Jump to content
  • 0

Polskie czcionki i przeźroczyste tło logo w PrestaShop 1.6.0.5


kamild13

Question

Witam!

 

To mój pierwszy post na tym forum, ponieważ staram się zawsze bazować na tym co już zostało powiedziane lub rozwiązane. Tym razem tak nie jest więc potrzebuję trochę Waszej pomocy. Moje dotychczasowe sklepy opierają się o wersję PrestaShop 1.5.6.0 i 1.5.6.2. Wersja 1.6.0.5 to ogromny krok do przodu, ale rodzi też parę problemów (zapewne dla niektórych banalnych), a  mianowice:

1. totalnie nie mogę sobie poradzić z polskimi fontami w nowym domyślnym szablonie. Polskie znaczki są tu pogrubione. Wybór jakiejkolwiek innej czcionki z narzędzia do modyfikacji szablonu nic nie daje,

2. logo sklepu wgrywane przeze mnie jako plik PNG bez tła, nagle otrzymuje w sklepie białe tło.

 

Będę niezmiernie wdzięczny za jakiekolwiek sugestie z Waszej strony.

Link to comment
Share on other sites

36 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

 

 

2. logo sklepu wgrywane przeze mnie jako plik PNG bez tła, nagle otrzymuje w sklepie białe tło.

kwestia ustawień back office (btw. tak samo jest w prestashop 1.5.x)

w ustawieniach obrazów ustaw przechowywanie plików jako PNG

 

 

 

1. totalnie nie mogę sobie poradzić z polskimi fontami w nowym domyślnym szablonie. Polskie znaczki są tu pogrubione. Wybór jakiejkolwiek innej czcionki z narzędzia do modyfikacji szablonu nic nie daje,

przypuszczam, że czcionka nie wspiera polskich fontów, trzeba wybrać czcionkę google które posiada ogonki.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Vekia, z logo sobie poradziłem, dzięki za naprowadzenie, najciemniej zawsze jest pod latarnią :)

 

Natomiast co do czcionek, to bardzo bym Cię prosił o dopowiedzenie "co, gdzie i jak", bo szczerze mówiąc strawiłem już na to cały dzień, przelądając różne posty i nic... Dodam tylko, że temat czcionek tyczy się domyślnego szablonu w PrestaShop 1.6.0.5.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Vekia już dodaję informacji. Więc domyślny szablon dołączony do nowej dystrybucji PrestaShop 1.6.0.5 właściwie w całości jest oparty o czcionkę "Open Sans", która niestety nie wspiera naszych polskich ogonków... Co prawda, w dwóch miejscach (przynajmniej póki co na razie tyle mi się udało namierzyć Firebugiem) występuje Arial, ale generalnie kluczowe miejsca szablonu są oprate o czcionki nie polskie. W związku z tym polskie literki są przegrubione i zwyczajnie nie pasują do reszty czcionki.

 

I teraz moje pytanie brzmi: w pliku global.css wszystkie wiersze gdzie występuje czcionka "Open Sans" mogę zastąpić tą, którę chcę z Google Fonts? Do tego dochodzi jeszcze plik o nazwie superfish-modified.css (tu też ta czcionka występuje)? A co z plikami typu *.*.tpl (choćby header.tpl - tu jest zakotwiczony link z czcionką "Open Sans" z Google Fonts)?

 

Ja chce zmienić czcionkę w całym szablonie, nie w poszczególnych modułach. Przegrzebałem trochę Googla wczoraj i dziś, trochę info obiło mi się o oczy na innych forach oraz jeden tutorial ze strony: http://www.templatemonster.com/help/prestashop-how-to-change-a-google-web-font.html

ale tak jak wspomniałem, chce zrobić zmianę w całym szablonie i osiagnąć jednolitą czcionkę.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

możesz zastąpić inną czcionką z google, ale pamiętaj o trzech rzeczach:

1) dodawaj tylko czcionki z rozszerzonym łacińskim (latin-ex)
2) max jedna czcionka. Każda niestandardowa czcionka jaka jest ładowana obciąża sklep

