Jump to content

Traducere modul


NelutuO

Recommended Posts

Salut.

 

Am o temă simplă pe care vreau s-o folosesc ca punct de plecare la crearea a noi teme.

Am tradus câteva module pentru această temă, apoi am copiat-o sub o altă denumire ca să pot lucra pe ea. Problema este că traducerile acestor module nu au rămas.

 

Există vreo cale prin care să păstrez aceste traduceri atunci când copiez tema, sub o altă denumire?

 

Mulțumesc, Neluțu.

Link to comment
Share on other sites

Nu am incercat ceva similar, dar ca sa inteleg mai bine, presupun ca ai copiat pentu noua tema si folderul modules din tema veche (ce contineau subfolderele translations)

 

cred ca le-a copiat, insa traducerile modulelor in teme apar "personalizate" cu numele temei respective

ar trebui sa deschida folderul modules si sa modifice in fiecare numele temei cu cea noua

Edited by valentin.g (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Nu am fost curios cum stocheaza presta traducerile dar nu pare sa fie numele temei. Spre ex. pt tema default-bootstrap avem ca ex.:

$_MODULE['<{cheque}prestashop>cheque_7b4cc4f79be9aae43efd53b4ae5cba4d'] = 'Assegno';

Asa ca poate e bine sa:

- redenumeasca tema veche, oricum nu i-o mai trebuie, o pastreaza ca referinta

- tema noua sa pastreze numele initial

Link to comment
Share on other sites

cred ca le-a copiat, insa traducerile modulelor in teme apar "personalizate" cu numele temei respective

ar trebui sa deschida folderul modules si sa modifice in fiecare numele temei cu cea noua

 

Întradevăr, asta era, În themes/numetema/modules/modulename/translations există o filă ro.php, acolo trebuie actualizat numele temei. Ex. $_MODULE['<{blockpermanentlinks}numetemaveche>blockpermanentlinks-header_9e66e6bd4069124578736528a0432752'] = 'Despre noi';

Trebuie înlocuit numele temei vechi cu numele temei noi

 

Apoi trebuie dezactivată tema nouă și reactivată, traducerile unor module nu apar fără reactivarea temei.

 

Vă mulțumesc tuturor.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...