Jump to content

1.6.1.19 σε 1.7.5 πρόβλημα στην αναβάθμιση


fantasma1

Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση από την έκδοση 1.6.1.19 σε 1.7.5, με το 1-click upgrade, και μου βγάζει το μηνυμα:

Σφάλματα:

[INTERNAL] [modules_directory]/autoupgrade/classes/TaskRunner/Upgrade/Download.php line 41 - Error: Call to undefined method ConfigurationTest::test_curl() #0 [admin_directory]/autoupgrade/ajax-upgradetab.php(52): PrestaShop\Module\AutoUpgrade\TaskRunner\Upgrade\Download->run() #1 {main}

καμία ιδέα τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ

Edit by tapanda.gr: I masked your URLs for security purpose.

Edited by tapanda.gr (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επίσης μιας και το κάνεις τώρα, περίμενε λίγες μέρες να πας στην 1.7.5.1 (και όχι στην 1.7.5.0) που διορθώνει αρκετά πραγματάκια...

Ένα απο αυτά (και αρκετα σοβαρο για το seo) είναι να επιλέγεις να δείχνει στην google το γονικό όνομα του title "σκέτο" (χωρίς τον προεπιλεγμένο συνδυασμό).

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2019 at 9:00 PM, fantasma1 said:

Σε ενα 1.6.1.23 πάντως χειροκίνητα, δεν γινεται κάτι....

Να προσπαθούσα σε μια άλλη εκδοση του 1.7? πχ 1.7.0?

Γιατί χειροκίνητα, αφού το κάνει το module...χτυπάει το module και στην 1.6.1.23 ?

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω για παράδειγμα την εκδοση 1.6.1.20.

Φορτωνει η σελίδα πολύ ώρα, και αφού τελειώσει,

μου γράφει επιτυχης αναβαθμιση του Module, μετά ομως δεν αλλάζει τίποτα, ούτε η έκδοση.

Έχω "μπλοκάρει", μετά τη εγκατάσταση της έκδοσης 1.6.1.20 μέσω του module θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Edited by fantasma1 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις upgrade από την 1.6 στην 1.7 με επυτιχία θα πρέπει να έχει συγκεκριμένη έκδοση του 1-click upgrade και πάνω. Παλιά την κατέβαζες μόνο μέσω github καθώς δεν την είχαν κάνει release. Τώρα δεν ξέρω καθώς δεν παρακολουθώ την 1.6 .... Google it.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fantasma1 said:

Την τελευταία έχω , αυτή που προτείνει και το site, την 4.5.1 έκδοση

Το error που αναφέρεις πιο πάνω λέει πως καλείτε μία συνάρτηση που δεν είναι δηλωμένη.

Που σημαίνει πως είτε η php version δεν έχει την συγκεκριμένη function (ή έχει αλλάξει όνομα) ή δεν έχεις εγκατεστημένο κάποιο php module στον server - hosting.

Πάνε στο Admin --> Advanced Parameters --> Information και πες μας τι php version έχεις και αν στο Check your configuration έχεις

Required parameters: OK, Optional parameters: OK

Edited by sanctusmob (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, τελικά το optional parametrs είχε πρόβλημα και έβγαζε μήνυμα για php fopen..

Μίλησα με την Sigmaweb που έχω το cpanel μου, και προχώρησα κανονικά σε αναβάθμιση με το 1click upgrade σε 1.7.5.0.

Όλα καλά....

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!!

Τωρα έχω πολυ δουλειά με το theme μετα το update μου τα άλλαξε όλα.....  😪

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...