3) serwer google będzie miał awarię, to i w Twoim sklepie nie będzie tej czcionki (dlatego podawaj również rodzinę czcionek). Można się zabezpieczyć i pobrać fonta, a następnie wrzucić go na nasz serwer, ale to i tak nie eliminuje drugiego punktu. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Wystarczy w pliku header.tpl templatki  ok 52 linii dodać

&subset=latin,latin-ext

po nazwie czcionki tak to powinno wyglądać:

Open+Sans:300,600&subset=latin,latin-ext

 

Pomogło u mnie! Dziękuje za pomoc!

 

Pytanie jeszcze, jak w admince uzyskać taki sam efekt?

Edited by drucker (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

katalog_panelu_admina/themes/default/css/admin-theme.css

druga i trzecia linia dodać:

&subset=latin,latin-ext

 

Powinno wyglądać tak:

fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans:300,400,700&subset=latin,latin-ext

fonts.googleapis.com/css?family=Ubuntu+Condensed&subset=latin,latin-ext

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Działa, dzięki!

Zmienić również trzeba tą linijkę w plikach z folderu schemes.

Drucker możesz dopowiedzieć, o które dokładnie pliki chodzi? Folder "theme"? Edytuje właśnie slider, a dokładnie opisy w nim, i tam znowu polskich fontów brak... Mogę to rozwiązać obrazkowo, ale przydałoby się użyć parę H1 i H2, na stronie głównej... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam wszystkich :) 

podobny miałem problem z czcionkami -.Po powyższych poradach front jest ok, ale na zapleczu czionek polskich brak . Wprowadziłem zmiany zarowno do admin-theme.css jak i do folderu schemes - i polskie czcionki znikły...

Ponadto mam problem z ładowaniem zdjęć np. do modułów reklama albo blok banera - klikam choose a file i nic sie nie dzieje

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam wszystkich :)

podobny miałem problem z czcionkami -.Po powyższych poradach front jest ok, ale na zapleczu czionek polskich brak . Wprowadziłem zmiany zarowno do admin-theme.css jak i do folderu schemes - i polskie czcionki znikły...

Ponadto mam problem z ładowaniem zdjęć np. do modułów reklama albo blok banera - klikam choose a file i nic sie nie dzieje

Arapho5 piszesz, że front masz OK. Czy próbowałeś zmieniać opisy na zdjęciach slidera? Masz tam polskie czcionki, oczywiście na froncie, bo na zapleczu są (przynajmniej u mnie). Zresztą w ogóle na zapleczu mam polskie fonty od początku. Problemy mam tylko z frontem... Co jeszcze bardziej dziwne w global.css i w homeslider.css, jako czcionki slidera występują:  font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; nic z tego nie rozumie...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Do frontu zmieniałem tylko header.tpl, dopisując do czcionki po nazwie:  &subset=latin,latin-ext. aby wyglądało tak:

Open+Sans:300,600&subset=latin,latin-ext

U mnie slider wygląda OK. 

Co do adminki, do zmiany:

admin-theme.css i w folderze schemes wszystkie pliki analogicznie

 

Slider, ma polskie znaki, bez problemu działa.

 

Coś az.pl kombinuje i stronka mi nie działa, jak ruszy zobaczę dokładnie jak to wygląda. Wydaje mi się, że w wczoraj w admicne widziałem jakieś brzydkie fonty, sprawdzę 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nie wiem co zrobiłem ale fonty na zapleczu się pojawiły takie jak trzeba  :)

Ale ponawiam pytanie czy ktoś wie co może powodować nie działanie ładowania zdjęć w blokach reklam i baneru?

