Jump to content

RODO a PrestaShop


damian5602

Recommended Posts

Strona musi mieć politykę prywatności, obowiązkowe zgody przy składaniu zamówienia na przetwarzanie danych osobowych. Klient musi mieć prosty wgląd (max 3 kliknięcia) do informacji kto jest administratorem danych - wg mnie najlepsze miejsce na takie info to stopka strony.

 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 29.04.2018 o 12:13 PM, damian5602 napisał:

Nie wiem czy to wystarczy przy rejestracji i zaznaczyłem to jako obowiązkowe.

Ktoś podpowie czy to wystarczy?

rejestracja.png

Kolego jak zrobiłeś ten dopisek Ochrona danych osobowych ?

Link to comment
Share on other sites

dziękuję ślicznie za informacje

 

a jeszcze jak bym chciał dodać kolejne swoje treści do zaakceptowania typu regulamin

 

oraz w formularzu wyświetla mi się nazwa "nip eu" jak to zmienić by było tylko samo NIP

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, pszemek napisał:

a jeszcze jak bym chciał dodać kolejne swoje treści do zaakceptowania typu regulamin

A czy te treści mają jakoś być zapisane wbazie? tzn czy były zaakceptowane podczas rejestracji.A z tym nipem zobacz w tłumaczeniu.

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, damian5602 napisał:

A czy te treści mają jakoś być zapisane wbazie? tzn czy były zaakceptowane podczas rejestracji.A z tym nipem zobacz w tłumaczeniu.

 

Dobrze by było by były zapisane w bazie

chodzi o regulamin sklepu, że przeczytał i zapoznał się - i np po kliknięciu napisu regulamin sklepu wyskakiwało okienko z regulaminem

Link to comment
Share on other sites

GDPR wymaga od właścicieli witryn i sklepów internetowych, aby informowali:

– które dane osobowe są gromadzone
– do czego dane są wykorzystywane
– kto zajmuje się danymi
– w jaki sposób uzyskano dane
– jak i gdzie przechowywane są dane

 

Dodatkowo, tam gdzie klient wpisuje swoje dane musi być pole "zgadzam się .... ble ble ble ..."

Czyli przy rejestracji, przy zakupie, przy formularzu kontaktowym

Do tego polityka prywatności i możliwość pokazania klientowi co jest zebrane na jego temat.

Presta coś tam oficjalnie wydała ale wg mnie jest zbyt drogo (80E) i nie wiem jak to sprawdzić

https://addons.prestashop.com/pl/wzmianki-prawne/32323-official-gdpr-compliance-by-prestashop-16.html

Konkurencja czyli woocommerce robi to za darmo ... tyle w temacie olewania nas starszych klientów presty 1.6 - nadal także szukam rozwiązania

Link to comment
Share on other sites

Fakt z ceną chyba trochę popłynęli... Nie spodziewałem się, że wyjdzie im aż tyle ;)

W efekcie powstał darmowy moduł https://www.prestashop.com/forums/topic/811046-prestashop-free-gdpr-compliance-rgpd-2016679/

Jest od dawna w instalce moduł ochrony danych osobowych - brakuje zgody przy formularzu kontaktowym ale nie jest ona moim zdaniem aż tak konieczna (kwestia dyskusyjna czy będą tam dane).

Jak ktoś ma konkretny prawny zapis wprowadzający coś więcej to chętnie się zapoznam z przepisami (ale nie na zasadzie gdzieś słyszałem/ktoś coś mówił).

Link to comment
Share on other sites

Nie ma obowiązku dawania takich narzędzi klientowi. Nie zawsze klient może skasować swoje dane, bo ze względów prawnych mamy obowiązek przez parę lat trzymać jego dane a ze względów podatkowych ten obowiązek to 6-7 lat. Nie wiem jak się zachowują w tych kwestiach wspomniane moduły...

Zmiana na 1.7 tylko z tego względu to konieczność zmiany szablonu.

Na ten moment może być też problem z migracją danych oraz modułami...

Link to comment
Share on other sites

Moduł niby jest dedykowany na katalog czy mały sklep ale z zasady robi to samo - przejrzałem ogólnie, nie testowałem jeśli się wysypie to pretensje należy mieć do siebie ;)

To nie ustawa i jak już wolę oficjalne strony.

Rozporządzenie eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2016.119.01.0001.01.POL&toc=OJ:L:2016:119:TOC

Polska ustawa została w czwartek przegłosowana w sejmie i trafiła do senatu i prezydenta sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2410

Przepisy wprowadzające i wykonawcze są w powijakach legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12302951/katalog/12457722#12457722

Link to comment
Share on other sites

Wysyp nastąpił już dawno w postaci szkoleń, siania paniki i sprzedawania nic nie wartych certyfikatów.

Prawdziwe certyfikaty potwierdzające zgodność z rodo będzie wydawał prezes uodo i akredytowane firmy a po więcej szczegółów odsyłam do rozporządzenia i projektu polskiej ustawy w której jest o tym mowa (a póki nie będzie polskich przepisów to nie będzie uodo i akredytowanych firm do wystawiania takich certyfikatów).

Link to comment
Share on other sites

W kontekście RODO polecam nagranie w webinaru, przeprowadzonego przez Shopera we współpracy z kancelarią Legal Geek - w przeciwieństwie do innych materiałów o RODO, z którymi miałem okazję się zapoznać, tutaj wszystko przedstawione jest w miarę przystępnie, a dodatkowo na końcu webinaru eksperci odpowiadają na pytania słuchaczy (ten etap dał mi odpowiedzi na różne trapiące mnie pytania).

Link: https://www.youtube.com/watch?v=9FnQRwiYEBE

Edited by Lukullus1990 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

To nie forum prawnicze :P

Ale przykładowo w wielu sklepach widuję coś takiego:

Administratorem Państwa danych osobowych jest SKLEP z siedzibą w Miasto (00-000) przy ul. Ulica 1/2. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: test@test 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Czy przycisk do automatycznego usunięcia swoich danych przez klienta jest na pewno wymagany? Czy nie wystarczy tylko odnośnik tłumaczący że jeśli chce usunąć swoje dane ma taką możliwość i musi się skontaktować w tym celu z administracją sklepu?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

RODO wraz z instalacją wdrożeniem + wdrożenie wytycznych ustawa o handlu internetowym to co wymaga w sklepie, dodatkowo przeglądnięcie sklepu i zaprogramowaniem wszystkich zmian oraz wytyczne co jeszcze trzeba zrobić np sprawdzenie dokumentacji itd. (presta 1.6, 1.7)

[USUNIĘTO REKLAMĘ]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...