Jump to content

HELP! :)


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

είμαι νέος στο Prestashop και προσπάθω σιγά σιγα να τελείωσω το shop αλλα έχω όμως κάποια προβλήματα / ερωτήσεις και ελπίζω να μπορέσει κάποιος απο εσάς να με βοηθήσει.

 

1.) Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογήζει το Prestashop αυτόματα το ΦΠΑ ανα περιοχή? έχουμε το καλό στην ελλάδα ότι έχουμε και περιοχές με 16% ΦΠΑ. Έχω δημιουργήσει τους Νομούς της ελλάδας στο Prestashop και έχω φτίαξει και TAX Rules που να εφαρμόζονται στους νομούς / περιοχές με μειωμένο ΦΠΑ άλλα δεν μπορώ να το ορίσω στα Products και έτσι δεν το πέρνει. Έχει κάποιος μια λύση για αύτο?

 

2.) Υπάρχει κάπου κάποια ρύθμιση ή κάποιο modul ώστε όταν βλέπουμε τα προϊόντα κάτω απο την τιμή να εμφανίζεται (περιλαμβάνει ΦΠΑ 23%) ??

 

3.) Πως μπορώ να βγάλω απο το καλάθι να υπολογίζεται αμέσως τα μεταφορικά? Θέλω ο πελάτης οταν ολοκληρώνει την παραγγελία του να διαλέγει εκείνος πως θα γίνει η μεταφορά (Παραλαβεί απο το κατάστημα, ACS , Μεταφορική , DHL)

 

Ευχαριστώ πολλή για τον χρόνο σας και ελπίζω κάποιος να μπορέσει να μου δώσει τα φώτα του!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο παρεάκι μας. Είμαι από τους φανατικούς Prestafans στην Ελλάδα.. Παρόλα αυτά ακόμη δεν έχω καταφέρει να τελειώσω το διαστημόπλοιο μου.. :P

 

1) Στη θέση σου θα ενσωμάτωνα το φόρο στο κόστος αποστολής, το οποίο ρυθμίζεται εύκολα με τις περιοχές.. ή εναλλακτικά θα έβαζα σε όλους 23% και στου μειωμένους θα έδινα κάποιο είδος έκπτωσης

 

2) Απ ότι θυμάμαι πρέπει να πας themes/(το θέμα σου)/product.tpl και να εισάγεις το κείμενο που θέλεις στο σημείο που θέλεις

 

3) δοκίμασε στο ίδιο μέρος να βρεις το cart.tpl ή το customer-info.tpl

 

 

Sorry που σου δίνω απαντήσεις στο περίπου απλά είμαι από ξένο υπολογιστή και δεν έχω όλα τα κόλπα εδώ..!!!

 

Κι επίσης βελτίωσε την ορθογραφία σου γιατί στα e-shops χτυπάει άσχημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

είμαι νέος στο Prestashop και προσπάθω σιγά σιγα να τελείωσω το shop αλλα έχω όμως κάποια προβλήματα / ερωτήσεις και ελπίζω να μπορέσει κάποιος απο εσάς να με βοηθήσει.

 

1.) Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογήζει το Prestashop αυτόματα το ΦΠΑ ανα περιοχή? έχουμε το καλό στην ελλάδα ότι έχουμε και περιοχές με 16% ΦΠΑ. Έχω δημιουργήσει τους Νομούς της ελλάδας στο Prestashop και έχω φτίαξει και TAX Rules που να εφαρμόζονται στους νομούς / περιοχές με μειωμένο ΦΠΑ άλλα δεν μπορώ να το ορίσω στα Products και έτσι δεν το πέρνει. Έχει κάποιος μια λύση για αύτο?

 

2.) Υπάρχει κάπου κάποια ρύθμιση ή κάποιο modul ώστε όταν βλέπουμε τα προϊόντα κάτω απο την τιμή να εμφανίζεται (περιλαμβάνει ΦΠΑ 23%) ??

 

3.) Πως μπορώ να βγάλω απο το καλάθι να υπολογίζεται αμέσως τα μεταφορικά? Θέλω ο πελάτης οταν ολοκληρώνει την παραγγελία του να διαλέγει εκείνος πως θα γίνει η μεταφορά (Παραλαβεί απο το κατάστημα, ACS , Μεταφορική , DHL)

 

Ευχαριστώ πολλή για τον χρόνο σας και ελπίζω κάποιος να μπορέσει να μου δώσει τα φώτα του!

 

Θα πρέπει να πας στο tax rules να φτιάξεις 16% ΦΠΑ,και να το ενώσεις με την αντίστοιχη ζώνη που θα έχεις φτιάξει.

Που μέσα σε αυτή τη ζώνη θα έχεις τους νομούς που έχουν 16% ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διορθωστε με εαν κανω λαθoς στο παραδειγμα Ροδος - Αθηνα:

 

Αγοραστης Επιχειρηση εδρα Ροδος - Πωλητης Επιχειρηση εδρα Ροδος ΦΠΑ ---Μειωμενος

Αγοραστης Επιχειρηση εδρα Αθηνα - Πωλητης Επιχειρηση εδρα Ροδος ΦΠΑ ---Μειωμενος

Αγοραστης Επιχειρηση εδρα Ροδος - Πωλητης Επιχειρηση εδρα Αθηνα ΦΠΑ ---Μειωμενος

Αγοραστης Επιχειρηση εδρα Αθηνα - Πωλητης Επιχειρηση εδρα Αθηνα ΦΠΑ ---Κανονικος

 

Αγοραστης Ιδιωτης στην Ροδο - Πωλητης Επιχειρηση εδρα Ροδος ΦΠΑ ---Μειωμενος

Αγοραστης Ιδιωτης στην Αθηνα - Πωλητης Επιχειρηση εδρα Ροδος ΦΠΑ ---Μειωμενος

Αγοραστης Ιδιωτης στην Ροδο - Πωλητης Επιχειρηση εδρα Αθηνα ΦΠΑ ---Κανονικος

Αγοραστης Ιδιωτης στην Αθηνα - Πωλητης Επιχειρηση εδρα Αθηνα ΦΠΑ ---Κανονικος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...