Jump to content

Mobilpay & Prestashop


danoct

Recommended Posts

Salut!

Am 2 intrebari:
- a reusit cineva sa integreze modulul Mobilpay pentru acceptarea platilor cu cardul , in Lei? Daca da, cum?
- daca nu, ce trebuia sa folosesc pt a putea accepta plati cu cardul in lei - avand in vedere ca toti clientii mei sunt din Romania si implicit preturile sunt in lei?


Mersi!

Dan

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Dar ce, plata prin sms a reusit cineva sa o integreze?

Mie cei de la mobilpay mi-au recomandat sa pun un buton spre site la ei, si plata sa se realizeze acolo, fara ca userul sa se inregistreze pe site-ul meu. LOL.


Te salut Claudiu. As putea face publice discutiile purtate cu tine, pentru a se vedea recomandarile pe care le-am facut. Nimeni de la mobilpay nu recomanda neautentificarea userilor. Poate ne confunzi cu un alt procesator de plati?

Ontopic, ce va pot spune este ca noi nu avem, cel putin deocamdata, un modul special creat pentru prestashop (sau pentru orice alta solutie ready to deploy). Speram ca, in masura in care exista cerere considerabila pentru un astfel de modul, sa alocam resurse in acest sens.
Link to comment
Share on other sites

@mobilpay
Nu stiu daca va incurc sau nu. Eu aia am inteles din ce mi s-a spus atunci. Oricum, e mai complicat, eu sunt anti plata prin sms la produsele pe care le vindem prin magazinul de pe presta doar ca cineva cu factor de decizie mi-a dat indicatii ca ce frumos ar fi daca cu un sms ai putea comanda cereale, asadar in viitorul apropiat vom avea nevoie ori de voi, ori de epayment. Atunci ne vom pune la studiat atent ofertele.

Cerere considerabila va fi doar cand veti veni direct cu solutii gata facute pentru diverse platforme. Bine, cerere deja e. :) Pentru restul detaliilor urmeaza sa discutam in privat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Are cineva in prestashop vre-un modul de plata cu card in lei? Si eu caut asa ceva. Si cred ca daca nu gasesc in curand asa ceva renunt la prestashop. O fi el gratis dar.... totusi e magazin online, si plata sa se faca online. Clientul trebuie sa primeasca coletul la domiciliu, doar de aia face cumparaturi online, pentru ca e mai comod. Daca cei de la epayment ar face un astfel de modul ar fi excelent, cu toate ca e mai scump decat paypal sau google checkout.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu astia de la epayment si, evident, ei nu fac module, dar iti "ofera asistenta". Probabil te imbarbateaza prin mailuri periodice, nu stiu ce inteleg ei prin asistenta. Faza tare e ca pachetul Premium de la ei costa 250 euro, li s-ar merita sa faca un amarat de modul pentru prestashop, ca doar o sa-l foloseasca mai multe magazine si tot ei ies in profit. Dar cine-s eu sa le zic cum sa faca afaceri? Or fi oameni ocupati.

Oricum, din moment ce SeerKan nu pare interesat sa dea si la altii lucrul pe care, probabil, a platit o suma considerabila de bani, si cum eu unul sunt departe de nivelul de a-l scrie singur, m-am orientat spre moneybookers. Problema pe care o observ la ei e ca pana o sa-mi primesc acel cod din merchats account va veni toamna. Dupa vreo doua mailuri in care vroiau lamuriri si declaratii, acum contul e inchis pentru ca ei nu accepta vanzarea de tutun. Now really, de ce?! Oricum, am incercat sa fiu politicos si le-am trimis un mail de pe alt cont (pe celalalt nici nu ma mai puteam loga) explicandu-le ca am dreptul legal sa vand tigari, acu' astept raspuns. E incredibil.

De gecad ce se aude?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

E interesant, dar sincer, inca sunt in dubii daca sa lansez oficial la apa magazinul cu platforma Prestashop. Acum ma confrunt cu un bug nasol la cosul de cumparaturi si am impresia ca pierd clienti. Ma gandesc serios sa ma indrept spre Wordpress cu Shopperpress, chiar daca e cu plata, sper sa scap de bug-uri care pun piedici.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...

