Jump to content
  • 0

Import kategorii oraz subkategorii


wpatrykw

Question

Mam problem z importem drzewka kategorii za pomocą pliku CSV.

 

Doradźcie mi jak ma wyglądać zawartość pliku CVS żeby uzyskać takie przykładowe drzewko kategorii:

Fiat
- Filtry
-- Oleju
-- Powietrza
- Układ napędowy
-- Sprzęgło
-- Skrzynia biegów
Audi
- Filtry
-- Oleju
-- Powietrza
- Układ napędowy
-- Sprzęgło
-- Skrzynia biegów
Mercedes-Benz
- Filtry
-- Oleju
-- Powietrza
- Układ napędowy
-- Sprzęgło
-- Skrzynia biegów

Przykładowe drzewko kategorii które chciałbym zaimportować. Jak widać nazwy subkategorii są takie same jak w innych drzewkach.

Link to comment
Share on other sites

20 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Pamiętaj, że import kategorii nie obsługuje kategorii o tej samej nazwie, a jak widzę to masz niestety ale duplikaty podkategorii gdzie te podczas importu zostaną przekształcone na główne.

 

A jeżeli chodzi o kategorie to proponował bym to zrobić ręcznie,

 

Masz napisane wg.swojej liście czyli kusimy zamienić to  na : Fiat,Filtry,Oleju,Powietrza w plik CSV

 

Ale  moja rada utwórz sobie listę kategorii ręcznie tak samo jak i podkategorii.Zresztą import jak i eksport jest nieco niedopracowany po mojemu.

Schemat przedstawiam poniżej.Co powinien zawierać plik importu kategorii:

ID
Aktywny (0 lub 1)
Nazwa *
Kategoria nadrzędna
Główna kategoria (0/1)
Opis
Meta-tytuł
Meta-słowa
Meta-opis
URL przepisany
URL zdjęcia

ID / Nazwa sklepu

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Czyli problem nie rozwiązany :/

 

Marek samochodów jest mega dużo dokładniej w ofercie 77.

 

Teraz każda marka ma te same podkategorie jest ich 21 (np. wspomniane filtry, układ kierownicy, układ wydechowy, zawieszenie, układ chłodzenia, układ elektryczny itd itd). Mało tego te subkategorie mają jeszcze swoje subkategorie np. Filtry mają: oleju, powietrza, kabinowy itd.

 

Ręcznie to robić to by było chore :/ Policz sobie jeszcze każde przeładowanie strony internetowej po kliknięciu... Masakra :/

Link to comment
Share on other sites

  • 0

a próbowałeś ręcznie ustalić ID i żeby wymuszało ID? Wtedy będziesz operował ID a nie Nazwami. przez co będzie łatwiej preście ;) 

 

Czyli układasz csv pod kategorie główne:

 

ID 1 Fiat

ID 2 Opel 

ID 3 Audi

 

i pod to układasz

 

4 Filtr powietrza kategoria nadrzędna 1 FIAT 

5 Filtr powietrza kategoria nadrzędna 2 OPEL 

6 Filtr powietrza kategoria nadrzędna 3 AUDI 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dokładnie tak jak mówisz robdk, nie ma problemu z tym, bo sam się bawiłem w takie rzeczy ;) Troche tych kategorii miałem, podobne albo takie same nazwy. Nic problemów nei robiło ;) Tylko wystarczy sobie ładnie Opisać kolumne i ewentualnie wybrać jako ignorowaną podczas importu i wszystko sikalafą :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Upcha tam gdzie jest ich miejsce. Wstawia tam pod kategorię nadrzędną - bo to właśnie ona jest by tworzyć hierarchię drzewiastą

 

EDIT

Właśnie zajrzałem do pliku produktów.

Faktycznie nie ma tam rozgraniczenia kategorii nadrzędnej i podrzędnej

 

Ciekawe bo kolumna Kategorie (x,y,z...) może zawierać różne kategorie ale czy to jest drzewko, czy jednak we wszystkich upcha np:

 

Fiat,filtry  - wejdzie do Fiat i filtry czy do filtry w kategorii fiat

 

Osobiście nie sprawdzałem a też mam dublujące się kategorie

Edited by robdk (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Stop stop stop nie którzy tu głupoty piszą.

 

1) W Presta nie da się ustalać kategorii nadrzędnych (rodziców) po ID tylko po nazwach.

2) Nazwy się nie mogą powtarzać (to właśnie stwarza największy problem) - nazwy muszą być unikalne. Nie mogą być np. Filtry w dwóch różnych markach bo presta przy imporcie wymięka.

 

Generalnie import jest niedopracowany.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1) W Presta nie da się ustalać kategorii nadrzędnych (rodziców) po ID tylko po nazwach.

 

Przepraszam co?

 

To powiedz mi w jaki sposób zaimportowałem 800 szafek, lecąc po ID? :)

 

Przykładowo ustawiona opcja importu produktów [wg moich potrzeb] - importuje produkt od ID 300, włącza go, przypisuję tylko do jednej kategorii [w tym wypadku o ID 150] i dodaje VAT o id 53 (u mnie to jest własnie POLSKI VAT 23%) a resztę znacie.

 

Gdzie tu jest jakaś niejasność?


QVDzuRD.jpg

 

 

 

 

 

Drugie foto - pokazujące przypisanie KATEGORII do KATEGORII NADRZĘDNYCH :)

 

RPe8c4i.jpg

Edited by wzr1one (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Stop stop stop nie którzy tu głupoty piszą.

