Jump to content
  • 0

Jak Ustawić Metody Wysyłki Względem Max Wymiarów Lub Ilości (Potrzebne M. In. Do Paczkomatów)?


revv83

Question

Witam. Mam taki oto problem. Sprzedaję różne produkty o różnych wymiarach i chciałbym skonfigurować kilka różnych rodzajów wysyłki w zależności od wagi, max wymiarów lub ilości.

Presta 1.6.1.1 domyślnie pozwala na ustawienie metody wysyłki wg przedziałów wagowych lub wg wartości zamówienia. Umożliwia też doliczanie dodatkowego kosztu wysyłki dla każdej kolejnej sztuki wskazanego produktu. Brakuje mi tu ustawienia tego dodatkowego kosztu per metoda wysyłki (jeśli opcji transportu jest kilka).

 

Jak np. dodać wysyłkę paczkomatami, gdzie mamy 3 opcje rozmiaru A, B i C, tak aby automatycznie obliczyć czy 3 różne produkty o sprecyzowanych wymiarach zmieszczą się w Paczkomacie o rozmiarze A lub w jakimkolwiek innym? Sprawdzanie wyłącznie po wadze odpada, bo produkty bywają różne, jedne zajmują więcej przestrzeni a ważą niewiele, inne na odwrót.

 

Każda zdefiniowana metoda wysyłki zawiera w jednym z kroków pola do określenia maksymalnych możliwych do wysłania wymiarów. Domyślnie Presta wyłącza możliwość wysyłki, jeśli w koszyku znajduje się chociaż 1 produkt nie spełniający kryteriów, ale co jeśli zamówienie składa się z kilku mniejszych produktów/opakowań których łączna objętość (patrząc np. po głębokości) przekracza maksymalną możliwą głębokość? Presta tego nie zsumuje, a zamówienie może nie zmieścić się w Paczkomacie. Pomyślałem, aby nadpisać klasę, która jest odpowiedzialna za sprawdzanie wymiarów, tak aby uwzględnione były rozmiary wszystkich produktów w koszyku.  Wówczas można byłoby utworzyć 3 metody wysyłki dla każdego rozmiaru paczkomatu. Te opcje, w których zamówienie się nie zmieści zostałyby automatycznie wyłączone przez system. Tylko to małe eleganckie i za pewne kłopotliwe w przygotowaniu.

 

Jak sobie radzicie z takimi kwestiami? Czy ktoś mógłby posłużyć radą? A może jest jakiś moduł, w którym można wszystko precyzyjnie skonfigurować od A do Z?

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Radzę sobie z paczkomatami i gabarytami w ten sposób, że zamiast stosowania rzeczywistej wagi produktu, stosuję wagę umowną. Klient i tak jej nigdzie nie widzi, służy ona tylko do wprowadzenia przy produkcie żeby od niej potem zależały koszty dostawy.

 

Czyli np. sprzedaję poszewkę z opcją dokupienia wkładu, oba przedmioty są lekkie, ale poszewce wprowadzam wagę np. 0.1kg, a wkładowi 10kg. Więc jak ktoś kupi nawet 10 poszewek to ciągle jest to mała waga, ale wystarczy, że dorzuci jeden wkład i już waga skacze do góry i łapie się na wyższą kategorię paczkomatu (ale jako zakres w jednej opcji wysyłki, a nie kolejny kurier).

 

Moim zdaniem ustawienie tego żeby oddawało w 100% rzeczywistość jest bardzo bardzo trudne, dlatego robię tak i staram się to jakoś uśrednić, raz wyjdzie klientowi troszkę mniej niż powinno, raz troszkę więcej, ale ogólnie nie dopłacam do dostawy.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dzięki za opinię. No jest to jakies rozwiązanie zastępcze. Muszę sobie rozpisać produkty wagowo i sprawdzić czy takie umowne wagi nie podbiją mi z kolei cen u kuriera, jeśli wagą będę chciał sztucznie podnieść rozmiar Paczkomatu. No ale może da się jakoś to zgrać.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Na razie sam dane wklepuję np. do webklienta DPD. Sklep dopiero wystartował. Ale docelowo chciałbym dane zamówień generować do postaci CSV / XML i następnie importować je do poszczególnych przewoźników albo poprzez moduły zintegrować się z przewoźnikami lub jakimś brokerem. No muszę popracować jeszcze nad logistyką. W każdym razie wydaje mi się, że jeśli wagi zgadzałyby się z rzeczywistością to łatwiej pewne procesy zautomatyzować. Kurierzy tez za pewne sprawdzają czy zadeklarowane wagi są zgodne z rzeczywistością. Obecnie produkty mam wprowadzone z rzeczywistymi wagami (produkt+opakowanie) z pewnym zapasem, dzięki temu można dosyć precyzyjnie wyznaczyć przedziały i klientowi zaoferować niższą cenę przesyłki.

No ale właśnie pojawił się problem z Paczkomatami, dlatego zacząłem zastanawiam się jak do tego najlepiej podejść.

Edited by revv83 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Rozumiem, na pewno jeżeli wagi by się zgadzały to było by lepiej, tylko faktycznie trudno ustawić na tej podstawie wysyłkę gdy przewoźnik jest mocno zależny od gabarytów.

 

Ewentualnie można wprowadzić w produkcie dwie wagi, jedną umowną, a drugą rzeczywistą jako cechę produktu (będzie ją też wówczas widział klient) i jakoś tak to potem rozwiązać aby to ta druga waga była przesyłana do kuriera.

 

W sumie przy przewoźniku można podać jakie są największe gabaryty przesyłki, ale nawet nie wiem jak to się składa gdy klient zamawia kilku produktów o różnych wymiarach, dlatego starałem się to załatwić właśnie tymi umownymi współczynnikami, w ten sposób łatwiej ogarnąć, bo powstaje nam swego rodzaju dodatkowa kategoryzacja produktów (na drobnicę itd.).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 1/4/2016 at 6:54 PM, Daresh said:

Radzę sobie z paczkomatami i gabarytami w ten sposób, że zamiast stosowania rzeczywistej wagi produktu, stosuję wagę umowną. Klient i tak jej nigdzie nie widzi, służy ona tylko do wprowadzenia przy produkcie żeby od niej potem zależały koszty dostawy...

 

 

W jaki sposób i gdzie podajesz tą wagę umowną?

Edited by odeg (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...