Jump to content

1.4.0 dan 1.5.4'e güncelleme

wild

Recommended Posts

Geçensene yapmış olduğum 1.4.0 sürümü kullandığım sitemi 1.5.4'e güncellemek istiyorum ama bunu bi türlü başaramıyorum. Forumda yazan tüm yöntemleri denedim sanırım hata yaptığım noktalar var. Sanırım bu konudan müzdarip başka arkadaşlarda var. Bu şekilde güncellemeyi başaran bi arkadaş nasıl yaptığını yada nasıl yapıcağımızı anlatabilirmi ?

Videodaki gibi siteyi local hosta taşımaya çalıştım Safa fakat veritabanında sıkıntı yaşıyorum. Locale taşıdığımızda düzenlememiz gereken biyer mi var. settings.inc.php i dosyasını düzenledim db den demi alan adı düzenlenmeli ?

ilk önce settings.inc.php dosyasından veritabanı bilgilerini değiştirmen gerekiyor. zaten değişikliklieri yapmısşssın . şu şekilde.

bu bilgiler genelde localhost için aynıdır. eğer kullanıcı adı ve şifre oluşturmadıysan phpmyadminde.

define('_DB_SERVER_', '127.0.0.1');
define('_DB_USER_', 'root');
define('_DB_PREFIX_', 'ps_');
define('_DB_PASSWD_', '');

sonra site adminine bağlanabilirsin bu bilgilerle ama siteye bağlanamssın yönlendirme yapar. prestashop admini httppost ile çalıştığı için adminden site adını değiştirmelisin.

sitei ismini ingilizce olarak admin/preferences/Meta-tags 'da yer alıyor. çevirilerde farklı isimlerde bulunabiliyor.

eğer adminede bağlanamıyorsan phpmyadmin'den ps_configuration

taplosuna git ordan PS_SHOP_DOMAIN ve PS_SHOP_DOMAIN_SSL değerlerini değiştir.

Dediğin şekilde düzenlemeleri yaptım ama sonuç aynı yine çalışmadı. Hatta karşılaştırmak için localhosta yeni bir prestashop kurdum ne yaptıysam çalıştıramadım sistemi çok ilginç. Cache yada htacss den dolayı çalışmıyor olabilirmi ?

olabilir .htacess ten kaynaklanabilir. wamp server kullanıyorsan , diğerlerindede aynı şekilde fazla bir fark yok. apache modullerinden

rewrite_module aktif etmen gerekiyor , arkadaşça url için.

bunun için bilgisayarın sağ alt tarafında duran wampserver ikonuna sol tıkla

sonra apache-->apache modulleri---> rewrite_module aktif et.

ama arkadaşça url yi deaktif ederek denedinmi hiç? doğrusu site adminine bağlanabildinmi??

eğer veritabanını doğru şekilde bağladıysan bu şekillerde admine bağlanman lazım.

birde hata mesajlarını aç hangi hatayı alıyorsun.

hata mesajlarını 1.4 versiyonunda açmak için

/config/config.inc.php dosyasında

@ini_set('display_errors', 'on');

değerini "on" yapman gerekiyor.

1.5 versiyonunda ise

/config/defines.inc.php dosyasında

define('_PS_MODE_DEV_', true);

değerini "true" yapmak gerekiyor.

Yardımların için teşekkürler safa ben appserv kullanıyodum. Şimdi tekrardan wamp kurdum adım adım uygulama yaptım problem ortadan kalktı. Şimdi sıra geldi güncelleme işlemini başarıyla tamamlamaya

büyük ihtimalle birşeyleri yanlış yapıyorsun. güncelleme işleminde veritabanı bilgilerini istemez . yukardaki bilgilerden anlaşılıyorki güncelleme yerine yeni kurulum yapıyorsun. sebeb ne olabilir ilk başta şu iki neden

1-) settings.inc.php dosyasını dosyaları kopyalarken yenisini yani içi boş olanı attın .

bu dosya eski sürümdeki dosya olacak , bu dosyayı değiştirmiyeceksinki , veritabanı bilgilerini okuyabilsin.

2-) ilk ekranda güncelleme yerine yeni kurulum seçeneğini seçtin.

Safa zaten yeri sürümü dizine atarken config dosyası içerisinde setting.inc.php yok bunu kurulum yaparken kendi oluşturmuyormu.

İnstall ekranın görüntüsü aşağıdaki gibi bu sorunun sebebi ne olabilir ?

6vwq.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Vermiş olduğun dosya yolunu yazdığımda safa aşağıdaki hatayı alıyorum

Link to database cannot be established: SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'koza_koza'@'localhost' (using password: YES)

Bu arada başka bi siteyi güncellemeyi denedim safa aşağıdaki hatayı veriyor ayrıca local hosta taşıdığım hiç bir sitede modüller açılmıyor admin panelinden ama modüllerin hepsi çalışıyor.

Bu XML belgesi ile herhangi bir stil bilgisi bağlantılı değil. Belge ağacı aşağıda gösterilmiştir.

<action result="fail" error="28"/>

Edited by wild (see edit history)

• 3 weeks later...

Ahhh be neler çektin prestahop :)

Bende yaklaşık bir ay bir müşterimin sitesini güncellemeye çalıştım olmuyor idi hollanda dan 1000$ isteyen birileri çıktı onlarda güncelleme yapamadı hep sorun veritabanı hatası currency.php de 173 . satır hatası sonra onu düzelttim adres hatası o gitti diğeri diğeri gitti yani anlayacağınızı hatalar üst üste bindi yapacak olarak şunu yaptım tabloları tek tek 1.5 e import ettim sorun çözüldü

• 1 month later...

