Jump to content

Magazin nou (probleme)


chivoto

Recommended Posts

Salut. Am in productie un magazin de maruntisuri (adica extrem rar coletele depasesc 1kg) si nu ma pot descurca cu niste aspecte.

1. Vreau sa am limbile ROMANA si ENGLEZA pentru FrontOffice, ce fisiere trebuie sa traduc?
2. Eventual sa preia cumva automat dupa IP si sa prezinte in Romana daca este IP de romania. Cum pot face asta?
3. Nu am nicio idee despre cum sa trimit colete in tara si sa-mi calculeze automat taxele de transport. Ce curieri sa folosesc? Posta, FanCurier, UPS? Trebuie sa adaug judetele? Deocamdata exclus contracte de curierat ca nu ma gandesc ca o sa vand mai mult de 500 lei pe luna.
4. Vreau sa pot sa trimit si in strainatate, dar nu stiu de asemenea cum.
5. Ca mod de plata accept ramburs, transfer bancar si PayPal. Magazinul se prezinta in EUR, USD, GBP si RON. Cum accepta toate aceste monede pentru ca un client sa nu piarda la conversie (inclusiv in PayPal) sau sa-i apara costuri ascunse.
6. O sa fac si o varianta mobila a magazinului. Are cineva idei si sugestii?
7. SEO - ce sa fac sa imi apara produsele (creatii unicat) pe o pozitie avantajoasa in Google
8. Sa folosesc certificat SSL? Costa cam mult si nu vreau sa arunc banii aiurea.
9. Nu e o intrebare ci o afirmatie: Multumesc!

Sa auzim numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

1. Cum adica pe module?
2. Locationdetection adica Geolocation? Sau este altul, pe bani?
3-5. Am inteles
6. Adica pentru iphone.
7. Nu se poate optimiza de mine?
8. Fiecare server de hosting adica? si il folosesc pe-al lor?
9 Multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Da, l-am instalat, dar nu stiu sa-l folosesc. Cred ca o las balata.

Singura problema ramasa e cea legata de transport. Pentru in tara am ales Posta Romana si UPS dar nu stiu cum sa arat clientului cat costa, in functie de judet sau localitate. De asemenea pt UPS in afara.

Multumesc Costi43

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai nevoie de SSL, mi se pare un moft care e mai mult folosit pentru a creste increderea clientilor in magazin, dar cine se uita in bara sa vada ca tu ai https in loc de http? Siteurile gen paypal chiar au nevoie, dar magazinele noastre...

Pentru a-ti ajunge produsele in pozitii avantajoase pe google ai doua optiuni:

1. Platesti la Adwords. Daca ai niste produse unicat si e concurenta mica pe ele, vei avea cost mic per click, conversiile vor fi in functie de numarul de oameni care cauta acel produs pe google. Degeaba ai reclama ta sus daca doar cinci oameni cauta produsul intr-o luna. Daca te apuci de asta singur, e recomandat sa studiezi cateva ore modul in care se face o campanie adwords eficienta, altfel vei pierde banii.

2. Platesti pe cineva ca sa te aduca pe prima pagina. Avantajul fata de metoda precedenta e ca rezultatul dureaza mai mult. La Adwords, daca ti se termina banii din cont, ai ajuns inapoi pe pagina 10 in doi timpi si trei miscari. Dezavantajul e ca pretul si timpul necesar pentru a ajunge pe prima pagina se calculeaza in functie de dificultatea cuvintelor cheie.

Prestashop, cu toate setarile pe care le are el pentru SEO, nu te va aduce pe prima pozitie decat daca ai cuvinte cheie gen "hartie cu douazeci de straturi pentru sters la fund"

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi Dl. Costi si Dl. Abh.

Am reusit traducerea (poate o sa o postez daca se cere, sunt traducator). Certificat SSL nu e necesar. SEO o sa fac eu ca nu imi permit sa dau bani deocamdata.

Ma intereseaza sa stiu aspectele legale. Trebuie firma? Ce pot face sa fiu curat 100%? PayPal sau banca ma obliga sa dau ceva declaratii de venit?

Link to comment
Share on other sites

Inca nu am aflat detalii legate de partea legala. E un subiect tabu? :D

Legat de traducere, nu stiu cum sa fac "Manufacturers" (care la mine e schimbat cu "Materialul de baza folosit la crearea obictului") si categoriile de produs, ele fiind trecute in baza de date cu numele in engleza (am nevoie de site bilingv). Are cine idee ce pot face?

Cash on Delivery = Plata ramburs?

Link to comment
Share on other sites

partea legala!!!
trebuie sa fii o persoana juridica, adica: PFA, AF, SRL, SA sau alte personalitati juridice in baza carei poti emite un document de plata-incasare.
Manufacturers=Producator , de unde ti s-a tradus tie aasa ceva???? o intrebare stupida de la mine :):):):)

Cash on Delivery = Plata la receptie sau Plata Ramburs

Link to comment
Share on other sites

Exista ceva topicuri recente pe-aici cu traduceri complete, altfel poti intra pe alte siteuri in romana si sa vezi cum sunt traduse campurile (vezi siteul lui costi43 de la semnatura), pe urma le traduci din BO - Tool - Translations - Modifica traducerile

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce varianta de prestashop folosesti pentru dezvoltare locala. insa ultima 1.4 are inclus redirectarea le language in functie de ip.

Deasemenea pentru traduceri este mult mai usor in 1.4

pentru livrare cu posta este aprox 7 lei un colet relativ mic, dar tarifele exacte le afli de la oficiu. tot acolo afli si taxele pentru trimis in afara.( le notezi si le introduci in sistem)

SSL dupa cum am vazut spus si mai sus, nu cred ca ai nevoie.

Cu SEO e complicat dar depinde de rabdarea si de bugetul tau.

Metodele de plata le poti deasemenea limita la zone ( paypal pt afara si eventual transfer bancar) si in ro la destinatie , transfer, card , sms, etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...