Jump to content

(ÇÖZÜLDÜ) Kategorileri .csv import ediyor fakat ID'lerini 1,2,3,.. şeklinde otomatik atıyor. PS 1.5

Peda

Recommended Posts

Merhaba,

Kategorilerle ilgili .csv dosyasını import ettikten sonra, benim .csv dosyasındaki ID'leri kaydetmiyor. Sistem kendisi otomatik olarak kendi ID'lerini sırayla 1,2,3,4,5,... şeklinde (auto-increment) atıyor. Dolayısıyla bütün alt-kategori sıralamam bozuluyor.

d69rz.jpg

Ayrıca kategorileri Import ederken; firefox'ta beyaz ekran çıkıyor. Chrome'da da aşağıdaki hata mesajını veriyor:

Server error

The website encountered an error while retrieving http://...../...../......./.....(admin) / index.php?controller=adminimport&token=1589cacc301bc1d2f47b04bde8103636. It may be down for maintenance or configured incorrectly.

Edited by Peda (see edit history)

Evet Çağlar Bey, PS 1.5.0.17'de oldu bu. Forumda aratmadığım yer kalmadı. Zaten bu konuyla ilgili dosyayla ilgilenen kişi sanırım Loic Lefèvre. Onunla da konuştum. Tamam son versiyonda biz ID sütunlarına ne yazarsak yazalım yine de ID'leri otomatik olarak atıyor sistem.

Products.csv yi de atasın. Sorun değil, çünkü zaten işler ve aramalar product reference'ye göre oluyor.

Fakat kategorilere gelince bence durum farklı. Her kategori ve alt kategorilerin ID'sini biz yani kullanıcı atamak zorunda. Çünkü products.csv'yi import ederken doğru ürünü doğru kategoriye göndermek için kategori ID'lerini belirtmek zorundayız. Ürün kaç tane kategoriye uyuyorsa, o hücreye virgülle ayırıp kendi atadığım kategori ID'lerini yazıyorum.

Otomatik kategori ve alt kategori ID'lerini ben nasıl hesaplayıp o ID'leri products.csv deki kategori sütununa gireceğim. Her ürün en az 6-7 tane kategoriye gidiyor ve onbinlerce ürün var...

Bunu ya düşünmemişler ya da çok iyi düşündüler ama benim anlayamadığım birşeyler var.

Product.csv'den örnek resim:

d7tsf.jpg

Edited by Peda (see edit history)

Merhabalar

Öncelikle bence de haklısınız. Bu konuyu bug tracker da da lütfen dile getirin.

Ama şimdilik çözüm olarak products csv de kategori id yerine dogrudan category adını yazabilirsiniz. Ancak bunu yaparken aynı kategori adı birden fazla id de var ise, aynı olan adları değiştirmelisiniz.

Evet alt kategorilerde aynı alt kategori adları var. Hem de 100lerce :)

Kendi kategori ID'lerimi ayarlamıştım. Ve product.csv'ye de yanyana kendi atadığım ID'leri girip hallediyordum.

PS 1.5 gibi bir sistemde özellikle katagorilerde ID seçimini bize bırakmamaları gerçekten de büyük bir eksiklik bence.

Cevap aramaya devam edeceğim. Çünkü 10binlerce ürün 1000lerce alt kategori. Kendi ID'lerimi kullanmadan işin içinden çıkmam maalesef.

Bilgi için teşekkürler. Yalnız hatırlatmak isterim, problem çözülse bile SVN ile beraber yayınlanması olasılığı çok yüksek. Malum, yeni sürüm çıktığından beri hata yağıyor ve hergün düzeltme yapılıyor. Bunlar biriktikten sonra toplu yayınlanır diye düşünüyorum.

Bug trackerde belirttim ve şimdilik sonuç sizin tahmin ettiğiniz gibi oldu :)

Orijinal cevap:

Loic Lefevre

Hi,

Ok I understand your problem.

But if i fix it, it is possible that bugs the multi-shops appear...

I will be try to fix this bug before the next version.

Best regards,

Loïc.

http://www.prestashop.com/forums/topic/188674-csv-importing-categoriescsv-creating-its-own-auto-increment-ids-not-my-own-id-numbers/

şöyle bir çözüm olabilir mi geçici olarak : veritabanında kategorilerin girildiği tabloda ID sütununun AUTO_INCREMENT özelliğini iptal et. csv ile istediğin şekilde yüklemeni yap. sonra tekrar AUTO_INCREMENT özelliğini aktif et.

sonradan manuel eklediğin her kategori sırasıyla eklenecektir diye düşünüyorum? ustalar ne der tabi bu çözüme bileiyorum birde onlardan yorum olmak lazım ;)

behsettiğim tablo adı : ps_category

• Like 1

Benzer sorun yaşayan arkadaşlar için aşağıdaki sayfada geçici çözümler üretiliyor:

http://www.prestashop.com/forums/topic/188674-csv-importing-categoriescsv-creating-its-own-auto-increment-ids-not-my-own-id-numbers/

Basitçe özetlemek gerekirse:

.../classes/ObjectModel.php dosyasının 461 ve 462. Satırlarının başına // yorum işaretini koyun.

//if (isset($this->id))

// unset($this->id);

Bu çözüm var olan kategorilerinizin üzerine yazarak import etmek istediğinizde işe yaramıyor. Root ve Home dışında kategorileriniz boş olmalı.

Veritabanındaki AUTO_INCREMENT özelliği, eğer kendine verilen değer(bu durumda id'ler) NULL yada DEFAULT'sa çalışır, bir sayı verilirse, -önceden yoksa- olduğu gibi girer. Yani otomatik değer veren veritabanı değil, PrestaShop. Bir önceki AUTO_INCREMENT'i iptal etmek düşünceniz işe yaramayacaktır.

Edited by salvar (see edit history)

Veritabanındaki AUTO_INCREMENT özelliği, eğer kendine verilen değer(bu durumda id'ler) NULL yada DEFAULT'sa çalışır, bir sayı verilirse, -önceden yoksa- olduğu gibi girer. Yani otomatik değer veren veritabanı değil, PrestaShop. Bir önceki AUTO_INCREMENT'i iptal etmek düşünceniz işe yaramayacaktır.

mantıken id kısımlarının primary key olarak tanımlanmış olması gerektiğini düşünmüştüm. benzersiz id değerini presta kendi veriyorsa tabi o zaman dediğinizde haklısınız, benim önerdiğim çözüm bi işe yaramayacaktır.

• 8 months later...

Yeni versiyonlarda seçenek getirildi ve sorun çözülmüş oldu.

sorununuzun çözüldüğüne gerçekten sevindim. uzun süre bu sorunu çözmeye çalıştınız ingilice türkçe forumda.

• Like 1