 

1) W Presta nie da się ustalać kategorii nadrzędnych (rodziców) po ID tylko po nazwach.

2) Nazwy się nie mogą powtarzać (to właśnie stwarza największy problem) - nazwy muszą być unikalne. Nie mogą być np. Filtry w dwóch różnych markach bo presta przy imporcie wymięka.

 

Generalnie import jest niedopracowany.

 

Przepraszam co?

 

To powiedz mi w jaki sposób zaimportowałem 800 szafek, lecąc po ID? :)

 

Przykładowo ustawiona opcja importu produktów [wg moich potrzeb] - importuje produkt od ID 300, włącza go, przypisuję tylko do jednej kategorii [w tym wypadku o ID 150] i dodaje VAT o id 53 (u mnie to jest własnie POLSKI VAT 23%) a resztę znacie.

 

Gdzie tu jest jakaś niejasność?

QVDzuRD.jpg

 

 

 

 

 

Drugie foto - pokazujące przypisanie KATEGORII do KATEGORII NADRZĘDNYCH :)

 

RPe8c4i.jpg

 

Dokładnie zgodzę się z Tobą wpatrykw. Po ID to ustalasz tylko na sztywno miejsca - ale wytłumacz mi jak dla Pod kategiorii ustalisz ID a dla jej podkategorii ustalisz kolejne ID ?? Jak nie wiesz jakie ID przypisze Ci system - bo baza ma AUTOINCRAMENT. Import kategorii jest nie dopracowany. Zaimportuj sobie produkty z tymi samymi kategoriami powtarzającymi się w głównych.

Np.

 

Fiat,Filtry,Oleje,

Opel,Filtry,Oleje,

Mazda,Filtry,Oleje

 

Automatycznie presta utworzy Ci sam nowe Kategorie jako główne tj. Filtry i Oleje one będą pełne. A te w menu  powyżej będą puste.

Ostatnio importowałem 5000 tyś. produktów to wiem jakie głupoty mi powypisywał, że musiałem poprawiać zmiany ręcznie.Inaczej nie szło. a ja będziesz miał takie same kategorie to nadodatego pupycha ci wszystko w inne miejsca.Tak samo spróbuj sobie zrobić export kategorii , zobacz jak zachowa Ci się struktura, że będziesz miał tylko same główne kategorie i nic więcej, podkategorie zostaną pominięte.

 

Nie wiem jakim cudem stary to Ci się udało ogarnąć...

Edited by mroczus87 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sprawdź opcję zaznaczoną na screenie ;) Ustalasz sam sobie ID przez co wiesz co ma jakie ID, zanim zaimportujesz

 

Moja sugestia -> Dla każdej kategorii twórz oddzielny plik CSV, który będziesz importował.

Czyli ja w przypadku takim stworzyłem sobie 6 kategorii dla głównej w jednym pliku, następnie powiedzmy każda kategoria z tych 6 miała 10 kategorii, więc utworzyłem 1 plik z 60 podkategoriami dla tych 6 kategorii. Następnie jeżeli każda z tych 60 podkategorii ma 10 kolejnych kategorii, utworzyłem plik z 600 podkategoriami. Nie zawarłem tego wszystkiego w jednym pliku.

 

 

 

 

 

E3D6Rx8.png

 

 

 

 

 

 

 

ID Nazwa Kategoria nad.   1 Fiat       2 Opel       3 Mazda                 NASTĘPNIE w KOLEJNYM IMPORCIE 4 Filtr 1     5 Filtr 2     6 Filtr 3     7 Olej 1     8 Olej 2     9 Olej 3    

 

 

 

 

Mam nadzieje, że jakoś w miarę czytelnie to opisuje. 

Edited by wzr1one (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam , 

 

Nie będę rozpoczynał nowego tematu.

 

Mam problem z importem kategorii i subkategorii. 

Wyeksportowałem sobie je za pomocą 

Ale nie potrafię ich zaimportować. Mam też plik z kategoriami z hurtowni i wyskakuje mi błąd którego w pełni nie rozumiem.

image.png.b0566d3ed6fa51e41cd8950866f27a9f.png

To znaczy mniej więcej wiem, że nie mam kategorii home, ale jak nie mam jak mam. Importują mi się dwie główne kategorie z ich częścią podkategorii ale nie importuje się wszystko. Męczę się już od tygodnia i nic.

Ktos coś poradzi?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sprawdźcie inteligentny importer CSV i XML naszej produkcji. Mamy bardzo złożoną obsługę importu kategorii. Tutaj oficjalny wątek na forum:

Możesz importować wszystkie dane dot. kategorii importem. Możesz zaimportować same kategorie oraz wraz z produktami: w tym z nazwą (mogą się powtarzać), ID oraz  drzewka kategorii oddzielone dowolnym separatorem (kat>kat2>kat3, itd.). Ponad to przypisywanie produktu do kategorii nadrzędnych, dodawanie do wszystkich kategorii w ścieżce lub tylko do ostatniej i/lub nadrzędnej oraz wiele więcej. Kilka screenów poniżej:

7bf7575b3c.png

 

Do tego dochodzi jeszcze mapowanie kategorii, czyli import kategorii z pliku do kategorii, które już są w sklepie:

723c209284.png

W razie pytań pisz :-)

Artur

Edited by prestashow.pl (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...