Jump to content

lightsb

Recommended Posts

Salut,

Am un magazin online si doresc sa modific footer-ul si anume: sa scot Powered by PrestaShop™ si sa pun un link oarecare .

 

Prestashop-ul este varianta 1.4.3 si am modificat in modulul blockcms fisierul blockcms.tpl si din pacate in front nu a preluat noua linie (mai sunt si alte locatii unde trebuie ceva modificat?). dupa modificare am generat sitemap-ul htacces + robots .. nu stiu daca trebuiau facute aceste generari dar sa zicem ca le-am luat in calcul eventual.

 

O a 2-a intrebare: pot instala un al 2-lea block gen block html si sa il duc in footer de exemplu (poate e o tampenie dar parca er fi de folos)?

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Pentru ca platforma sa iti preia modificarile facute, trebuie sa te loghezi in BO si apoi sa accesezi Preferences > Performance.

Odata ajuns acolo, selectezi optiunea NO pentru 'Force Compile' iar la Cache, de asemenea bulina trebuie sa fie in dreptul la NO.

Daca vrei sa scoti permanent 'Powered by Prestashop' din footer, o poti face din modulul Block CMS si nu mai este necesar sa iti 'bagi nasul' prin fisierele .tpl ale modulului.

 

La a doua intrebare, nu pot sa iti dau un raspuns concret, pentru ca, sincer nu am incercat asa ceva :) ... cel mai bun sfat e sa testezi singur si sa vezi daca intr-adevar merge.

Link to comment
Share on other sites

O a 2-a intrebare: pot instala un al 2-lea block gen block html si sa il duc in footer de exemplu (poate e o tampenie dar parca er fi de folos)?

 

Poti ramane sa modific modulul astfel incat sa se poata instala in footer cu conditia ca va avea acelasi continut ca in coloana !

Sau modifici numele modulului si poti sa ai continut diferit

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.

 

O sa incerc asa ceva pe localhost si o sa vad daca ma descurc (sper sa iasa ceva).

 

O alta intrebare.. un modul de slidesow compatibil cu 1.4.3 exista ? am tot incercat diverse module care mi-au cam bulit testul de pe local.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...