Jump to content

Problema de securitate


valentin.g

Recommended Posts

De ceva vreme clienti de-ai mei se plang ca primesc pe mail mesaje SPAM de genu "100 euro lucrezi acasa..."

Sunt curios daca voi intampinati acest gen de problema.

 

NU este probleme de securitate in sursa prestashop.

Este problema in calculator (server daca e windows pe el).

Fa o scanare cu " Malwarebytes Anti-Malware " + cu un antivirus bun.

Ti-l va gasi virusul dar e greu de scapat de el.

Daca calculatorul este cumva intr-o retea, doar deconectand TOATE din retea si curatate pe rand, abia apoi le conectezi la retea, altfel degeaba cureti unul fiindca pana treci la urmatorul se muta inapoi in calculatorul abia curatat.

 

Daca e ceea ce ma gandesc eu, te-ai incaltat cu un virus mai vechi dar eficient inca " Brontok " e denumirea lui.

Link to comment
Share on other sites

da asa este , si eu le primesc de la mine insusi, are proprietetea de a trimite de la userul insusi la el

 

Acela este atunci, la care ma gandesc eu, din ce a spus si valentin.g .

 

Buba e ca se muta si pe orice stick / hdd extern, care se conecteaza la unitatea infectata.

Eu am scapat de el prin mutare date pe stick, deconectare tuturor pc din retea, reformatare si win nou, instalat tot inapoi, antivirus, copiat date de pe stick si fiindca am pus antivirus a vazut virusul pe stick si l-a blocat sa nu reinfecteze.

Si conectare la retea pe rand, doar dupa.

Mai mult de munca dar a fost solutia ultima... am incercat toti antivirusii care is considerati buni, si nu au facut nimic, doar l-au pus in carantina, si ma stresau cu anunturile ca am virus.

Degeaba se lauda toti ca x curata acel virus sau y curata, nu e adevarat.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

folosesc presta shop de putin timp, nu sunt de specialitate, incerc sa-l pricep. Astazi am gasit un cos de cumparaturi creat de o persoana neinregistrata, cos ce a fost facut cu toate produsele din magazin scrise in ordine cronologica cu cea introdusa in Produse.

Sunt produse cu o singura bucata, am incercat sa fac un cos cu acel produs -1 buc, considerind ca odata ce a fost folosit in cosul mare suspect nu voi mai gasi produs si totusi el vede inca o bucata. Pentru a crea acel cos urias i-au trebuit cam 45 minute.

Ce poate fi si cum se poate remedia ?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...