Buna ziua.

Puteti descarca gratuit modulul prestashop pentru plata prin card prin intermediul mobilpay.ro din sectiunea Implementare dupa autentificarea ca si comerciant pe www.mobilpay.ro

Numai bine si succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Am o intrebare legata de acest modul. Nu il am instalat inca.
Se poate seta cumva plata prin Mobilpay sa fie posibila doar pentru un cos de cumparaturi cu o valoare minima de x lei? Adica poti plati cu cardul ddoar daca cosul tau are valoare de 100 lei sa zicem.
Gasesc foarte utila aceasta optiune din cauza comisioanelor care scad sumele incasate pentru vanzarile cu valoare mica.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Am si eu o problema.

Am urcat fisierele din modulul celor de la mobilpay, dar modulul imi apare la Other Modules, nu la Payments & Gateways.

Daca ma duc la Payments imi zice No payment module installed, am dezactivat celelalte modalitati de plata, intentionez sa folosesc exclusiv mobilpay.

 

Ma poate ajute cineva? Lor le-am scris si n-au raspuns inca.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

E de preferat sa aveti instalata o versiune mai veche de Prestashop. Pana vor fi ok modulele pentru 1.4.x.x. va mai dura ceva vreme. In plus de asta, modulele pentru versiunea 1.2. sunt mult mai multe free.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Am si eu o problema.

Am urcat fisierele din modulul celor de la mobilpay, dar modulul imi apare la Other Modules, nu la Payments & Gateways.

Daca ma duc la Payments imi zice No payment module installed, am dezactivat celelalte modalitati de plata, intentionez sa folosesc exclusiv mobilpay.

 

Ma poate ajute cineva? Lor le-am scris si n-au raspuns inca.

Salutare,

Sunt in aceeasi situatie.. ma poate ajuta cineva?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema.

Am urcat fisierele din modulul celor de la mobilpay, dar modulul imi apare la Other Modules, nu la Payments & Gateways.

Daca ma duc la Payments imi zice No payment module installed, am dezactivat celelalte modalitati de plata, intentionez sa folosesc exclusiv mobilpay.

 

Ma poate ajute cineva? Lor le-am scris si n-au raspuns inca.

 

Salutare,

Sunt in aceeasi situatie.. ma poate ajuta cineva?

 

Am instalat acum modulul Mobilpay. Are exact acelasi comportament ca cel descris mai sus.

 

Banuiesc ca noi facem ceva gresit sau incomplet. Dar am verificat fiecare amanunt si nu am gasit cauza.

 

Ii rog pe cei care nu au avut probleme sa isi aduca aminte: La ei chiar a mers din prima? Poate au patit la fel si au gasit imediat cauza?

 

Le multumesc pentru amabilitatea de a ne ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Am instalat acum modulul Mobilpay. Are exact acelasi comportament ca cel descris mai sus.

 

Banuiesc ca noi facem ceva gresit sau incomplet. Dar am verificat fiecare amanunt si nu am gasit cauza.

 

Ii rog pe cei care nu au avut probleme sa isi aduca aminte: La ei chiar a mers din prima? Poate au patit la fel si au gasit imediat cauza?

 

Le multumesc pentru amabilitatea de a ne ajuta.

Raspuns de la mobilpay pt problema mea:

In 1.5.x modulul nu functioneaza

 

Pentru a-l face functional in versiuni 1.4.x trebuie sa modificati in fisierul modules\mobilpay_cc\mobilpay_cc.php, in loc de

 

$this->tab = 'Payment';

 

trebuie sa fie

 

$this->tab = 'payments_gateways';

Atfel, acum apare in plati dar nu afiseaza ca si metoda de plata la cumparare, iar logurile pe 1.4.7 sunt:

[Fri Feb 15 13:05:26 2013] [error] [client ] PHP Notice: Undefined variable: shipping in /var/www/html/www.xxxxx.ro/modules/mobilpay_cc/mobilpay_cc.php on line 393, referer:

... pana la linia 405

Daca i-a dat cineva de cap sa ne lumineze si pe noi.

