Jump to content

Diferite handling price pt zone diferite


Recommended Posts

Cam aiurea titlul, dar explic aici.
Vreau ca suma minima de la care transportul este gratuit sa fie diferita pt Bucuresti si celelalte orase.
Adica, pt comenzile care depasesc xx lei in Bucuresti si YY lei pt celelalte orase transportul sa fie gratuit.

Acum am aceeasi suma de la care transportul este gratuit, si pt Bucuresti e cam mare.

Am vazut magazin pe prestashop care are sume diferite de la care transportul e gratuit, dar nu stiu cum au facut, deci se poate.

Livrarea o fac cu acelasi curier si in Bucuresti si in restul tarii. Dar chiar daca as mai baga un curier pt Bucuresti, de ex., tot nu stiu cum sa fac pretul ala minim diferit de la un curier la altul.

Ca sa ma obraznicesc si mai mult, as putea seta cumva ca pt Drumul Taberei transportul este gratuit?

Link to comment
Share on other sites

o solutie eleganta nu prea am cum sa-ti dau acum ca ar lua prea mult timp dar ai putea sa faci ceva de genul:

in classes/Cart.php
deasupra la

// Free fees



adauga:

    
   global $cookie;
   if($cookie->isLogged()) {
     //iau adresa de livrare
     $shippingAddress = new Address(intval($cookie->id_address_delivery));
     if (strpos(strtolower($shippingAddress->city), 'bucuresti') !== false) { 
       //comanda se livreza in bucuresti, sa vedem daca tipul e din drumul taberei
       if (strpos(strtolower($shippingAddress->address1), 'taberei') !== false) { 
         return $shipping_cost;
       }
       elseif ($orderTotal >= 100) //100 e val comenzii pt bucuresti ca sa primeasca free shipping
       return $shipping_cost;
     }
   }



100 e val min a comenzii pt bucuresti, val din admin ramane valabila pt celelate cazuri
cei din drumul taberei au shipping gratis

Link to comment
Share on other sites

Radu, multumesc pt raspuns.
Pana una alta am rezolvat asa:

Am adaugat Curier B (pt Bucuresti) si Curier N (pt celelalte orase) (acelasi curier dar cu B si N in coada).
Am definit cate 2 Price Ranges: pt Curier B intre 0-150 si 150-10000 si pt Curier N intre 0-200 si 200-10000.

Apoi la Fees by carrier am pus la Curier B 20 lei pt 10-150 si 0 pt 150-10000 si la Curier N 25 lei pt 0-200 si 0 pt 200-10000.

Pt Posta Romana tot asa, am definit Posta Romana B si N, cu price ranges ca mai sus, 10 lei intre 0-150 si 0-200 si 0 lei peste.

Handling am pus 0 peste tot. Si acum apare bine, adica daca omu are in cos peste 150 sau 200 lei, apare 0 la transport, doar ca sub 150 sau 200 nu le mai zice ca "mai aveti de adaugat suma x pana la transport gratuit"

Singura problema ar fi ca le apare la clienti B si N in coada, dar nu cred sa-i deranjeze prea mult.

Si asa am suntat partea de programare :)

Celor din Drumul Taberei le zic personal si o sa zic si pe blog cand o fi gata.

Link to comment
Share on other sites

Buna baieti,
Spuneti-mi si mie ce inseamna fitoasa? sa nu mor prost. Desi sunt roman, tui mama masi dar acest cuvant l-am intalnit de prima data la cei din sud, in speta Bucuresti. Chiar asa trebuie sa corcim limba romana? pe langa acest fapt gasim si niste mari palavragii, care nici scrie nu stiu si ei mai numesc ardelenii unguri. Rusine lor

13859_C49pkHoMVFHagDGobNuv_t

Link to comment
Share on other sites

Buna baieti,
Spuneti-mi si mie ce inseamna fitoasa? sa nu mor prost. Desi sunt roman, tui mama masi dar acest cuvant l-am intalnit de prima data la cei din sud, in speta Bucuresti. Chiar asa trebuie sa corcim limba romana? pe langa acest fapt gasim si niste mari palavragii, care nici scrie nu stiu si ei mai numesc ardelenii unguri. Rusine lor


Amice, ramai la subiect. Subiectul este "Diferite handling price pt zone diferite".

Sanatate si virtute.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...