Şimdiye kadar abartısız yüzlerce güncelleme yaptım...bir kez sorun yaşamadım...sanıyorum sizden kaynaklanan bir hata var...bana soracak olursan, hatayı nasıl çözdüğünden ziyade, daha önce yapısal olarak değişiklik yaptın mı, bu değişiklikler neler, bunları yazman da fayda var..ayrıca güncellemeler de kullanılan hosting'in büyük önemi var, bir çok kısıtlamaların olduğu bir hosting paketinde, güncelleme sırasında yarım halan işlemler veri tabanında hata teşkil edebiliyor...Buradan başlayarak tüm sebepleri gözden geçirdikten sonra, prestashop 

Şimdiye kadar abartısız yüzlerce güncelleme yaptım...bir kez sorun yaşamadım...sanıyorum sizden kaynaklanan bir hata var...bana soracak olursan, hatayı nasıl çözdüğünden ziyade, daha önce yapısal olarak değişiklik yaptın mı, bu değişiklikler neler, bunları yazman da fayda var..ayrıca güncellemeler de kullanılan hosting'in büyük önemi var, bir çok kısıtlamaların olduğu bir hosting paketinde, güncelleme sırasında yarım halan işlemler veri tabanında hata teşkil edebiliyor...Buradan başlayarak tüm sebepleri gözden geçirdikten sonra, prestashop 

Benim gibi bu sorunu yaşıyan bir çok arkadaş var host olayına gelince local hosttada denedim 3 farklı domain üzerinden 3 farklı hosttada denedim. SIkıntı 1.4 serisinden 1.5 serisine çıkışda ya güncellemeyi görmüyor yada güncelleme sonucunda hiçbirşey açılmıyor. Bence sorun hosting kaynaklı değil çünkü kullandığım alt yapılar oynanamamış orjinal prestashop çekirdekleri

• Like 1

Daha önce 1.4 serisini bir çok sitede kullandım..1.5 serisine güncellemeleri sorunsuz yaptım...hiç sorun yaşamadım...

isterseniz size kendi sunucumda bir paket açayım test edin, eğer hata alırsanız bende incelemek isterim...

Ayrıca şu hatırlatmayı yapmakta fayda görüyorum...normal olarak localhost kurulumu standart ayarlara sahiptir, bir çok hosting firmalarıda bu standart ayarları kullanır...yani sitenizi sunucudan localhosta almanızın bir farkı yoktur...

Sistem güncellerken şu yolu izlemelisiniz, normal olarak yeni sürümü eski sürümün üzerine yazdır...

www.siteadi.com/install/upgrade/upgrade.php  -  Enter ---- Başka bir işlem yapmayın ve sayfayı kapatmayın, bekleyin...

Ben bunu kullanıyorum ve hiç hata almadım...

• Like 1

Daha önce 1.4 serisini bir çok sitede kullandım..1.5 serisine güncellemeleri sorunsuz yaptım...hiç sorun yaşamadım...

isterseniz size kendi sunucumda bir paket açayım test edin, eğer hata alırsanız bende incelemek isterim...

Ayrıca şu hatırlatmayı yapmakta fayda görüyorum...normal olarak localhost kurulumu standart ayarlara sahiptir, bir çok hosting firmalarıda bu standart ayarları kullanır...yani sitenizi sunucudan localhosta almanızın bir farkı yoktur...

Sistem güncellerken şu yolu izlemelisiniz, normal olarak yeni sürümü eski sürümün üzerine yazdır...

www.siteadi.com/install/upgrade/upgrade.php  -  Enter ---- Başka bir işlem yapmayın ve sayfayı kapatmayın, bekleyin...

Ben bunu kullanıyorum ve hiç hata almadım...

bazı sitelerde, store id hatası veriyor,

bu tükçe dilden kaynaklanıyor sanırım. istersen wild ile pm veya skype ile görüşün. ikinizide tanıyorum gayet iyi anlaşacağınızdan eminin ;)

sorunu çözebilirseniz buraya yazarsınız. ;)

Edited by safa (see edit history)

• 3 weeks later...

Merhabalar,

güncelleme işlemi için sizin söylediklerinizi yaptım ancak http://www.sitadi.com/install/upgrade/upgrade.php adresine tıkladığımda aşağıdaki hatayı veriyor. Yardımcı olur musunuz?

This XML file does not appear to have any style information associated with it. The document tree is shown below.
<action result="fail" error="28"/>

Merhabalar,

güncelleme işlemi için sizin söylediklerinizi yaptım ancak http://www.sitadi.com/install/upgrade/upgrade.php adresine tıkladığımda aşağıdaki hatayı veriyor. Yardımcı olur musunuz?

This XML file does not appear to have any style information associated with it. The document tree is shown below.
<action result="fail" error="28"/>

28 hata kodu 'nun açıklaması " sürümünüz güncellendi, zaten bu sürüme sahipsiniz" 'dir.

/config/setttings.inc.php dosyasında

define('_PS_VERSION_'

değerini 1.4.11 yap 1.5.4.1 ' e güncellemeye çalış . büyük ihtimal burdaki değeri 1.5.5.0 yapıp güncelleme yapmadı.

1.5.5.0 daki bir bug bu bazen oluyor . 1.5.4.1 denediğin zaman büyük ihtimal başarılı olacaksın.

maalesef 3 gündür uğraşıyorum. 1.5.0.1 versiyonunu bile denedim güncellemedi. nerdeyse bütün 1.5.x sürümlerini denedim. 1.4.4.0 dan 1.4.11.0 a gelebildim sonrası yok :(

1.5 ' güncelleme bazen çok sıkıntılı oluyor. :( benimde baya uğraştığım oldu .

1.4.11 prestashop'un en hızlı sürümü, benimde en fazla beğendiğim sürüm aslında. :)