Succes

Link to comment
Share on other sites

Raspuns de la mobilpay pt problema mea:

In 1.5.x modulul nu functioneaza

 

Probabil este asa cum spui. Macar tie ti-au raspuns mai precis. Mie - dupa muuuuulte incercari, ca nu raspunde nimeni la nici un numar de telefon - mi-a raspuns un "baiete" care putea foarte bine sa vanda cartofi in piata, ca era total strain de locul unde lucra :)

 

A zis (cinstit macar :) ) ca habar n-are sa-mi raspunda. Si oricum aceste module NU SUNT DEZVOLTATE DE EI (!!!), SUNT CUMPARATE DE LA TERTI, DECI NICI N-AR AVEA CINE SA LE UPDATEZE.

 

Obisnuita mocirla de prostie IT, care nu e doar romaneasca - asta e amuzant. Peste tot, cel putin in vreo 20 de tari vizitate de mine, este aceeasi situatie. Primesti doar raspunsuri tampe, nimeni nu are idee despre ce fac ei acolo. O adunatura de imbecili...

 

Asa ca incerc mai departe, trec la alt procesator. Si chiar o sa va tin la curent cu aventurile cautarii :) Ca sa aflati macar cu cine se poate lucra, ca sa nu mai perdem vremea degeaba cautand aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Multumim,

Se pare ca "shipping" imi face in continuare probleme si modulul nu apare la metode de plata din cos... un sfat cineva?

PHP Notice: Undefined variable: shipping in /var/www/html/www.rrrrrrrr.ro/modules/mobilpay_cc/mobilpay_cc.php on line 398, referer: http://www.rrrrrrrrr.ro/identity

[Fri Feb 22 13:04:51 2013] [error] [client 85.121.208.23] PHP Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/html/www.rrrrrrrr.ro/modules/mobilpay_cc/mobilpay_cc.php on line 398, referer: http://www.rrrrrrrrr.ro/identity

Edited by enjoyabell (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Multumesc

Multumim, Se pare ca "shipping" imi face in continuare probleme si modulul nu apare la metode de plata din cos... un sfat cineva? PHP Notice: Undefined variable: shipping in /var/www/html/www.rrrrrrrr.ro/modules/mobilpay_cc/mobilpay_cc.php on line 398, referer: http://www.rrrrrrrrr.ro/identity [Fri Feb 22 13:04:51 2013] [error] [client 85.121.208.23] PHP Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/html/www.rrrrrrrr.ro/modules/mobilpay_cc/mobilpay_cc.php on line 398, referer: http://www.rrrrrrrrr.ro/identity

Multumesc celor de la Mobilpay pentru ajutorul acordat la rezolvarea problemei. Recomand.

Toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Multumesc celor de la Mobilpay pentru ajutorul acordat la rezolvarea problemei. Recomand. Toate cele bune

 

Ne bucuram ca macar tu ai reusit sa rezolvi problema.

 

Poti sa ne spui si noua, cei care au exact aceeasi problema ca si tine, ce sfat "magic" ti-au dat cei de la Mobilpay? Pentru ca intr-adevar, cu noul modul e un pas inainte. Adica optiunea de plata se vede in sfarsit in back office, dar in front office e inca absenta.

 

Iti multumim pentru amabilitate.

Link to comment
Share on other sites

Ne bucuram ca macar tu ai reusit sa rezolvi problema.

 

Poti sa ne spui si noua, cei care au exact aceeasi problema ca si tine, ce sfat "magic" ti-au dat cei de la Mobilpay? Pentru ca intr-adevar, cu noul modul e un pas inainte. Adica optiunea de plata se vede in sfarsit in back office, dar in front office e inca absenta.

 

Iti multumim pentru amabilitate.

Ce au modificat chiar nu stiu (dar as fi interesat pentru inca un site al meu cu aceeasi problema :) Acces ftp si backoffice si au rezolvat.

Mail in prealabil asa cum au zis

Toate cele bune,

Link to comment
Share on other sites

Si tu te simti confortabil cu abordarea lor? La fiecare site sa depinzi de ei pentru ca nu vor sa iti spuna ce au facut, care era problema?

 

Credeam ca s-a schimbat ceva la Mobilpay dupa interventia lor aici pe forum, dar vad ca se tot carpeala se face...

