Jump to content

Optimizare pagina web


uinteraju

Recommended Posts

Buna ziua Domnilor .

Tutorialele de pe acest forum sunt foarte bune. (am reusit sa le culeg pe cele bune :D)
As vrea sa deschid discutia despre SEO. Cum facem pas cu pas astfel incat pagina noastra sa fie gasita de google (pagina1), cautarea fiind facuta dupa un singur cuvant?! :D

Eu vreau sa-mi fie gasita pagina dupa cuvantul ''gadget''. Sa fie prima. Nu cred ca se poate , asa este?
Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Salutare . Am ajuns si eu in punctul asta si deja ma doare capul a cat am citit da nu prea vad nimic sa ma scoata la lumina . Nu urc si pace . la mine nici dupa numele site-ului nu apar pe prima pagina :( dar sa mai caut dupa de ex. rochii ( www.moniq.ro )
Astept si eu niste sfaturi , multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Pe scurt, trebuie sa iti concentrezi eforturile pe expresii necompetitive, nu pe cuvinte-cheie -izolate luate deja- generice ("chitibusuri bucuresti" va fi mult mai eficient decat "gadget"). Si trebuie sa optimizezi toti factorii, nu doar meta-tag-urile, care nu prea mai functioneaza (sunt bune, dar Google nu prea le mai baga in seama la ranking). Plus ca rezultatele vin in timp.

Cateva link-uri:
The Beginner's Checklist for Learning SEO
The Web Developer's SEO Cheat Sheet
Design And Marketing Blog
Google SEO - Search Engine Optimisation Basics

Sper sa va foloseasca (RTFM, cum ar veni ;-) )

Sanatate si virtute.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multam de linkuri am ce vedea in seara asta . Dar astept si opinii personale adica metode incercate si care au dus la rezultate , ceva ce nu trebuie sa lipseasca din setarile prestashop . De ex ce e modulul asta Google Adsense v1.1. Trebuie neaparat instalat ?

Link to comment
Share on other sites

de exemplu site-ul meu este www.e-de-toate.ro
Nu stiu daca numeleeste potrivit cu domeniul de activitate.
Este bine ca am pus in headerul paginii ....cumpara de toate?!....nu mai stiu ce sa fac ca sa urc.
Daca nu pun ''gadget'' risc sa am pagina la vanzare castraveti :D
Nu stiu....sa gasim solutii pt. noi toti
Bafta

Link to comment
Share on other sites

modulul adsense il activezi daca vrei sa pui publicitate de la google (trebuie sa ai cont google adsense) si iti va afisa publicitate platita pe prima pagina.

in acest modul practic poti pune si orice alt cod html ce vrei sa fie afisat pe prima pagina.

il activezi doar daca vrei sa pui publicitate pe site.



@ e-de-toate.ro


directoare ai incercat ?

linkuri catre el...

din ce am vazut nu prea ai continut in categorii.

iti trebuie continut cat mai mult daca vrei sa faci ceva.


oricum de urcat ... cam greu pentru ca esti intr-un domeniu super exploatat.

numele are de domeniu are si el importanta lui.

e-de-toate.ro este potrivit pentru un magazin cu foarte multe domenii de activitate. (de la ceapa pana la avioane).


activeaza link-rewrite neaparat !!!

Link to comment
Share on other sites

creezi fisierele
robots.txt

si

.htaccess

(2 fisiere .txt redenumite)


dai permisiuni chmmod 777 si in back-office dai generate (daca ai 1.2.4) din tools si activezi din preferences "link-rewrite"

iti va afisa categoriile si produsele de genul :

In loc de

/category.php?id_category=8

iti apare

/8-Audio-Video

Link to comment
Share on other sites

rewrite este friendly url

Citeodata merge altadata nu. Pentru mine a mers, una din siteurile mele apare pe prima pagina, indiferent de producs, dar functie de tara. Nu va aparea in China.

Inainte de a incepe, siteul tau trebuie sa arate binisor
Schimi in BO lincurile friendly url si ceva descrieri.
Astepti cam 1 saptamina,
Prin contul tau, te duci la google si-i rogi sa-ti revizuiasca siteul si le spui motivele.
Daca scrisoarea ta este simpla si la obiect te vor revizui. Siteurile revizuite vor popup printre primele.
Daca ai Ad Words, este si mai bine, demostraza ca te preocupa

Daca domeniul este nou, nu merita, google da prioritate domeniilor mai vechi de 2 ani

Nu exista SEO pe planeta asta care te vor ajuta. Cum pot 1, 2 3, baietei SEO, prosti algoritmele google care sint patentate si facute de sute de gurus platiti cu bani grei?

Inca un lucru. Daca siteul tau este perfect, google te va arunca pe pagini inferioare, deci lasa intentionat citeva descrieri duble, url scurte, etc.

In final baga siteul tau la alte siteuri care vor link back la siteul tau (exemplu cele care verifica preturile, directoare, search engines, etc). 20 linkuri la siteuri serioase, fac cit 10 servicii SEO. 100 linkuri la siteuri proaste, te vor lua de pe net.
Sper ca asta ajuta

Link to comment
Share on other sites

Multam baietii pentru informatii. Am facut si eu cum ati spus si mi-a iesit. Acum ma chinui sa caut directoare sa bag site -ul.
Oricum site ul nu e gata ca astept sa primesc materialul iar dupa ce introduc datele o sa ma gandesc si la forma finala a temei.
Am cautat steag , drapel si vad ca esti pe primul loc in prima pagina , ce misto. eu nu stiu ce sanse am ca atunci cand dau sa caut rochii sa ma vad si eu pe prima pagina .
Ce spuneti despre link urile postate pe forumuri ? ajuta ? e vorba despre forumurile de specialitate , moda , stil etc... cat mai multe clicuri pe link ajuta ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nu vreau sa intru in detalii dar nu va luati dupa irl - formularul de revizuire foloseste la altceva - scrie si acolo. Nici adwords nu are nici o legatura (e putin ciudat sa nu zic hilar ca apar astfel de afirmatii)

seo e simplu ca si concept dar implica munca multa:
1. continut unic centrat pe cuvinte cheie in functie de specificul site-ului folositi google keyword tool pt a va gasi cuvintele cheie potrivite. Adaugati continut nou permanent - de 2 ori pe saptamana spre ex. Pentru magazine online puteti crea si un blog in care prezentati produse noi, cum se pot folosi tips etc.... E foarte important continut ORIGINAL.
2. urmariti google webmaster tools pentru erori de indexare/crawl si rezolvati-le (tag title unic pt fiecare pagina, robots.txt www sa fie la fel ca non-www etc...)
3. cautati sa faceti rost de linkuri DIRECTE (fara rel="nofollow", linkuri javascript sau prin redirectare), pe site-uri de profil de preferat, incet incet dar permanent, e lucrul cel mai important pentru a urca in topuri.

succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...