Jump to content

Probleme import produse


Recommended Posts

Salut,

 

Incerc sa import niste produse folosind optiunea CSV import. Am creat, salvat si uploadat fisierul CSV conform instructiunilor din back office. La pagina de verificare a coloanelor se vede doar prima coloana, ID - iar la import in dreptul acestei coloane sunt randurile cu intreaga lor valoare.

Atasez mai jos o imagine pt a fi mai explicit.

Imi poate spune cineva unde am gresit?

 

Multumesc!

 

post-336541-0-04474000-1351764320_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat si cu pretul. Desi nu-mi explic de ce, fisierul demo nu are decat camp de pret fara tva. Eu am mai adaugat un camp, pretul cu tva si de aceeas nu a mers - nu se suprapunea exact cu capul de tabel disponibil. Dar am completat pretul final in coloana de pret fara tva si merge. Incepe sa-mi placa Prestashop :-).

Link to comment
Share on other sites

Prestashop tine in tabele pretul fara TVA al produselor si categoria de TVA. Cand se afiseaza in front-office, se calculeaza atunci pretul final.

In acest fel, daca se schimba de exemplu procentul de TVA la un articol, nu e nevoie de update in tabela products al noului pret.

 

Din acest motiv cand importi produse, trebuie sa treci pretul net.

Link to comment
Share on other sites

Prestashop tine in tabele pretul fara TVA al produselor si categoria de TVA. Cand se afiseaza in front-office, se calculeaza atunci pretul final.

In acest fel, daca se schimba de exemplu procentul de TVA la un articol, nu e nevoie de update in tabela products al noului pret.

 

Din acest motiv cand importi produse, trebuie sa treci pretul net.

 

Esti sigur de ceea ce spui ?

Ai verificat inainte sau macar ai incercat un import de produse pe baza de fisier csv ?

Pentru luminarea lu' Sergiud si nu incurcarea lui ai posibilitatea sa:

- importi produse cu pretul final (TVA inclus)

- regula taxei de TVA (sa fie "cu TVA 24 %)

Astfel nu mai este nevoie sa intrii pe fiecare produs in parte si sa modifici pretul sau sa faci un update in tabela.

 

Rugamintea mea de a intra sa vada acel fisier sample (demo) de import trebuia sa fie edificatoare pentru el. Daca se uita cu atentie la acel fisier era ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salut,

 

Eu am o problema cand import produsele in CSV nu-mi recunoaste categoria:

 

Asa arata categoria la mine

Home| Cartuse Laser Compatibile| Cartuse Laser Compatibile Brother

si am pus la Multiple value separator separatorul |

Categoriile le-am definit inainte.

 

Unde este gresala?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...