Jump to content

Modul selectie curieri, ca la EMAG


Recommended Posts

Salut

Emag-ul, construit pe Prestashop (daca nu gresesc) are un sistem foarte inteligent de selectare a curierului dintr-o lista, cu care vrei sa expediezi. Mi-ar prinde foarte bine asa ceva si mie. Exista un buton : generare aWB si iti apare o lista cu curierii disponibili (cu care ai contract). Pot fi 4-5 curieri. Selectezi curierul care vrei si iti face AWB pentru acel curier.

Aveti idei despre un astfel de modul??

Multumesc,

Titus

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Marius05 said:

Salut! Deci vrei sa ai in admin , la comenzi optiunea de a selecta curierul pentru care vrei sa generezi awb?

Exact! Emagul are ceva de genu: "Genereaza AWB" - si imi apare lista cu curieri disponibili. Apoi selectez FAN, sau Urgent, DPD...etc, imi apare un ecran unde am gata completate datele din comanda gen nume, adresa, telf, suma - pot sa modific acolo daca e geva de modificat, si imi genereaza AWB!!!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ftitus said:

Exact! Emagul are ceva de genu: "Genereaza AWB" - si imi apare lista cu curieri disponibili. Apoi selectez FAN, sau Urgent, DPD...etc, imi apare un ecran unde am gata completate datele din comanda gen nume, adresa, telf, suma - pot sa modific acolo daca e geva de modificat, si imi genereaza AWB!!!

Acea optiune apare deoarece prin api sunt afisati curierii activi pe contul respectiv. Pentru a avea aceasta optiune in prestashop (sau ceva asemenator), va trebui sa ai un modul general creat pentru curierii respectivi. Practic , un modul care sa aibe implementat api-ul de generare awb pentru FAN, Urgent, DPD ...). o alta solutie este sa ai optiune de generare awb separat pentru fiecare curier ce te intereseaza. Vezi acest canal youtube:

https://www.youtube.com/channel/UCoo2nu3YDsx0wt5PDHnKk1Q

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 7/30/2019 at 11:24 AM, ftitus said:

Salut

Emag-ul, construit pe Prestashop (daca nu gresesc) are un sistem foarte inteligent de selectare a curierului dintr-o lista, cu care vrei sa expediezi. Mi-ar prinde foarte bine asa ceva si mie. Exista un buton : generare aWB si iti apare o lista cu curierii disponibili (cu care ai contract). Pot fi 4-5 curieri. Selectezi curierul care vrei si iti face AWB pentru acel curier.

Aveti idei despre un astfel de modul??

Multumesc,

Titus

Salut Titus. eMAG nu este construit pe PrestaShop. eMAG foloseste o solutie custom si are un intreg departament de programatori la dispozitie. In platforma eMAG se investesc constant foarte multi bani, nici nu poti face o comparatie cu PrestaShop - care este o solutie gratuita. Tu aici te referei de fapt le modul de generare AWB din eMAG marketplace. In Prestashop poti adauga curieri diferiti si clientul alege atunci cand plaseaza comanda unul dintre ei. Si tu poti schimba din back office in comanda curierul cu un alt curier (insa trebuie sa fie activ). Pentru unii curieri exista module de integrare cu PrestaShop si posibilitate de generare AWB din comanda. Insa ceva in genul eMAG (si nu neaparat la fel de reusit) se poate face doar prin programare custom si va trebui sa apelezi la un programator specializat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...