Jump to content

Cum sa nu ti mai apara toate modulele in BO si sa-ti mearga mai rapid BO ( SOLUTIE !)


AdrianyMG

Recommended Posts

Stateam zilele astea si ma gandeam ca sunt o gramada de module ¨inutile¨ , sau mai bine spus ce nu le folosesc in BO module. In plus pana-mi incarca intrarea in module , ma plictiseam de moarte . Asa ca m am apucat de cautat si am gasit ceva care probabil la unii din voi o sa va foloseasca , 

Asa ca : 

 

1. mergem in directorul /classes si deschidem fisierul tools.php ( eventual il copiem pe PC si il deschidem cu Notepad++) 

2. odata deschis tools.php cautam cuvantul ¨addonsRequest¨ la sfarsitul liniei introducem o alta linie cu ¨return false; ¨

3. salvam si copiem fisierul in /classes alegand obtiunea rescrierii lui peste cel vechi 

 

ok

 

acum inainte de a termina mergem si redenumim in directorul /config/xml aceste doua fisiere 

default_country_modules_list.xml in default_country_modules_list_old.xml (sau ce vreti sa-i adaugati ) si must_have_modules_list.xml in must_have_modules_list_old.xml ( la fel ce vreti sa-i adaugati)

 

si gata !!!! :)

 

Mergeti in BO / MODULE si vedeti ca toate modulele inutile au disparut si .... SURPRIZA BO merge mult mai rapid 

 

In speranta ca va fost de folos !  ;)  Multa bafta ! 

post-1132655-0-88871900-1462645606.txt

post-1132655-0-90904200-1462645743_thumb.png

Edited by AdrianyMG (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

teoretic e bine.

 

practic nu, asta inseamna ca acel site este pe o gazduire de 2 euro/luna. modulele nefolosite pot fi dezinstalate si sterse. stiu, cele care vin cu presta nu poti sa le stergi din admin dar poti sa le stergi prin ftp/sftp si sa stergi si legatura lor din config. abordarea asta mi se pare ceva mai normala.

dar revenind la timpul de incarcare din sectiunea de module eu nu am avut latente mai mari de 3 secunde pentru ce "pastoresc" drept urmare pana sa vad aceasta postare nu mi-am pus problema.

Link to comment
Share on other sites

Sa o luam altfel pt ce am eu nevoie de 80 de module suplimentare presta ce nu sunt instalate si poate nu o sa le folosesc niciodata. Cat despre gazduirea cu 5 euro pe luna ,nu stiu ce sa ti spun eu unul sunt multumit de gazduirea pe care o am ... si este acelasi BO care pe care l am avut inainte de a face operatiunea in cauza ... nu am mare experienta in presta sincer am cateva luni si sunt captivat ... eu am notat o imbunatatire semnificativa pot spue chiar mare ... asa ca ... fiecare cu parere lui ... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...