Jump to content

Cum Inchizi/salvezi Un Magazin Facut In Presta 1.5.6.2


Recommended Posts

Salut,

 

Voi inchide magazinul online si as vrea sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a nu pierde informatiile/produsele/baza de date... intr-un cuvant as vrea sa stiu cum sa procedez pentru a-l putea folosi mai tarziu pe un alt site.

 

Multumesc in avans!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand din Cpanel dai Export la baza de date apoi accesezi FTP si descarci tot ce ai in folderul public_html. Dupa aceste 2 operatiuni magazinul are backup si poate fi oricand urcat pe un alt domeniu/hosting.

 

Buna Mihai,

 

Ms mult. Sunt novice in domeniu, te-ar deranja daca mi-ai da un path complet? Am incercat sa caut databases-ul in cpanel (il am setat in engleza) & nada iar in public_html ... ori nu am accesat eu ce trebuie ori nu vad optiunea pentru descarcat/download.

Link to comment
Share on other sites

@Ionela:

1. De regula Cpanel-ul are diversele categorii (fiecare cu iconitele sale)  una sub alta, cauta pe cea numita Databases, de regula mai in josul paginii.

    Acolo gasesti o iconita Mysql Databases si de regula tot acolo inca una phpMyadmin. Click pe phpMyadmin, introdu username si parola (daca le cere) selecteaza baza de date si din meniul orizontal, click pe Export; daca faci totul bine o sa ti se descarce arhiva cu baza de date.

2. Public_html il accesezi fie prin File Manager-ul Cpanel-ului si ai optiunea Download in meniul orizontal de sus fie prin FTP cu Filezilla sau similar. Prin ultimul, selectezi pur si simplu tot continutul si il descarci local.

 

Dar probabil cea mai buna optiune pentru tine ar fi sa contactezi hostingul tau si sa-i ceri arhivele cu fisiere si baza de date din ziua precedenta. Orice hosting serios face acest backup zilnic. 

Link to comment
Share on other sites

Trebuie back up.

Intri prin ftp ...filezilla si copiezi tot site ul in PC. Apoi in cpanel - phpmyadmin. Se deschide o fereastra noua si dai in tabul de sus Export. Mai jos dai click pe export si salvezi baza de date in Pc langa siteul luat prin ftp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...