Jump to content

Επιλογή Περιοχής Αποστολής και Τκ. και αυτόματη εμφανιση κόστους


Recommended Posts

Πως μπορω να σεταρω οταν πατας ας πουμε αποστολη στην αθηνα να βγαζει μεταφορικα

3 ευρω. και οταν πατας οτι θελεις να στο στειλω κρητη ή σε μια αλλη περιοχη να χρεωνει ας πουμε 4 ευρω.(γιατι τοσα μου ζηταει ο μεταφορεας μου). Υπαρχει καποιο module που εχει προεγκατεσημενους τους νομους τις ελλαδας και βαζω και τον ταχυδρομικο κωδικα μαζι και μου δειχνει το κοστος των μεταφορικων αναλογως την περιοχη?????? στην ελλαδα??

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα βγάζεις την Ελλάδα από Ευρώπη που είναι.. Έπειτα κάνεις τόσες "Ελλάδες" όσες και οι ζώνες χρέωσης.. Πχ ελλάδα- αθήνα, ελλάδα-ηπειρωτική, ελλάδα-νησιά.. και στην κάθεμια βάζεις τους αντίστοιχους νομούς! Κι έτσι όταν θα πάει να γραφτεί ο άλλος για κρήτη.. λογικά θα παει ελλάδα-νησιά και από εκεί στον κατάλληλο νομό..!! Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση θα κανω μια δοκιμη να δω αν θα το πετυχω (δυσκολο το βλεπω)!!!!!!!!!!

αν υπηρχε και κανα βιντεακι tutorial θα ηταν super!!!!!!!

Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρώτα απ' όλα βγάζεις την Ελλάδα από Ευρώπη που είναι.. Έπειτα κάνεις τόσες "Ελλάδες" όσες και οι ζώνες χρέωσης.. Πχ ελλάδα- αθήνα, ελλάδα-ηπειρωτική, ελλάδα-νησιά.. και στην κάθεμια βάζεις τους αντίστοιχους νομούς! Κι έτσι όταν θα πάει να γραφτεί ο άλλος για κρήτη.. λογικά θα παει ελλάδα-νησιά και από εκεί στον κατάλληλο νομό..!! Ελπίζω να βοήθησα!

 

Με το ISO όμως τι κανεις ???

Link to comment
Share on other sites

Οταν φτιαχνεις χωρα δινεις ISO code το GR. Δεν μπορεις να κανεις 10 Ελλάδες με τον ιδιο κωδικο, αλλα ουτε και αυθαιρετο κωδικο. Δεν σε αφηνει. Εκτος και αν δεν καταλαβα εγω κατι καλά στην περιγραφή σου.

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε που βαζω τους νομους, σε ποιο σημειο, και πωσ μπορω να βαλω μετα το ποσο χρεωσης ας πουμε 5 ευρω στον εβρο και να χρεωνει 4 ευρω στην λαρισα... το ξερω σας ζαλιζω αλλα ετσι ειναι τα

Newbie

:)

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε που βαζω τους νομους, σε ποιο σημειο, και πωσ μπορω να βαλω μετα το ποσο χρεωσης ας πουμε 5 ευρω στον εβρο και να χρεωνει 4 ευρω στην λαρισα... το ξερω σας ζαλιζω αλλα ετσι ειναι τα

Newbie

:)

 

 

Βάζεις σαν ξεχωριστή χώρα την κάθε περιφέρεια (αναλόγως πως τις χωρίζει ο μεταφορέας, πχ θράκη - θεσσαλία) κι έπειτα κάνεις νομούς τους οποίους και αντιστοιχείς στην κατάλληλη περιφέρεια.. Και μετά πας αποστολή και ξανά αποστολή και πας τέρμα κάτω όπου και θα σου βγάζει τις ζώνες που έχεις εκεί αλλάζεις τις τιμές πατάς αποθήκευση και τελείωσες..

 

Σημείωση: Αν είναι fix η τιμή του αποστολέα, καλό είναι να ορίσεις ΜΙΑ κλίμακα βάρους που να τελειώνει σε μεγάλο και άφταστο θεωρητικά αριθμό πχ 0-1000000 kg

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, δουλευει. Εβαζα παντα το GR.

Ειναι βεβαια μπερδεμα αυτο με τα zones. Πρεπει α υπαρχει και αλλος τροπος.

