). As vrea sa stiu daca introduc preturile in euro si/sau dolari, iar moneda implicit setata este leu, cum as putea sa fac transformarea directa si actualizabila automat (zilnic) a acestor preturi?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

pai ti-am dat o idee mai sus - nu am cum sa-ti dau codul exact ca nu am timp pentru asa ceva dar cam asta ar fi:

creezi un script php ce ruleaza zilnic prin cron si care sa faca update la tabela currency in functie de ce date citeste de la http://www.bnro.ro/nbrfxrates.xml
doar cu, conversion_rate ai treaba

PS codul presta ce ia ratele de schimb este in classes/Currency.php, metoda refreshCurrencies

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

am o intrebare acest tutorial este bun si daca am preturile in $ pe pagina de admin facut currencyul la ron dar cand intra un client pe site sai apara pretul direct in ron sa nu il mai selecteze el ca eu nam $ la cursul BNR depinde la ce curs import marfa in tara, va multumesc !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut Radu,

Am facut modificarile din postul tau si totusi n-am vazut nicio modificare. Nu prea imi dau seama ce am gresit.
Ceea ce as vrea este sa pot introduce preturile in USD si EURO din BO dau in FO sa apara doar in lei.

Edit:
Am reusit sa-i dau de cap, multumesc pentru solutie. Acum am Euro in BO si Lei in FO. In continuare nu stiu cum as putea face sa aleg in BO sa introduc pretul in orice moneda vreau eu dintre USD, Euro si Lei.

Ar mai fi si problema ca in acest moment Euro si Lei au amandoua rata de conversie 1 :(

Multumesc,
Petru

Link to comment
Share on other sites

Petru,

din admin nu prea ai cum sa introduci in orice moneda vrei pentru ca preturile sa pastreaza in baza de date ca niste numere. Aceste numere se considera ca sunt in moneda care o ai selectata ca fiind default (doar una singura)

o modificare cum vrei tu e prea mancatoare de timp ca sa fie viabila.

ce am incercat eu in codul de mai sus e ca poti introduce preturile in moneda default a magazinului: EUR sa zicem iar moneda default pentru front sa fie alta RON de ex

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc Radu, intr-un final m-am multumit cu varianta asta cu intrare in euro in BO si afisare in lei in FO. N-am reusit insa sa fac updatarea automata a cursului. De cate ori editez currency.php, imi dispar paginile produselor si din ce-am vazut pe forum, nu sunt singurul cu problema asta. N-am mai avut timp sa ma ocup de asta in ultima vreme, dar voi reveni la problema

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut!

Imi puteti zice si mie unde trebuie definit PS_CURRENCY_FRONT_DEFAULT ca sa nu dea eroare in Front Office cand fac modificarile de care a zis Radu? Pana acum n-am gasit, si vreau sa pot alege separat moneda implicita pt FO si BO. Merci!

Link to comment
Share on other sites

Am facut cele doua modificari (in init.php pentru FO ) si cele din AdminCurrencies. Desi in spate apare si pot alege (imi da mesaj ca s-a facut alegerea cu succes si nu vad nicio eroare) in fata nu se schimba moneda pt Front Office si imi da eroare ca am o constanta nedefinita. :(

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu am mai verificat de mult codul. ce varianta de prestashop ai?
Din pacate sunt si foarte prins zilele astea, doar in weekend daca ai timp sa ne jucam amandoi sa inchidem threadul asta - ca pare o problema destul de comuna.

Link to comment
Share on other sites

OK. In week-end e OK. Stiu cum e sa fii in pom cu timpul. :)

Am instalat ultima versiune de 1.3, adica 1.3.7.0. N-am reusit sa ma prind de ce n-o transmite in FO din moment ce o seteaza in BO. Astept un semn de la tine zilele astea. Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...