Jump to content
  • 0

Optymalna lista kategorii oraz cechy i atrybuty


Marti_btf

Question

Witajcie,

 

Generalnie dopiero zaczynam moja przygodę z prestashop. Przygotowuje sie do otwarcia sklepu z ciuchami. W tej chwili tworzę listę kategorii produktów i mam małą zagwozdkę.

Generalnie chcę stworzyć jedą listę  kategorii w których bedą dodawane ciuchy dziecięc:

Czyli np kategoria główna  "Ubrania dziecięce" i podkategorie: spodnie, bluzy, kurtki itp

NIe chce tworzyć osobno menu dla chłopców jak i dziewczynek jak ma wiele sklepów. Chciałbym aby była jedna lista kategorii a po wybraniu np ubrnia dziecięce lub jednej z podkategorii był filtr gdzie możnaby wybrać chłopiec lub dziewczynka. Zauważyłem że mozna to zrealizować stosując atrybuty i cechy a nastepnie zmieniając ustawienia "modułu nakładawnia filtrów".

 

Koledzy podpowiedzcie jak to optymalnie zrealizować, być może koś z was już sie z tym spotkał.

 

 

i druga sprawa:

Czy ktoś z was mogłby mi wyjaśnić różnicę pomiędzy atrybutami i cechami?

Mamy kolor, rozmiar, rodzaj materiału itp

Co bedzie cechą a co atrybutem? Jakie bedą konsekwencje jezeli np kolor ustawie jako cechę a nie atrybut i odwrotnie. Czy to wpływa znacząco na dalsze wykorzystanie cech i atrybutów np przy robieniu zakupów w sklepie????

 

Pozdrawiam

Marcin

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Atrybuty są to "cechy", które możemy wykorzystać do stworzenia odmian produktu / do jego konfiguracji.
Np. ten produkt: http://www.selljus.pl/prestashop15/pl/1-produkt-demonstracyjny.html
Bądź jak np. rozmiar buta / rozmiar odzieży -> nie ma sensu w tym wypadku tworzenia dwóch oddzielnych produktów jak np. bluza dziecięca XL, bluza dziecięca M, ... .

 

Cechy produktu są to bardziej "parametry" .. dość często wykorzystywane przy sprzęcie elektronicznym itd.. .
Jak przejdziemy do kategorii: http://www.selljus.pl/prestashop16/pl/5-coats to mamy możliwość porównania cech produktu dodając min. dwa produkty i klikając przycisk porównaj. Mimo wszystko dane produkty muszą posiadać wspólne cechy przypisane do siebie.

 

-----------------

Skoro tego typu koncepcja została przyjęta przy tworzeniu kategorii to ciężko coś doradzić. Można dać końcowe kategorie dziewczynka / chłopiec.. .

Edited by selljus.pl (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dziękuje za odpowiedz opowiedz odnośnie cech i atrybutów. Trochę mi rozjaśniłeś.

 

 

To może zapytam inaczej odnośnie tych moich kategorii: Czy dostrzegacie w takim rozwiązaniu jakieś problemy/minusy patrząc przez pryzmat obsługi sklepu jak i również robienia w nim zakupów?.

Miałbym jedną listę kategorii a jako cechę dałbym wówczas płeć i można by filtrować po niej w kategoriach.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nie wiem czy kolega skończył już projektować kategorie, ale "upraszczanie" kategorii nie jest dobrym rozwiązaniem z perspektywy zarówno SEO jak i wygody użytkownika.

 

Stworzenie kategorii dobranych zarówno pod kątem popularności w wyszukiwarce jak i odpowiedniej segregacji treści to ciężki orzech.

 

Do tego wchodzą jeszcze tagi oraz atrybuty, które służą głównie użytkownikowi (sortowanie produktów)

 

Ogólnie masakra jak produkt jest popularny zarówno ze względu na skład/pochodzenie/zastosowanie/producent

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam serdecznie. 

Odgrzeję nieco temat ale mam pewną zagwostkę. Prestashop 1.7. 
Chciałbym dodać produkt mniej więcej jak tutaj: http://printone.pl/pl/p/Pieczatka-WAGRAF-B2S-Compact/670?gclid=EAIaIQobChMI4L-h156J1wIV6LXtCh3RvAh9EAQYAiABEgJCy_D_BwE, który ma do wyboru trzy atrybuty:

  • kolor obudowy (8)
  • kolor tuszu (6)
  • czcionka (12)

Atrybuty nie wpływają na cenę produktu.

Kiedy dodam w szczegółach produktu w sekcji "kombinacje" wszystkie trzy atrybuty (wszystkie wartości) i kliknę "generuj" wywala mi serwer generując ogrom możliwych kombinacji.
Kiedy dodam po kolei każdy z atrybutów (wszystkie wartości) i po każdym kliknę "generuj" kombinacji jest już mniej ale na szczegółach produktu wyświetlane są tylko pierwsze (kolor obudowy). Pozostałe są puste co wygląda tak jak na załączonym obrazku.

Pytanie: Jak najlepiej wstawić dla produktu możliwość definiowania jego trzech atrybutów jak na linku powyżej?

atrybuty.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...