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Modulul 1.5.3 a fost adaptat pe o instalare curata prestashop, fiind testat ca functionalitate inainte de a va fi pus la dispozitie. Daca ceva nu functioneaza corect, acest lucru se datoreaza unor particularitati ale sistemului pe care modulul este instalat, trebuie identificata cauza si aplicata o solutie. De aici nevoia de acces.

 

"Carpeala" despre care vorbesti reprezinta tocmai rezolvarea unor probleme la nivelul site-ului partener sau potential partener, independente de modulul oferit, probleme pentru a caror rezolvare acesta nu avea sau nu dorea sa aloce resurse. Si cred ca multa lume ar fi de acord ca aceasta este o abordare mai mult decat orientata catre client.

 

Rugamintea mea ar fi sa incercam sa purtam discutii constructive pe tema acestui topic, eventual cu sugestii vizavi de abordarea pe care o avem. Suntem deschisi la critici, tinem cont de feedback, ne asumam greselile, dar haideti sa pastram si un ton adecvat discutiilor.

 

Multumesc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Modulul 1.5.3 a fost adaptat pe o instalare curata prestashop, fiind testat ca functionalitate inainte de a va fi pus la dispozitie. Daca ceva nu functioneaza corect, acest lucru se datoreaza unor particularitati ale sistemului pe care modulul este instalat, trebuie identificata cauza si aplicata o solutie. De aici nevoia de acces.

 

"Carpeala" despre care vorbesti reprezinta tocmai rezolvarea unor probleme la nivelul site-ului partener sau potential partener, independente de modulul oferit, probleme pentru a caror rezolvare acesta nu avea sau nu dorea sa aloce resurse. Si cred ca multa lume ar fi de acord ca aceasta este o abordare mai mult decat orientata catre client.

 

Rugamintea mea ar fi sa incercam sa purtam discutii constructive pe tema acestui topic, eventual cu sugestii vizavi de abordarea pe care o avem. Suntem deschisi la critici, tinem cont de feedback, ne asumam greselile, dar haideti sa pastram si un ton adecvat discutiilor.

 

Multumesc.

 

Unde este tonul neadecvat? Faptul ca indraznim sa aratam ca cei de la Mobilpay sufera de aceasta afectiune cronica: Incapacitatea de a face un lucru pana la capat?

 

Mie mi-au spus ca au modul pentru Prestashop fara sa mai precizeze ca este pentru 1.3.x. Ca pentru 1.4.x trebuie niste modificari nedocumentate, iar pentru 1.5.x niste modificari chiar "secrete".

 

Acestui utilizator ii reparati aplicatia dar nu cumva sa ii spuneti unde e problema.

 

Nu vi se pare ca uitati mereu sa faceti ultimul pas? Ce va costa sa ii si spuneti unde era hiba? De-abia va eliberati de solicitari, pentru ca data viitoare isi repara singur aplicatia.

 

Dar nu, trebuie sa facem pe zeii... bietii clienti nu trebuie sa stie ce lucram noi, nu e de nasul lor...

 

Ai dreptate, nu e de loc constructiv ca incerc sa va dovedesc - voua celor de la Mobilpay - ca merita si bietul client putin respect. Ca pana la urma din banii cui va luati salariul (sau profitul)? Cat e de greu sa ai o atitudine normala fata de client si sa iti faci treaba pana la capat?

 

Nu e constructiv pentru ca asta e o utopie. Sa crezi ca vreo firma IT va respecta clientul.

 

Eu ma opresc aici cu acest topic. Pentru ca oricum nu voi convinge pe nimeni. Incompetence rules!!!! Asta e legea si ne declaram invinsi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

la fel patesc si eu....

 

acum vreo 2 saptamani cand era situl aproape gata, a intrat cineva de la ei si au facut modulul sa mearga

 

intre timp am finalizat cu contractul, am pus in modul toate codurile, public si private key si degeaba.

 

am scos toate restrictiile de plata, am reinstalat modulul si nu am reusit sa il fac sa apara ca modalitate de plata

 

chiar e asa de secret ce anume trebuie avut in vedere ca sa fie functional???

