Jump to content

HTTP ERROR 500

Recommended Posts

Merhabalar,

Kurulum sırasında bir sorun algılanmayıp kurulum başarı ile tamamlanınca yönetim paneline veya mağaza arayüzüne erişmek istediğimde HTTP ERROR 500 hatası alıyorum. Sorun Türkçe dil seçeneği ile kurulum yaparsam karşıma geliyor. Eğer dili ingilizce olarak seçersem sorun olmuyor. Bir de sorunun Centos işletim sistemi üzerinde görüldüğünü belirtmek isterim. Testlerimde hep Centos işletim sistemi üzerinde karşılaştım bu sorunla. Örnek vermek gerekirse. Temiz plesk kurulum yaptım. centos üzerinde HTTP ERROR 500 hatası verdi. