Jump to content

Importare si exportare de produse si preturi


neneia

Recommended Posts

Cum pot adauga un numar de 5000 de produse intr-un magazin in prestashop?

Sau ar mai fi o solutie: cum pot sa ler pun live, adica sa le iau de pe un anumit stock care se modifica mai tot timpul si sa se modifice live si la mine pe site, cu conturi de soap sau altceva? care ma poate ajuta as fi recunoscator

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Vezi ca ai optiune de import a produselor cu ajutorul excel-ului ..... tools >>> import >>> import fisier . si in dreapta la upload fisier ai modele de import ....

In partea a 2-a nu prea am inteles ce vrei .. cred. Dar am vazut ca exista pentru cei cu magazine reale un soft care se coneteaza la baza de date de pe site si stie sa scada din stoc o eventuala cumparare din magazinul real. vezi aici

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

deci, incerc sa fac ceva prin excel dar daca poti sa ma ajuti cu un model de excel. chestia cu import am vazut cum este ca si model, dar eu sunt gutuie in excel si nu pricep deloc. ti-am trimis si un mesaj pe privat. Ms mult!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca ti-am pus un fisier de test in calea asta (nu trebuie sa iti faci cont pentru a da jos fisierul).... randurile mele adaugate ca sa iti dai sema cum merge treaba sunt cele de la 7 si 8 ..... poti importa intr-un mediu de test aceste 2 produse si iti vei da seama cum functioneaza (pentru import in prestashop trebuie sa stergi randurile 1-6 inclusiv).

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

da. ms de ajutor, dar mi-am prins urechile:( este dificil, nu inteleg ce reprezinta acele date 6,10, 15 samd. fa-mi tu un document csv, contracost bineinteles, daca se poate, eu iti dau excelul de unde am produsele.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

ti-am si pus pana si capul de tabel .. unde este problema ?

 

col1: id produs

col2: daca produsul este activ

col3: nume produs

col4:categoria din care o sa faca parte

col5:pret fara tva

col6:taxa .... adica cu tva 24%

col7: pretul de achizitie (optional)

col8:pret promotional sau nu (in cazul de fata nu)

col13:referinta producatorului

.. etc

 

Ca sa iti fac un fisier de input pentru import imi trebuiesc foarte multe date de la tine .... si nu ar avea sens .. se pierde foarte mult timp.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

salut,

 

am si eu o problema la import. am informatii cum sa fac csv, doar ca eu am urmatoarea situatie: am un produs cu un cod de la furnizor, fiecare produs din acesta are 4-5 marimi (este vorba de haine), fiecare marime are un alt cod, diferit de cel al produsului "mama", si fiecarei marimi, ii corespunde o cantitate. Bineinteles, am si celelalte coloane: pret, descriere, poze, etc

 

Nu stiu exact cum sa fac excelul a.i., la import sa imi ia produsul, sa se poata selecta marimea si sa se stocheze cantitatea aferenta fiecarei marimi.

 

Excelul trebuie sa fie ca excel 1 atasat sau ca excel 2?

 

 

 

In cazul 2 imi introduce produsul de atatea ori cate marimi are el.

Daca e cineva interesat sa ma ajute contra cost?

post-357247-0-79383400-1339825328_thumb.png

post-357247-0-35098000-1339825337_thumb.png

Edited by xtremeang (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Buna ziua,

 

Magazinul online este in PrestaShop™ 1.6.0.14   si intampin probleme in afisarea pretului la produs . Adica , pretul apare afisat fara TVA si doar daca se face comanda in factura apare si TVA-ul . as vrea totusi sa inserez si  nu stiu de unde textul lanaga pret gen : cu TVA sau fara TVA ca sa stie clientul exact pretul produsului inainte de comanda.

 

Va multumesc. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...