Link to comment
Share on other sites

Salut Cornel, as dori sa incerc sa ajut cumva, aveti ultima varianta a modulului? E cea de la ei pe site?

 

sau deja s-au rezolvat problemele?

 

Salut!

 

am luat-o si pe cea de la ei de pe site si tot nu vrea

 

am modificat ca moneda sa fie in RON conform unei recomandari, recompilare, etc

Link to comment
Share on other sites

ma apuc sa vad ce pot face, voi avea o solutie pe saptamana viitoare cel mai probabil

 

salut!

 

se pare ca problema nu e de la modul ci de la configurarea lui.

ieri cineva de la ei a intrat pe site, a facut niste configurari si teste si a functionat

apoi am introdus datele noastre si a disparut

azi dimineata am primit un mail explicativ cu o posibila cauza si s-a dovedit a fi corect

modul de implementare a contului de comerciant este un pic neclar si fiind la primul contact cu ei nu stiam de anumiti pasi si anume faptul ca acel cont generat default nu este valid

am facut alt cont, am regenerat codurile si certificatele si acum modulul apare ca metoda de plata

 

pacat ca pt o chestiune atat de simpla, am pierdut 2 saptamani cu instalari, dezinstalari, recompilari, etc...

Link to comment
Share on other sites

Eu instalasem modulul pe localhost, am observat niste erori de variabile nedefinite pe care le-am corectat dar nu am putut testa inca toata procedura fiind pe localhost

 

Exact ce ai facut sa mearga, doar ai recreat contul de comerciant?

Link to comment
Share on other sites

Eu instalasem modulul pe localhost, am observat niste erori de variabile nedefinite pe care le-am corectat dar nu am putut testa inca toata procedura fiind pe localhost

 

Exact ce ai facut sa mearga, doar ai recreat contul de comerciant?

 

da, am adaugat alt cont de comerciant, pe acel cont s-au generat public si private key si un nou ID

 

acum sunt in stand-by, astept aprobarea lor...

 

banuiesc ca de aia primesc acest mesaj cand incerc sa simulez o plata:

 

Eroare: IDS_MODEL_SELLERACCOUNT_INVALID_SIGNATURE

Semnatura contului de comerciant (cheia unica) nu este valida.

Link to comment
Share on other sites

daca pt dispozitive.ro, am stoc permanent si astfel daca ma trezesc ca un client plateste cu cardul fara sa intrebe in prealabil nu e nicio problema,

o sa vreau sa implementez modulul si pt alte 2 situri, unde nu prea stau cu produse pe stoc si astfel o plata inopinata, poate crea probleme, trebuie facut refund etc.

 

am vazut la un furnizor de servicii o chestie in 2 pasi si anume, daca selectezi plata cu cardul, iti trimit o proforma pe mail cu un pdf cu link catre procesator. altul decat MobilPay.

 

ar fi buna ideea ca sa fac de exemplu un modul denumit plata cu cardulcare sa nu proceseze automat comanda, vad in BO ce a dorit clientul, verific stoc si eventual il informez despre anumite probleme, apoi editez comanda respectiva, generez proforma pdf cu link si o trimit la client si astfel plateste corect?

 

a facut cineva asa ceva? ceva sugestii?

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mobilpay are posibilitatea sa nu traga banii de pe card direct (face mai intai o autorizare, doar sa vada daca clientul are destui bani in cont, apoi in rezerva sa nu-i poata folosi temporar pana se confirma/infirma autorizarea)

 

In cazul tau ce e un pic aiurea e situatia cand suma dupa ce ai editat comanda e mai mare.

Presta suporta parti partiale, deci plata initiala e foarte buna doar ca mai trebuie platita o diferenta care poate fi platita prin intermediul unui modul ce accepta ca suma aceasta diferenta. Am in plan un modul similar dar nu foarte curand

-------------------------------

Sau e prea complicat asa si il lasi pe client sa comande fara sa plateasca, eventual sa sara peste pagina de plata.

