Jump to content

Introducere CNP


Recommended Posts

Exista un modul sau un anume script pentru a cere vizitatorului, ca indiferent de modul de comanda (rapida sau membru) sa isi completeze CNP-ul ?

CNP-ul imi este necesar pentru facturare spre persoane fizice si stiu ca este necesara inregistrarea la Autoritatea nationala de supraveghere a prelucrarii datelor cu caracter personal (dataprotection.ro).

Multumesc !

PS versiune prestashop 1.4.3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am revenit cu aceeasi problema deoarece contabilul insista.

In fiecare comanda venita de la guest si members, imi apare in BO, un cimp gol: Identification number. Siteul este programat sa-l afiseze adminului dar de ce nu apare si clientului ?

Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu aceeasi problema deoarece contabilul insista.

In fiecare comanda venita de la guest si members, imi apare in BO, un cimp gol: Identification number. Siteul este programat sa-l afiseze adminului dar de ce nu apare si clientului ?

 

Fiindca la momentul cand clientul isi face cont nou pe site-ul tau, nu are optiunea unde sa introduca CNP.

Ca sa ai acea optiune trebuie sa modifici niste file manual.

Asta iti explica si Abh mai sus cand a spus ca "trebuie sa il adaugi manual".

 

Iar ca sa ceri unei persoane datele personale, precum CNP, prima data trebuie sa fii inregistrat AICI => http://www.dataprotection.ro/ .(Contabuilul nu stia acest lucru?)

Link to comment
Share on other sites

Iar ca sa ceri unei persoane datele personale, precum CNP, prima data trebuie sa fii inregistrat AICI => http://www.dataprotection.ro/ .(Contabuilul nu stia acest lucru?)

 

Am specificat in primul meu mesaj ca stiu de acest lucru; nu stiu de unde rezulta din ceea ce am spus ca nu sint inscris la ei (daca aveti nelamuriri la inscriere si doriti sa apelati la citeva indrumari de la cei de la ANSPDC, nu incercati sa telefonati deoarece va va raspunde doar portarul, indiferent de ziua si ora la care sunati)

Voi incerca sa fac manual modificarile.

 

Multumesc amindurora !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

Fiindca la momentul cand clientul isi face cont nou pe site-ul tau, nu are optiunea unde sa introduca CNP.

Ca sa ai acea optiune trebuie sa modifici niste file manual.

Asta iti explica si Abh mai sus cand a spus ca "trebuie sa il adaugi manual".

 

 

Poate cineva sa explice exact unde se fac aceste modificari si ce presupun ele. Cred ca ar fi de folos multora din noi, ce nu suntem programatori.

 

Multumesc tututor cu anticipatie!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 months later...
Guest cornelm

Am introdus DNI (tradus CNP in romana). Ideea e ca vreau sa fac acest camp optional si nu obligatoriu. Ce naiba trebuie sa modific ca nu mai stiu ce sa ii fac :rolleyes:

 

Am activat si guest checkout. Versiune PrestaShop™ 1.5.4.1.

 

Orice idee e binevenita....am backupul pregatit ;)

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...