 

Εγώ αυτόν τον τρόπο σκέφτηκα δουλεύει άψογα αν και είναι λίγο μπέρδεμα μέχρι να το στήσεις.. Αν σκεφτεί κάποιος άλλος κάτι πιο απλό ας μας ενημερώσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρητικο κομματι το καταλαβα εκανα μια δοκιμη και πετυχε, μολις το ολοκληρωσω θα βαλω λινκ .!!!!!! Ευχαριστω !!!!!!! :)

Αλληλεγγύη στους PrestaGRoppers (δικιά μου ονομασία για τους έλληνες χρήστες)

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευση. Δεν δουλευει σωστα οσον αφορα τιμες. Ασε που δεν φαινεται και σωστα. Στις χωρες δεν εχεις πλεον μια Ελλαδα αλλα ενα σωρο (Ελλαδα-Χερσαιοι Προορισμοί, Ελλάδα-Νησιωτικοι Προορισμοί κοκ) και αυτο το βλεπει ο Πελατης. Για συγκεκριμμενο προιον με δεδομενο βαρος αλλη τιμη περιμενω αλλη βγαζει. Δεν δουλευει το shipping calculator οταν η "χωρα" εχει "states".

Οπως ειπα γενικα μια απογοητευση.

Καλα ρε παιδια δεν υπαρχει ενα ετοιμο module να το πληρωσουμε να ησυχασουμε; Με βλεπω να αλλαζω στρατοπεδο δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος για να δουλέψει σωστά και εμφανίζετε στο πελάτη όπως πρέπει είναι:

 

Πηγαίνουμε στο Back Office separator_breadcrum.png Shipping separator_breadcrum.png Zones και φτιάχνουμε της ζώνες που έχουνε το 95% των courier,Χερσαίους προορισμούς , νησιώτικη κτλ.

 

Μέτα πάμε στο Back Office separator_breadcrum.png Shipping separator_breadcrum.png States και φτιάχνουμε όλους τους νομούς της Ελλάδας συνδέοντας τους ανάλογα εαν είναι νησιωτική, χερσαίοι..κτλ.

 

Τέλος πηγαίνουμε στο Shipping και περνάμε τον τιμοκατάλογο της courier σύμφωνα με της ζώνες με αυτό έχουμε σαν αποτέλεσμα να έχουμε σωστή κοστολόγηση και ο πελάτης όταν επιλεγεί Ελλάδα μετά να βλέπει μόνο τους νομούς προς επιλογή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγαινω στο<<<< Localization States Προσθήκη νέου>>>> για να βαλω ενα νομο και να τον αντιστοιχισω με την χωρα και μια ζωνη ας πουμε μακεδονια. δεν μου εμφανιζει στο drop down την ελλαδα και μου δειχνη μονο argentina- canada- indonisia-italy-japan- mexico- kai united states, Δηλ το εργαλειο με εχει τρελανη. Στην επιλογη χωρες μου την δινει στα νευρα και σβηνω ολες τις χωρες και αφηνω μονο την ελλαδα. Παω τωρα στο state και στην επιλογη countries εχει σβηση ολες τις παραπανω χωρες και ειναι αδειο.Οεο.

Ας ειναι μονη χωρα και ενεργοποιημενη η ελλαδα.!!!!

ΜΟΥ ΕΧΗ ΣΠΑΣΗ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΛΑΛΗΣΗ. ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ PRESTA KANONIKA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις αντιληφθεί μου φαίνεται πως δεν μπορείς να εντάξεις την ελλάδα σε περισσότερες από μια περιφέρειες.. Δηλαδή δε γίνεται να έχεις σαν ζώνη μακεδονία και μέσα ελλάδα.. Και μετά πχ θεσσαλία και ξανά ελλάδα.. Δε το δέχεται κι ενδεχομένως αυτός είναι ο λόγος που σου εμφανίζει κενή λίστα.. Το ανάποδο πάντως γίνεται.. Ζώνη ελλάδα και "χώρα" μακεδονία και μετά ζώνη ελλάδα και άλλη "χώρα" θεσσαλία.. Μη λαλάς.. Κι εμείς δεν τα ξέραμε αυτά κι έχουμε να ανακαλύψουμε πολλά ακόμη.. Έχω σπαταλήσει απογεύματα για να βρω "προφανείς" λύσεις.. Άμα δεν ξύσεις το κεφάλι σου δουλειά δε γίνεται.. Υπομονή θέλει.. Λοιπόν σε αφήνω έχω αφήσει μια μετάφραση στη μέση..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...