Jump to content

IRIS payment prestashop


sanctusmob

Recommended Posts

Καλημέρα, Έχει ασχοληθεί κανείς για presta?

Για όποιον δεν ξέρει τι είναι.

Είναι τρόπος πληρωμής με τραπεζικό έμβασμα μέσω ebanking.

Σενάριο: Στο checkout ο πελάτης επιλέγει τραπεζικό έμβασμα μέσω IRIS, γίνετε redirect στο payment gateway (από ότι έχω δει το προσφέρουν Εθνική και Πειραιώς) , στο payment gateway επιλέγει μία από τις 4 γνωστές τράπεζες (Alpha, NBG, Eurobank, Piraeus) που έχει ebanking και θέλει να κάνει την πληρωμή, γίνετε redirect στην τράπεζα, κάνει login στο ebanking ο πελάτης και του βγάζει έτοιμη την πληρωμή. Μετά την πληρωμή γυρίζει πίσω στο eshop του εμπόρου με πληρωμένη την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 months later...
2 minutes ago, TonyKapa said:

Μπορείς να δώσεις το link του module παρακαλώ?

Αυτό δεν παίζει ρολο από το module, είναι υπηρεσία που παρέχει πλέων στους πελάτης η VIVA payments.

Ότι module και να βάλεις που κανει σύνδεση με την viva θα παίξει.

Το module για την σύνδεση με την Viva το παρέχει δωρεάν η ιδια η viva.

https://developer.vivawallet.com/plugins/prestashop-standard-checkout/

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει. To IRIS στην viva παίζει με το redirect (που κάνει το παλιό το module).

To καινούριο που έστειλες δεν παίζει με redirect και είναι μόνο για πληρωμές με κάρτα μέσα στο eshop, Οπότε δεν έχεις IRIS, Apple Pay, Google Pay, Paypal και ότι άλλο έχουν.

Η έκδοση που χρειάζεται είναι η Vivawallet v1.7.8 - by Viva Wallet. Υπήρχε στο github αλλά τώρα δεν μπορώ να την βρω...

 

1 minute ago, Site-View said:

Αυτό δεν παίζει ρολο από το module, είναι υπηρεσία που παρέχει πλέων στους πελάτης η VIVA payments.

Ότι module και να βάλεις που κανει σύνδεση με την viva θα παίξει.

Το module για την σύνδεση με την Viva το παρέχει δωρεάν η ιδια η viva.

https://developer.vivawallet.com/plugins/prestashop-standard-checkout/

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, sanctusmob said:

Αυτό δεν ισχύει. To IRIS στην viva παίζει με το redirect (που κάνει το παλιό το module).

To καινούριο που έστειλες δεν παίζει με redirect και είναι μόνο για πληρωμές με κάρτα μέσα στο eshop, Οπότε δεν έχεις IRIS, Apple Pay, Google Pay, Paypal και ότι άλλο έχουν.

Η έκδοση που χρειάζεται είναι η Vivawallet v1.7.8 - by Viva Wallet. Υπήρχε στο github αλλά τώρα δεν μπορώ να την βρω...

 

 

 

Εγω σε πελάτη που το δοκίμασα με το module του 01generetor παίζει κανονικά το IRIS.

Κάναμε ολες τις δοκιμές και παίζει άψογα.

Με της viva το module δεν το εχω δοκιμάσει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, sanctusmob said:

Αυτό δεν ισχύει. To IRIS στην viva παίζει με το redirect (που κάνει το παλιό το module).

To καινούριο που έστειλες δεν παίζει με redirect και είναι μόνο για πληρωμές με κάρτα μέσα στο eshop, Οπότε δεν έχεις IRIS, Apple Pay, Google Pay, Paypal και ότι άλλο έχουν.

Η έκδοση που χρειάζεται είναι η Vivawallet v1.7.8 - by Viva Wallet. Υπήρχε στο github αλλά τώρα δεν μπορώ να την βρω...

 

 

 

Δες και το smart check out , αυτο τα εχει ολα

https://developer.vivawallet.com/plugins/prestashop-smart-checkout/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι module είναι με redirect έχει όλους τους τρόπους πληρωμής που έχουν γίνει setup στην viva, είτε το module είναι της viva είτε από τρίτο.

Αυτό το module που έχει τώρα στα addons που το έχει κάνει η viva δεν είναι με redirect προς το παρόν.

Είναι σε διαδικασία που θα το ενημερώνουν (εδώ και μήνες βέβαια...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

Δοκίμασα το Smart Checkout το official και δουλεύει κανονικά με ελληνικές κάρτες, όμως με Revolut apple pay και IRIS μετά την πληρωμή κάνει redirect στη login σελίδα του eshop μου. Η παραγγελία δε καταχωρείτε στο eshop ομως τα λεφτά τραβιούνται κανονικά. Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Aν εχει καποιος εμπερια με την διασυνδεση του viva Smart Checkout module με την viva θα ηθελα να επικοινωνησει μαζι μου με pm ή εδω καθως δεν μπορω να το κανω να συνδεθει (συγκεκριμενα δεν μπορει να κανει webhooks και το hosting μου λεει οτι το error δεν ειναι απο τη μερια του σερβερ) γιατι απο το support του module δεν βοηθανε ιδιαιτερα. Εννοεται με το αζημιωτο. 

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές το προσπάθησα δεν έπαιξε.

Βάζεις το module του 01generator φτιάχνεις μια πηγή στο διαχειριστικό του viva και παίζει αμέσως απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Site-View said:

Όσες φορές το προσπάθησα δεν έπαιξε.

Βάζεις το module του 01generator φτιάχνεις μια πηγή στο διαχειριστικό του viva και παίζει αμέσως απροβληματιστα.

Καταλαβα, εχω παθει το ιδιο με το επισημο (και free) Stripe και τελικα επαιξε αμεσως μονο με επι πληρωμη module..

Aυτο που προτεινεις ειναι smart checkout, ιδιο δηλαδη με το "επισημο";

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, YanK1973 said:

Καταλαβα, εχω παθει το ιδιο με το επισημο (και free) Stripe και τελικα επαιξε αμεσως μονο με επι πληρωμη module..

Aυτο που προτεινεις ειναι smart checkout, ιδιο δηλαδη με το "επισημο";

Ναι κανονικα και παιζει μια χαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/18/2024 at 7:01 PM, YanK1973 said:

Aν εχει καποιος εμπερια με την διασυνδεση του viva Smart Checkout module με την viva θα ηθελα να επικοινωνησει μαζι μου με pm ή εδω καθως δεν μπορω να το κανω να συνδεθει (συγκεκριμενα δεν μπορει να κανει webhooks και το hosting μου λεει οτι το error δεν ειναι απο τη μερια του σερβερ) γιατι απο το support του module δεν βοηθανε ιδιαιτερα. Εννοεται με το αζημιωτο. 

Καλησπέρα
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.Έχεις βρει λύση σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Site-View said:

Μην πεδευεστε με το μαμά module, αγοραστε το module του 01generaror και παίζει σε ένα λεπτό.

υπαρχει καποιο λινκ να το δω?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Site-View said:

Μέσα στα addons άμα ψάξεις για viva payments το βγάζει ή στο site του 01generator.com

Οκ το βρήκα στο site του
Ξέρεις να μου πεις ποια η διαφορά σε αυτή τη ρύθμιση951182851_.PNG.0035ab49f32a00832196b418c6fb63e4.PNG

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...