Jump to content

Facturi in Prestashop pentru Romania


Recommended Posts

Am o nelamurire,

Nu stiu cum sa fac cu facturile generate clientilor. Eu pentru facturare vreau sa folosesc smartbill si sa scot factura in momentul in care clientul confirma telefonic sau achita...

Stiu ca se poate sa dezactivez optiunea cu factura din back office. Clientul sa primeasca automat un Email default in momentul in care plaseaza comanda cu detalii referitoare la comanda, id comanda, costuri, metoda de transport aleasa etc... iar eu ulterior sa ii transmit un email cu factura generata din smartbill.

Este ok asa? Voi cum procedati?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
1 hour ago, Courage2000 said:

@Marius05 - modulul din video este listat unde pt cumaprare/descarcare? Nu il gasesc.

Contacteaza-ma in privat sau la e-mailul din prezentarea video (la sfarsit), ca sa-ti ofer mai multe detalii cu privire la achizitionarea modulului.

Edited by Marius05 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mda... superb.

Smartbill are modul de integrare Prestasop, car merge pana la 1.7.5

Nu se instaleaza pe 1.7.6.x. Am dar email la supportul lor si raspunsul e de genul:

- avem API, deci dezvoltati singur!
- vom pune undeva/candva pe lista de dezvoltari si compatibilitatea cu 1.7.6.x

 

FGO are modul prestashop, dar nu are modulul de productie, pe care eu il doresc.

 

Edited by Courage2000 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti faci o idee: un modul de acest gen pentru smartbill sau de genul celui pentru emag da multa bataie de cap si cand spun asta nu ma refer la efectuarea modulului cat la problemele ce apar in multe cazuri , si e nevoie de interventia unui programator pentru ca acesta sa functioneze (sa fie compatibil cu ce are clientul).

Emag, smartbill si multi altii din cand in cand angajeaza firme care sa le faca aceste module pentru diferite platforme (la versiunile actualizate), platesc cateva mi de euro pentru aceste module ca apoi sa le puna gratuit la dispozitia clientilor, dar, nu se obliga in a oferii suport deoarece nu vor sa-si bata capul cu asta, "si este destul de multa bataie de cap", resursele mai bine le redirectioneaza catre alte servicii (de regula cele principale ale activitatii lor).

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Well, well

Nus tiu cati ati auzit de Oblio.eu (tot platforma).

Eu am auzit de ei pt ca m-au spamat telefonic candva.

Raspusul lor:

Quote

Asa cum precizam si in e-mail-ul anterior, modulul Oblio Stocuri se poate activa din contul dvs., in partea stanga sus in colt.
Dupa activarea acestuia, din pagina Emitere -> Retetar, puteti adauga retetele pentru produsele finite pe care doriti sa le creati, iar din pagina Emitere -> Bon de productie, pe baza retetelor, creati produsele finite.

https://www.oblio.eu/nomenclator/produse/?recipe
https://www.oblio.eu/report/production
Interfata POS este disponibila in pagina Emitere -> Bon fiscal (dupa ce conectati casa de marcat)
https://www.oblio.eu/docs/issue/tax_receipt

De asemenea, accesand link-ul urmator, puteti descarca plugin-ul pentru Prestashop
https://www.oblio.eu/download/oblio-prestashop.zip

QED

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am reusit sa integrez smartbill in prestashop 1.7.5.1.

Face legatura destul de bine intre prestashop si smartbill cloud. O singura nelamurire am, oare in locul facturii default din prestashop pe care utilizatorii inregistrati o pot downloda, pot pune factura din smartbill? 

Link to comment
Share on other sites

Si la 1.7.5 tot factura din prestashop o pot descarca, clientii cu toate ca modulul smartbill e activ si functional. Eu ma gandeam sa dezactivez optiunea de facturi si sa le-o trimit clientiolor pe email momentan cu toate ca nu vreau asta. nici nu stiu cum o sa fac. O sa ma mai uit pe acolo poate merge facut intr-un fel.

E destul de nasol in cazul aplicatiilor de genul asta deoarece suportul este inexistent.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu folosesc cu succes modulul de la Smartbill si pentru 1.7.6, am facut o singura modificare in fisierul smartbill.php

la linia 51 am schimbat  in  '1.7.6.2'

   $this->ps_versions_compliancy = array('min' => '1.7.0.0', 'max' => '1.7.6.2');

Sper sa mai ajute pe altcineva.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ciprian_ps said:

Salut!

Eu folosesc cu succes modulul de la Smartbill si pentru 1.7.6, am facut o singura modificare in fisierul smartbill.php

la linia 51 am schimbat  in  '1.7.6.2'

   $this->ps_versions_compliancy = array('min' => '1.7.0.0', 'max' => '1.7.6.2');

Sper sa mai ajute pe altcineva.

 

Cu siguranta ajuta, multumim.

Link to comment
Share on other sites

Mentiune, nu am modificat modulul direct in cpanel.

Pe scurt, am dezip-at modulul, am modificat smartbill.php, l-am zip-at din nou si apoi l-am instalat.

Iar versiunea veche a modulului smartbill trebuie stearsa corect din backoffice, sa nu ramana fisierele vechi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am o aplicatie carre face contabilitate primara si se leaga automat cu Prestashop, adica preia informatiile din baza de date. Aplicatia face urmatoarele:

- facturi cu preluare automata din prestashop a detalor, adica lucrezi direct in aplicata asta;

- awb-uri de transport cu curierii, ea e legata cu GLS acum, dar poate fi configurata cu orice curier (aici avem nevoie de ajutorul curierului care s ane puna la dispozitie API-ul)

- jurnal de vanzari la final de luna;

 

Mai poate fi dezvoltata pe cerintele clientuului, daca e cazul. Daca sunteti interesati ma contactati si stam de vorba.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest cornelm

Salut,

Cunoasteti vreun modul cu care sa pot customiza factura sau as putea edita invoice.tpl?
Ideea e ca as vrea ca datele furnizorului sa apara sub/langa logo si nu jos in footer. Acum in zona de sus este trecut cumparatorul si adresa de livrare ceea ce mi se pare aiurea, nu intereseaza (in cazul meu) sa fie pe factura adresa de livrare care, de cele mai multe ori, este aceeasi cu cea de facturare. Adica o "factura romaneasca" - in stanga logo si datele emitentului, in dreapta datele cumparatorului. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 7/10/2020 at 12:09 PM, cornelm said:

Salut,

Cunoasteti vreun modul cu care sa pot customiza factura sau as putea edita invoice.tpl?
Ideea e ca as vrea ca datele furnizorului sa apara sub/langa logo si nu jos in footer. Acum in zona de sus este trecut cumparatorul si adresa de livrare ceea ce mi se pare aiurea, nu intereseaza (in cazul meu) sa fie pe factura adresa de livrare care, de cele mai multe ori, este aceeasi cu cea de facturare. Adica o "factura romaneasca" - in stanga logo si datele emitentului, in dreapta datele cumparatorului. Multumesc

Salut,

Ceea ce vrei tu exista deja (desi intr-o forma mai complexa decat ai dori tu), dar in schimb este gratuit.

Inlocuieste factura standard a prestashop-ului cu una tipic romanesca ( care este editabila), la care se poate adauga orice chestie ar vrea cineva.

Este creeata de un programator roman. Exista atat versiunea pt Prestashop 1.6 cat si pt Prestashop 1.7

Gasesti detalii la : https://servicii-informatice.ro/factura-in-format-romanesc-pentru-prestashop-1-6/

Sper sa te multumesca.

Edited by Deostar.ro (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...