Apoi editezi comanda, trimiti link-ul de plata si gata, plateste si toata lumea e fericita.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am vorbit cu astia de la epayment si, evident, ei nu fac module, dar iti "ofera asistenta". Probabil te imbarbateaza prin mailuri periodice, nu stiu ce inteleg ei prin asistenta. Faza tare e ca pachetul Premium de la ei costa 250 euro, li s-ar merita sa faca un amarat de modul pentru prestashop, ca doar o sa-l foloseasca mai multe magazine si tot ei ies in profit. Dar cine-s eu sa le zic cum sa faca afaceri? Or fi oameni ocupati.

 

Oricum, din moment ce SeerKan nu pare interesat sa dea si la altii lucrul pe care, probabil, a platit o suma considerabila de bani, si cum eu unul sunt departe de nivelul de a-l scrie singur, m-am orientat spre moneybookers. Problema pe care o observ la ei e ca pana o sa-mi primesc acel cod din merchats account va veni toamna. Dupa vreo doua mailuri in care vroiau lamuriri si declaratii, acum contul e inchis pentru ca ei nu accepta vanzarea de tutun. Now really, de ce?! Oricum, am incercat sa fiu politicos si le-am trimis un mail de pe alt cont (pe celalalt nici nu ma mai puteam loga) explicandu-le ca am dreptul legal sa vand tigari, acu' astept raspuns. E incredibil.

 

De gecad ce se aude?

 

salut,

pana la urma cu ce procesator de plati ai mers? am ajuns si eu la acest pas si inca citesc forum-uri...Ceva despre moneybookers?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Si eu am probleme cu intgrarea mobilpay in prestashop. Install.txt este aiurea, cel putin eu nu inteleg nimic. In primul rand nu e explicat clar daca se uploadeaza din module ( in back office ) sau se face uploade manual. Eu am facut upload manual, deoarece ca sa il uploadez direct trebuia sa il dezarhivez si sa il arhivez cu calea corect ( nu modules/mobilpay.cc ci direct mobilpay.cc )

 

Nu inteleg din ce cauza nu fac si ei ca sa mearga totul struna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am folosit si eu cu succes modulul cu presta 1.4.9, mi l-au setat cei de la mobilpay.

Am upgradat la 1.5.6.2 si am instalat noul modul de la ei.

Nu am reusit sa-l fac sa mearga decat pana la prima plata, dupa care s-a blocat si imi da urmatoarea eroare in BackOffice:

 

Strict Standards: Declaration of Mobilpay_cc::validateOrder() should be compatible with PaymentModuleCore::validateOrder($id_cart, $id_order_state, $amount_paid, $payment_method = 'Unknown', $message = NULL, $extra_vars = Array, $currency_special = NULL, $dont_touch_amount = false, $secure_key = false, Shop $shop = NULL) in /home/xyz/public_html/modules/mobilpay_cc/mobilpay_cc.php on line 471

 

 

Am scris pentru suport, dar raspund cam greu, la 2-3 zile, cred ca trebuie sa apelez din nou la ei.

In FrontOffice nici nu imi apare la metode de plata.

Link to comment
Share on other sites

Stimati @Netopia_mobilPay, si alti forumisti, am rugamintea sa ma ajutati la rezolvarea unei problem mai vechi, la care am pus si tiket de support si tot nu am aflat solutia.

 

la payment restrictions, exista posibilitatea ca din acele butoane sa selectez pentru ce moneda vreau plata cu cardul. problema este ca daca selectez orice altceva decat RON modulul dispare ca optiune de plata la finalizarea comenzii.

 

am incercat sa editez mobilpay_cc.php si am schimbat la   $this->currencies_mode = 'radio' in $this->currencies_mode = 'checkbox' si modulul nu mai apare deloc indifferent de moneda selectata.

 

intrucat avem clienti si din alte tari, este necesar ca sa se poata plati si in euro sau usd

 

o alta problema ar mai fi aceea cu posibilitatea schimbarii in limba engleza a interfetei de plata Netopia daca clientul face o comanda de pe versiunea in engleza a magazinului.

 

va multumesc in avans!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am folosit si eu cu succes modulul cu presta 1.4.9, mi l-au setat cei de la mobilpay.

Am upgradat la 1.5.6.2 si am instalat noul modul de la ei.

