Jump to content
  • 0

backup, aktualizacja, szata graficzna


szkut

Question

Witam,

 

O prestashop dowiedziałem się parę dni temu, gdy szef zaproponował mi, abym zaopiekował się starym projektem sklepu internetowego (który de fakto nigdy nie został uruchomiony).

 

Jako, że w pracy dorabiam jako grafik - tworze bilbordy w corelu, pomyślałem że zmiana szaty graficznej nie jest problemem. Jednak okazuje się, że w tworzeniu stron moje obrazeczki nic nie wskurają tylko muszę nauczyć się podstaw programowania.

 

Proszę was o pomoc: w jaki sposób moge dokonać kopi aktualnego stanu całej strony (prestashop w wersji Version 1.1.0.5 - tak aby mógłbym w razie niepowodzenia szybko i sprawie postawić stary stan strony.

 

Następie instalacja nowego prestashop. Nowa skurka - edycja jakiejś default'owej

 

Na początku muszę stworzyć stronę, z prezentacją pewnych produktów, kontakt, artykuły na różne tematy, a w niedalekiej przyszłości uruchomić sklep.

 

Bardzo proszę o pomoc. Szef również zaproponował mi literaturę "Witold Wtorek, PrestaShop Sklep internetowy szyty na miarę. Czy warto? Jako, że nie ominie mnie coś z programowanie php, czy polecacie również inne ksiązku o tej tematyce?

Link to comment
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Tworzenie kopi jest banalnie proste. Zrzucasz całość (nie tylko skórka - wszystkie pliki) z ftpa na dysk. Potem logujesz się na php admina i exportujesz bazę danych. I to wszystko.

Co do książek.... to czytanie jest zawsze na topie ;)
ale sama książka nic Ci nie da, tylko praktyka i uczenie się na własnych błędach. Parę razy Ci się wysypie sklep, a za którymś razem już będziesz wiedział co wolno, a co nie :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

czym prędzej zrezygnuj z tej prastarej wersji 1.1. Korzystanie z tak dziurawej wersji jest conajmniej niebezpieczne i szczerze mówiąc nie widzę sensu stawiania sklepu na 1.1

 

Ja z książek bym nie korzystał, zwrócił bym się w kierunku tutoriali i forum, znacznie więcej z tego wyniesiesz niż z książki,

tak to widzę ja ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dostałem hasła i loginy na prestashop, oraz na "panel", który jest moim ftp. Tyle zdążyłem się zorientować. Co masz na myśli mówiąc php admina?

 

- kopia wykonana, odkryłem również na panelu opcję otworzenia kopii;

- jeżeli chodzi o skasowanie aktualnej strony to mam rozumieć, że robi się to za pomocą "delete", czy powinienem to w jakiś sposób odinstalować;

- jaka jest następnie kolejność, najpierw strona graficznie, a potem instalacja prestashop, czy na odwrót?

- wiem, że mam edytować niektóre pliki z folderu "theme" aby zmienić wygląd strony, tylko co ja tam mam powpisywać, aby strona generalnie miała moje tło, strona tytułowa w formie zdjęcia (do 5 szt., które będą same się przesuwały jak slajdu oraz za pomocą guzika - ala ta strona http://www.alpinepro.cz/ nie oczekuję takich cudów, ale chodzi o motyw przesuwających się zdjęć)

- co do guzików, tła guzików to wyjdzie w praniu, kolumn to w praniu:)

 

Przepraszam, za wolną reakcję - zajmuje się tym podczas nad godzin lub w wolnym czasie. Z góry dziękuję i doceniam, że nie nużą was prawdopodobnie często powtarzane pytania.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ponawiam pytanie:

 

jak mam usunać aktualny stan strony. czy łopatologiczne delete na wszystkie foldery w ftp czy jakoś odinstalować?

 

przed tym wszystkim chciałbym spróbować swoich sił może na jakiś emulatorze, który emuluje środowisko tworzenia stron, zainstalował bym sobie tam prestashop i samemu metodą prób i błędów konfigurował - czy znacie takie narzędzie?

 

EDIT:

 

zainstalowałem XAMPP, skonfigurowałem i zainstalowałem na nim prestashop. Podczas instalacji zapytał mnie o "charakter" sklepu, czy jakoś tak nie pamiętam dokładnie, wybrałem "sport i rekreacja" po czym zainstalowalo mi już gotową "graficznie" stronę. Czy mój wybór determinuje defoultową skurkę dla strony? oraz ilość i różnorodność zainstalowanych modułów (odrazu 67)? - przez co czuję się trochę zmieszany.

 

a teraz sedno sprawy JAK ZMIENIĆ STRONĘ GRAFICZNIE? ;) pytanie co do "kasacji" prawdziwego sklepu jest aktualne, gdyż prędzej czy później będę musiał to wykonać.