hmm... nie wiem czy Cię naprowadzę, ale zawsze musisz mieć w polu URL obrazka wpisany adres; ja wpisuje adres swojeg sklepu... bez tego obrazek się nie chciał zapisywac; jak klikam "przeglądaj" przy obrazie, to normalnie mnie przenosi na dysk mojego komputera... więcej Ci nie podpowiem, niestety...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam seedecznie,

mam jeszcze problem z polskimi znakami w nazwie produktu. Wszystkie miejsca w plikach o których była mowa powyżej zmianiłem (używam open sans) - bardzo ładnie "wygładziło" polskie litery na stronie głównej, w panelu admina itd, ale jak wejdę na szybki podgląd produktu u na stronę produktu to polskie znaki są jak z Ariala. Na stronie głównej na liście produktów popularnych polskie znaki dobrze wyświetla. Czy ktoś może wpadł na rozwiązanie, bo ja nie mogę znaleźć miejsca, gdzie możnaby jeszcze przerobić te wpisy?

Pozdrawiam, Kuba.

 

Edit: Sorki za zamieszanie, ale olśniło mnie prawie zaraz po napisaniu posta. Pomogło oczywiście wyczyszczenie pamięci podręczniej przeglądarki.

Pozdrawiam.

Edited by zoogaleria (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Wystarczy w pliku header.tpl templatki  ok 52 linii dodać

&subset=latin,latin-ext

po nazwie czcionki tak to powinno wyglądać:

Open+Sans:300,600&subset=latin,latin-ext

 

Witam,

 

zmieniłem font w każdym miejscu podanym przez was w tym wątku i co mnie bardzo dziwi w ramach mojej instalacji w header.tpl nie mam ani słowa o fontach. Przeszukałem linijka po linijce kod i nic. Co niestety skutkuje dalszym rozjazdem na stronie głównej.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam,

 

zmieniłem font w każdym miejscu podanym przez was w tym wątku i co mnie bardzo dziwi w ramach mojej instalacji w header.tpl nie mam ani słowa o fontach. Przeszukałem linijka po linijce kod i nic. Co niestety skutkuje dalszym rozjazdem na stronie głównej.

 

czy o taki rozjazd chodzi

http://i.imgur.com/Dx4izVu.png

? ;)

 

podaj więcej szczegółów, najlepiej link do strony - znacznie ułatwi to sprawę, bo rozjazd rozjazdowi nie równy ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

czy o taki rozjazd chodzi

http://i.imgur.com/Dx4izVu.png

? ;)

 

podaj więcej szczegółów, najlepiej link do strony - znacznie ułatwi to sprawę, bo rozjazd rozjazdowi nie równy ;)

 

Gdybym miał tak urokliwy, to może nawet bym zostawił :)

 

open*******/

 

Jest to sklep testowy na, którym chcę zrobić aktualizację z 1.5.x na 1.6.x

 

Jestem już blisko decyzji o zamianie sklepów jednak nie mogę pozwolić na brak polskich fontów na głównej.

 

Oczywiście już zmieniłem docelowy katalog :)

Edited by Fender80 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hej

To jeszcze ja dorzucę 1 pytanie

Pracuje na szablonie leo_theme.

Wprowadziłem zmiany w BO tak jak chłopaki opisują w swoim tutorialu http://www.leotheme.com/guides/prestashop16/leo-tempcp/#!/customization-setting i nic na stronie się nie zmienia

Próbowałem zarówno z czcionkami lokalnymi jaki i z rodziny google i dalej na froncie nic się nie zmiania

Tutaj możecie zobaczyć jak wyglądają polskie znaki - http://zoona.pl/content/22-sample

Możecie też na opisach produktów zobaczyć jak wyświetlają się czcionki

 

Odnosząc się jeszcze do tutoriala który zaproponował support leo - w BO ustawiłem wszystko tak jak na zdjęciu poniżej - czyli jak dla mnie tak samo jak w tutorialu, jednak bez efektu na stronie

Tutaj ustawienia dla czcionki Comic Sans

EDQOjmn.png

 

 

 

Tutaj ustawienia dla czcionki Rajdhani

LMpINJb.png

 

No i w końcu wiem co było źle

w css slectorze przy czcionce Rajdhani zabraklo 'body, h1'

Edited by marcinkukla (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...