Jump to content

Czy warto już wybrać PrestaShop 8 czy jeszcze 1.7?


Viktorson

Recommended Posts

Cześć,

Będę uruchamiał nowy sklep i mam dylemat.

Otóż dostałem dobrą ofertę cenową na 2 lata w _Stores. Wiadomo nic mnie nie obchodzi od strony technicznej, ani te wszystkie omnibusy, ale nie mam dostępu bezpośrednio do bazy danych i po dwóch latach różnie może być. Ponadto jestem skazany na z góry przygotowane integracje (głównie chodzi o brokerów logistycznych).

Dlatego też zastanawiam się nad ponownym użyciem Presty. Od wielu lat mam inny sklep (PS 1.6) i sklep działa, zarabia, ale pamiętam jaka to momentami była droga przez mękę.

No i tutaj pytanie z tematu, czy PS 8 jest już bezproblemowy czy nadal trzeba z nim walczyć (instalowałem na próbę wczesną wersję 8 i nie działało to dobrze).

I pytanie dodatkowe. Czy Nowsze wersje PS 1.7 / PS 8 są w miarę dobrze dopasowane do polskich warunków (np. tłumaczenia)? w 1.6 też z tym różnie bywało.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wersja 8.1 chodzi stabilnie. Warto przenieść się z 1.6 z uwagi też na PHP 8. W 1.7 już otwierając nowy czy też migrując z 1.6 nie warto wchodzić.  Co do problemów to na każdej platformie są. Tutaj dobierając odpowiednio szablon, integracje, modułu i wydajny hosting można spać spokojniej.  Z tłumaczeniami raczej problemów nie ma większych. Głównie kwestia szablonu.

Link to comment
Share on other sites

Nie napisałeś najważniejszego czyli czy chcesz to robić wszystko sam czy zlecać. Generalnie prestashop w wersji 8 od strony technicznej czyli programistycznej jest trudniejsza od poprzednich wersji więc jeśli nie jesteś programistą to musisz się liczyć z tym że w specyficznych przypadkach będziesz musiał się wspomóc usługami osób bardziej doświadczonych. Wszystko wskazuje na to że kolejna wersja czyli 9.0 będzie szła w tym samym kierunku więc na pewno łatwiej nie będzie. Przez to że jest trudniej, że trzeba dostosować moduły do nowej wersji w sieci znajdziesz znacznie mniej gotowych darmowych rozwiązań, ale można to zrekompensować tym że cześć z nich z wersji 1.7 działa na 8.

Z plusów jest to że prestashop poprzez wersje 8, niedługo 9 nadgania braki związane z niekompatybilnością nowszych wersji php, niektórych frameworków itp. więc w konsekwencji dostajemy stabilniejszy i bezpieczniejszy mechanizm otwarty na nowe możliwości.

Problemy się zdarzają, jak w każdym systemie. Od wersji 8.1 jest ich znacznie mniej.

Tłumaczenia panelu sklepu są w miarę ok, tłumaczenia szablonu również natomiast jak wybierzesz szablon od dewelopera który się nie przyłożył w kwestii tłumaczeń to może być różnie.

Nie wiem jak działa _Stores i co będzie dla Ciebie lepszym wyborem, jedyne co zaobserwowałem i sam pewnie też to to że cyberfolks jest coraz mniej przyjazny dla użytkownika końcowego, przynajmniej ja mam takie obserwacje.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, endriu107 said:

Nie wiem jak działa _Stores i co będzie dla Ciebie lepszym wyborem, jedyne co zaobserwowałem i sam pewnie też to to że cyberfolks jest coraz mniej przyjazny dla użytkownika końcowego, przynajmniej ja mam takie obserwacje.

Generalnie _Stores działa całkiem przyjemnie, przynajmniej w wersji demo :).

Też to zauważyłem. Mam tam hosting od wielu lat. Jeszcze za czasów hekko można było pogadać i sporo załatwić, często szli na rękę (kiedyś dostaliśmy 2gb miejsca za samą pozytywną ocenę "zrobiła nam dzień" napisali i dali bonus). Teraz to już duża firma i wszystko jest sformalizowane, procedury, procesy, korpo gadka, ale nie dość, że narzekać nie mogę bo hosting działa bardzo dobrze i nigdy żadnych problemów, to nawet bym polecił gdyby ktoś pytał.

3 hours ago, endriu107 said:

Nie napisałeś najważniejszego czyli czy chcesz to robić wszystko sam czy zlecać.

Gdybym wybrał PS to robiłbym sam jak najwięcej. Nie jestem programistą, ale trochę się w podstawach orientuję, plus SQL więc przy 1.6 momentami było ciężko, ale dałem radę.

Tylko, że chyba już nie mam siły na to kolejny raz :). Praca, starość itd:). Tak w ogóle to ja lubię PS i pewnie niedługo i tak będę się męczył z migracją na 8.

Dziękuję za odpowiedź.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Viktorson said:

Teraz to już duża firma i wszystko jest sformalizowane, procedury, procesy, korpo gadka, ale nie dość, że narzekać nie mogę bo hosting działa bardzo dobrze i nigdy żadnych problemów, to nawet bym polecił gdyby ktoś pytał.

Kiedyś tez polecałem, dzisiaj już nie polecam ze względu głównie na obsługę klienta, a pewnie niedługo będę odradzał jak tylko wyjaśnię aktualny konflikt który mam z nimi i  ich partnerem.

Link to comment
Share on other sites

Tylko w ostatnim tygodniu miałem chyba z 5 przypadków, że klienci zgłaszali jakieś zauważone błędy na swoich sklepach na 1.7 i zawsze okazywało się, że na 8 to już zostało poprawione, więc zdecydowanie warto postawić na tą wersję.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cześć nie chcę zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj.

Czy przy migracji na Prestę z 1.6 na 8 jest możliwość zachowania wyników pozycjonowania (tylko organiczne) w Googlu czy zaczynamy z czystą kartą?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...