Jump to content
  • 0

strony cms


szkut

Question

Witam,

 

Chciałbym edytować swoje strony cms, ale z poziomu plików html oraz css, a nie z poziomu presty. Które pliki odpowiadają za dodane przezemnie strony cms?

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Takie informacje nie są zapisywane w żadnych plikach. Strony cms generowane są do bazy danych a potem odpowiednio z niej przetwarzane na postać HTML którą widzisz w przeglądarce. To nie jest statyczna strona którą otworzysz w programie do edycji stron.

Edited by mroczus87 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

W edytorze WYSIWYG masz takie opcje :) Bez problemu powinno działać - jeżeli chcesz mieć własne formatowania stwórz swój unikalny szablon css i korzystaj z klas które w nim ustaliłeś wykorzystując w edytorze WYSIWYG.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Kwestia kombinacji jak i znajomości CSS

Czy chodzi Ci o takie coś ?? W tym przypadku masz tekst odsunięty po 20px z lewej i prawej strony na załączniku pokazałem jak to można zrobić. Edytujesz po prostu style CSS :)

Znajdź w swoim edytorze ikonę odpowiadającą 4 rzędowi i pierwszej ikonie w nim kliknij na nią i przejdź do zakładki Pudło (Box) i tam masz opcję Margines - ustal sobie wg. uznania dolny górny jak tam chcesz. Myślę, że o to Ci chodzi :)

post-735577-0-81112700-1399293745_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Bardzo dziękuję za podpowiedź- tylko, że jest pewien problem, nie posiadam tak jak na twoim screenie 3go i 4go wiersza poleceń w WYSIWYG. Przynajmniej jest edytor html, więc mogę spróbować swoich sił.

 

presta 1.5.6.2

 

Jeżeli dobrze pamiętam - to aby w ogóle mi się pojawiło WYSIWY musiałem na serwerze ustawić cały folder odpowiadający z JavaScript (chyba się nazywał jc) ustawić CHMOD 755. Być może coś ominąłem w tym folderze. Chyba, że posiadacie wiedzę na temat, które dokładnie pliki za to odpowiadają i zmienię dla nich CHMOD.

post-779505-0-51173100-1399377042_thumb.jpg

Edited by szkut (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

dzięki za ułatwienie mi pracy narzędziem WYSIWY - ułatwiło mi to duzo pracę jeżeli chodzi o szybkie pisanie artykułów, ale jako, że aktualnie próbuję się czegoś nauczyć na temat html oraz css wpadłem na genialny (przynajmniej dla mojego poziomu) pomysł. Jedną z możliwości WYSIWY to wyświetlene okna z czystym kodem html, który można edytować. Pomyślałem, to dlaczego niemożna było by tam napisać jakąś prostą z punktu widzenia schematyki stronę i osadzić jakiś styl css. Niby spoko - działa, ale dodając reguły css ingerują one nie tylko w kolumnę w której wyświetlana jest zawartość strony cms, ale ingerują one na całą stronę.

 

Proszę zerknąć:

http://www.kuguar.pl/content/15-jak-dobrac-rozmiar-ramy - tutaj kombinuje, metodą prób i błędów. Widać zmiany w czcionki lewej kolumnie, pasku i stopce.

http://www.kuguar.pl/content/7-jak-dobrac-narty - tutaj nic nie tykałem. Strona 100% napisana za pomocą WYSIWY.

 

Banał ten napisałem dziś wieczorem:

<html>
<head>
<style>
/* arkusz stulu */
article {
font-family: Verdena, sans-serif;
font-size: 100%;
line-height: 100%;
}
h1 {
font-size: 2em;
}
strong {
font-size: 1.6em;
}
p, ul, table {
font-size: 1.2em;
line-height: 1.6em;
}
</style>

Zamiast article, wcześniej było body, ale pomyślałem, że ogólnie strona też ma już jakąś kaskadę, gdzie jest opisany body. To na chłopski rozum body zmieniłem na article oraz w html również.

 

Proszę mi powiedzieć, czy jest jakiś sposób, abym mógł nadal uczyć się za pomocą takiej metody tak abym nieingerował w całą stronę (ucze się i rozbudowuję stronę jednocześnie). Zauważyłem, że WYSIWY gdy wstawia jakieś reguły css to wciska je z osobna do każdego elementu html, co chciałbym jednak uniknąć w kodach przezemnie pisanych.

Edited by szkut (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dając nazwy typu h1 itd. wpływasz na układ całej strony. Może to zmodyfikować zmieniając nazwę na h1.articles. Nastepnie w miejscu gdzie chcesz swój nagłówek h1 robisz <h1 class="articles">Twój tekst</h1>. Tak samo z table itd.

 

 

//ADD

<html>
<head>
<style>
/* arkusz stulu */
article.artykul {
font-family: Verdena, sans-serif;
font-size: 100%;
line-height: 100%;
}
h1.artykul {
font-size: 2em;
}
strong.artykul {
font-size: 1.6em;
}
p.artykul, ul.artykul, table.artykul {
font-size: 1.2em;
line-height: 1.6em;
}
</style>

Tak powinien wyglądać Twój kod. Następnie jak chcesz wykorzystać go np. w nagłówku typu h1 to wywołujesz:

<h1 class="artykul">Coś tam</h1>
Edited by satania (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

gra - dzięki

 

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to forum na temat css. Dlatego też nie chcę was tutaj wypytywać o nurtujące mnie pytania.Proszę o polecenie dobrego forum o tematyce css.

 

Niemniej jednak coś mi się gryzie w tym moim dokształcaniu, a mianowicie:

<style>
/* arkusz stylu */
article.artykul {
font-family: Verdena, sans-serif;
font-size: 100%;
line-height: 100%;
margin: 20px;
}
h1.artykul {
font-size: 2em;
color: teal;
}
strong.artykul {
font-size: 1.6em;
}
p.artykul, ul.artykul, table.artykul {
font-size: 1.2em;
line-height: 1.5em;
}
table.artykul {
padding-top: 2em;
padding-bottom: 2em;
border: 1px solid grey;
border-collapse: collapse;
}
table.artykul td, th {
border: 1px solid grey;
padding: 0.5em;
text-align: center;
}
p#akapit {
text-indent: 2em;
}
p.img {
text-align: center;
}
</style>

jak odpalam plik html w przeglądarce to tabele posiadają "padding", a na stronie cms w prestashop już nie. Gdzie może znajdować się konflikt?

 

http://www.kuguar.pl/content/15-jak-dobrac-rozmiar-ramy

 

Pozdrawiam, Paweł

Edited by szkut (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...