Jump to content

Nu reusesc sa salvez traducerea la module


Recommended Posts

Am descoperit ca este imposibil sa salvez traducerile la unele module. Am verificat, toate sunt 777, dar degeaba.

La acutalizarea traducerilor raporteaza mincinos "actualizare reusita".

 

Aveti idei de rezolvare?

Link to comment
Share on other sites

OK. Am incercat si asta astfel:

Cand reduc in php.ini max_input_vars la 500, in error_log din directorul admin imi spune ca max_input_vars e prea mic si sa-l cresc peste 2000.

Am pus max_input_vars 10000 si post_max_size 64M in php.ini, iar acum error_log nu mai zice nimic. Dar simptomele au ramas la fel: primele module pot sa le traduc si sa salvez traducerea, insa ultimile ~ doua treimi nu se dau batute si nu se salveaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest cornelm

Salutare,

 

Intrebare: cum pot face traducerea la casetele din FO?

-INFORMATION, OUR STORES, MY ACCOUNT etc etc? Ma refer la titlurile "casetelor". In rest totul este in romana

Atasez si o imagine.

Multumesc

post-338168-0-95409500-1336641115_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Modules > Position cauta aici Left column pentru modulele care apar in coloana stanga

noteaza denumirele lor (expl: My Account Block)

apoi mergi in Modules si pui denumirea in search.

apare My Account block v1.2 by PrestaShop

pune mouseul deasupra denumirii in bold si o sa vezi denumirea moduluiui intern pe care o notezi iar: blockmyaccount

 

2. Tools > Translations

selecteaza in lista "Module translations" si apoi click steag pentru limba dorita

cauta in pagina "blockmyaccount" si localizeaza textul pe care vrei sa-l traduci in modul

atentie uneori este posibil sa apara de mai multe ori un modul (in tema default, in tema ta)

traducerea se face pe cat posibil in tema selectata si apoi in cea default.

 

3. Actualizeaza traducerile

Edited by valentin.g (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

În versiunea 1.4.7 se pare că există un bug legat de traducerile pentru module. Din BO se salvează ok în fișierul din folderul moduluilui (de ex. /modules/blockcart/ro.php), dar dacă modulul este personalizat, în folderul aferent personalizării se salvează un fișier cu dimensiunea 0 (de ex. /themes/theme_name/modules/blockcart/ro.php).

 

Apoi din FO încearcă să citească (fără succes, evident) fișierul de 0 bytes, și în loc să facă fallback pe fișierul cu limba respectivă din folderul implicit pentru module, se încarcă traducerea engleză în loc.

 

Singura soluție pe care am găsit-o a fost ștergerea fișierelor ro.php de 0 bytes din folderul temei. (pe linux cu comanda:

find /themes/theme_name/modules/ -name ro.php -empty -print -delete

)

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema am avut-o si eu.

am contactat pe cei de la hosting le-am spus despre eroare, am trimis screenshot cu erorile si s-a rezolvat.

au modificat ei valoarea pentru max_input_vars spunand ca au facut-o pentru intreg serverul.

deci banuiesc ca nu poti tu modifica respectivele valori maxime ci cei de la hosting

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...