Edited by szkut (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

po pierwsze potrzebujesz:
- loginy i hasła do zaplecza aktualnego sklepu (choć jak ma być usuwany to zbędne to)
- loginy, hasła i host do ftp na którym stoi sklep
- loginy, hasła i host do bazy danych z którą się łączy presta

php admin to jest panel baz danych.

jak sobie wszystko zgrasz tak, jak pisałem w pierwszym poście to potem usuwasz normalnie stronę przyciskiem "delete" w ftp oraz tabele w bazie danych, nie bazę - bo inaczej będziesz musiał ją od nowa zakładać :)

najpierw robisz layout strony, potem ją kodujesz - taka jest kolejność. Tylko z tego co widzę masz mało doświadczenia, więc nie szalej w layoucie to potem będziesz się głowił jak to na kod przenieść. 
Jak będziesz się coś pytał na forum to podawaj wersję presty. 1.6 się bardzo różni od 1.5 w kodzie.
Co do gotowej skórki, to presta zawsze taką ma. Skopiuj sobie ją, zmień nazwę, na zapleczu sklepu przełącz pod nowa skórkę i przerabiaj ;)
to powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Bawiąc się w defaultowej skurce zauważyłem, że jest wiele modółów, które po prostu ingerują w wygląd graficzny strony:

- konfigurator motywu

- slider

- górny banner;

przypuszczam, że takich modułów znajdę jeszcze więcej. W większości spełniają moje wyborażenie. Nie mogę natomiast nic znaleźć na teamat tła strony. Domyślnie jest one całe białe. W jaki sposób mogę zmienić całe tło, a co za tym idzie w przypadku wyboru ciemnego tła kolor czcionki? Niektóre strony posiadają tło w formie zdjęcia u "góry strony", które ku dołu się rozmazuję i przechodzi w jednek kolor (taki efekt jest pożądany). Czy na to również są moduły - czy wlaśnie w tym momęcie kłania się umiejętność grzebania w plikach? To samo pytanie mam odnośnie rozmieszczenia modułów na stronie. Sam modół w opcji konfiguarji nie daje mi wyboru gdzie się wyświetla.

 

A w końcu gdy osiągne zadowalający efekt czy można ten pozmieniany defaultowy wygląd strony zapisać jako mój? po czym po zrobieniu wszystkich kopi co wspomniałeś u góry przerzucić go na rzeczywistą stronę? Przypuszczam, że tak będzie lepiej dla mnie jak i dla Was - edytując niż tworzyć:)

 

Jeżeli znacie jakieś tutoriale mogą być po angielsku proszę o linka. Co post mam tyle pytań w głowie i to często tak trywialnych, że idzie ześiwieć. Nie jest tak, że nie szukałem, szukałem i nie znalazłem niestety, oprócz jakiś konkretnych dla wtajemniczonych istniejących problemów, których sobie jeszcze niewyobrażam.

 

Zainstalowałem preste 1.6. Wszystkie informacje jakie podałeś znalazłem w panelu do którego mam dostęp - jest tam ftp oraz php my admin

Link to comment
Share on other sites

  • 0

wybrałeś prestę 1.6. Pamiętaj, że szablon w niej jest responsywny. Czyli będziesz musiał wygląd dostosować pod różne rozdzielczości urządzeń, na której będzie ona wyświetlana.

Co do tła to oprócz głównego stylu "global" wpływ mają również style z poszczególnych modułów bądź podstron. Czyli np, mimo że np zmienisz kolor czcionki w głównym szablonie, to może ta zmiana być niewidoczna ponieważ zostanie on nadpisany przez styl z któregoś modułów. 
Co do koloru tła, to w globalu klasa  .columns-container z tego co widzę.
Od razu zmień nazwę szablonu i na zmienionej działaj, możesz też ewentualnie pozostać przy domyślnej, o ile dwóch nie będziesz miał. 

Co do bazy, to nie wiem czy o tym samym mówimy, tutaj jest przykładowy phpmyadmin:
http://a.fsdn.com/con/app/proj/phpmyadmin/screenshots/phpmyadmin-structure.png
olej kopię z panelu presty i rób bezpośrednio zrzuty bazy/importy itp bezpośrednio z powyższego panelu

Link to comment
Share on other sites

  • 0

tak to jest to, dziękuję.

 

zmieniłem nazwe defaultowej skurki - nic się nie stało

dodałem nową skurkę pod nazwą robocza, w folderze themes/robocza dałem lewą kolumnę, zaznaczyłem respansywność oraz była opcja (mogę się pomylić piszę z pamięci) "użyj brakująch plików z szablonu" i zaznaczyłem szablon defaultowy - efekt biała czysta strona, a w folderze robocza nie ma plików.

 

EDIT:

 

skopiowałem zywcem zawartość folderu "default-bootstrap" do "robocza" i działa

 

odnośnie koloru tła w pliku global.tpl nie mam linijki z tekstem .columns-container

Edited by szkut (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Zajrzałem do pliku global.css, gdzie odnalazłem linijkę:

 

.columns-container {
  background: white; }

 

zmieniałem wartość na black lub na wartość #000000 - brak reakcji

 

na podstawie - http://www.prestashop.com/forums/topic/281531-zdj%C4%99cie-w-tle/

 

dodalem do pliku css linijkę:

 

  body.content_only {
    background: url('C:/xampp/htdocs/prestashop/themes/robocza/img/Glorytlo.jpg');
    background-size: 100%;]
    }

 

Zdjęcie w tle również się nie pojawiło. Posiadam prestashop 1.6. Aktualnie bawię się po przez XAMPP. Do edycji pliku css używam programu notepad++. Po zmianach daję po prostu zapisz, a stronę odświerzam. Chciałbym wytestować obydwa sposoby na tło. Proszę o pomoc.

Edited by szkut (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nie - brak mi więdzy na ten temat, w jaki sposób mogę to dokonać?

 

zaawansowane -> wydajność -> wymuś komplikację, wyłącz cache -> save. Nadal brak reakcji.

 

 

Rozwiązałem prostym sposobem wszystkie swoje mankamenty, SKASOWAŁEM prestę 1.6 i zainstalowałem najnowąsza wersję 1.5, po czym wszystkie powyższe podpowiedzi działają bez problemu.

Edited by szkut (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...