Nu am reusit sa-l fac sa mearga decat pana la prima plata, dupa care s-a blocat si imi da urmatoarea eroare in BackOffice:

 

Strict Standards: Declaration of Mobilpay_cc::validateOrder() should be compatible with PaymentModuleCore::validateOrder($id_cart, $id_order_state, $amount_paid, $payment_method = 'Unknown', $message = NULL, $extra_vars = Array, $currency_special = NULL, $dont_touch_amount = false, $secure_key = false, Shop $shop = NULL) in /home/xyz/public_html/modules/mobilpay_cc/mobilpay_cc.php on line 471

 

 

Am scris pentru suport, dar raspund cam greu, la 2-3 zile, cred ca trebuie sa apelez din nou la ei.

In FrontOffice nici nu imi apare la metode de plata.

 

Sal

 

Ai rezolvat problema asta? Tot asa apare si la mine.

 

MS

Link to comment
Share on other sites

Da, am rezolvat.

Am avut activat modul debug.

L-am dezactivat, dar inca 1 zi, tot imi aparea.

Dupa care a disparut.

Cred ca trebuia sterse cookies, si class.php sau ceva de genul.

Dar cel mai bine este sa dezactivezi modul debug si sa astepti 1 zi.

Link to comment
Share on other sites

Da, am rezolvat.

Am avut activat modul debug.

L-am dezactivat, dar inca 1 zi, tot imi aparea.

Dupa care a disparut.

Cred ca trebuia sterse cookies, si class.php sau ceva de genul.

Dar cel mai bine este sa dezactivezi modul debug si sa astepti 1 zi.

 

Pai asa am facut dar modulul tot nu merge. Adica ma transfera la Mobilpay, si cand introduc datele cardului, ma pune inapoi pe aceeasi pagina cu urmatorul mesaj:

 

"Tranzactia nu a fost efectuata

Cardul nu permite plata online.

Va rugam contactati banca emitenta a cardului."

 

Desigur sunt pe sandbox si asta poate veni de acolo dar mi se pare straniu ca totusi sandbox ar trebui sa-mi dea mesaj de succes.

Trebuie sa fac si altceva in contul meu Netopia ca sa verific in mod sandbox?

Edited by B. Szakacs (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Ca test ai folosit cumva cardul care da eroarea asta ? Au ei in documentatie mai multe carduri cu diferite erori. Foloseset-l pe ala care merge.

 

E bine ca da eroarea asta cu un card gresit ca nu iti face comanda mai departe

 

Daca bagi cardul gresit de 2-3 ori , stereg cookies si reia comanda cu un card bun

 

Eu ca problema cu acet modul am atunci cand dai renunta in loc sa se duca la alta posibilitate de plata te duce direct catre Your Account

Edited by cip_invest (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Mda am rezolvat. Am scris la suport si m-au ajutat cu niste sfaturi. Una dintre ele era sa deactivez ps_mode_dev. cealalta era ca sa folosesc carduri din acel fisier de le ei, cu care a mers totul OK.

 

Asa in general au ei solutii, dar solutia in sine este extrem de complicata si neintuitiva, astfel chiar si un developer isi croieste drum cu greu prin ea.

 

Dar macar merge sandbox si presupun ca va merge si cel live cum dau drumul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut,

 

eu folosesc modulul de pe site-ul lor, pe presta 1.4.8.2 (din cauza temei am ramas la var asta) si nu am avut probleme la implementare. Am testat cu conturile oferite de ei in documentatie, am creat cont de test (de client) pentru pe pe site si totul a decurs ok. 

 

Am dezactivat modul debug si testat cu cardul propriu totul a decurs normal.

 

Dupa activarea contului de comerciant ti se ofera un nr de suport la care te vor ajuta.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut, iată și problema mea pe scurt:

- modulul Mobilpay pare să funcționeze, dar cu altă sumă decât cea comandată. Cauza ar fi cursul EUR/RON utilizat de către modul, diferit față de cursul setat de mine în BO.

Cum aș putea forța modulul Mobilpay să importe suma ce o vede și clientul la checkout, sau măcar să utilizeze cursul valutar fix stabilit de către magazin? 

Folosesc Presta 1.6.0.9 și cursul valutar fix 4,50 lei/euro.

Mulțumesc!

Edited by motovip (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...