Jump to content

Πολυπλοκότητα κωδικού πρόσβασης πελάτη


system_error86

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Προσπαθώ κι εγώ να φτιάξω το δικό μου ηλεκτρονικό μαγαζί! Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το θέμα της πολυπλοκότητας του κωδικού πρόσβασης του πελάτη! Τι εννοώ, θεωρώ ότι πρέπει ο κωδικός πρόσβασης του να είναι αρκετά ισχυρός οπότε αποφάσισα να αλλάξω λίγο  τον τρόπο με τον οποίο θα σχηματίσει ένα κωδικό! Πήγα λοιπόν classes->Validate.php στη συνέχεια βρήκα την μέθοδο -> public static function isPasswd και εκτός ότι άλλαξα το size από 5 το έκανα 8 στη συνέχεια πρόσθεσα και στη return (Tools::strlen($passwd) >= $size && Tools::strlen($passwd) < 255 && preg_match("/(?=.*[0-9])(?=.*[a-z])(?=.*[!@#$%^\*\(\)\_\-&+=\.\,])/", $passwd) την συνάρτηση preg_match! 

 

Αυτό λοιπόν μου επιτρέπει να έχω ένα κωδικό που θα αποτελείται από τουλάχιστον ένα αριθμό, ένα γραμμα πεζό(μικρό), και κάποια σύμβολα! Το πρόβλημα μου τώρα είναι το εξής, στη frontpage δουλεύει κανονικά το site μου, αν όμως πάω να μπω στο admin panel μου γράφει άπλα Fatal Error! Αν αφαιρέσω όμως ΜΟΝΟ τα σύμβολα((?=.*[!@#$%^\*\(\)\_\-&+=\.\,])) από την συνάρτηση μου τότε μου δουλεύει κανονικά και το admin panel! Το ίδιο ισχύει και αν βάλω στη συνάρτηση μου (?=.*[Α-Ζ]) Θα ήθελα λοιπόν σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε κάποια ιδέα για το πως θα το κάνω να δέχεται και σύμβολα! Δοκίμασα να ψάξω στο tools.php άλλα δε βρίσκω κάποια άκρη ! Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Ένας κάλος λόγος είναι η ασφάλεια! Δεν συμφωνείτε με αυτό? Όσο πιο πολύπλοκος είναι ο κωδικός τόσο πιο δύσκολη είναι η κακόβουλη πρόσβαση στα προσωπικά στοιχεία του πελάτη! Τουλάχιστον το κάνω πιο δύσκολο!   :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...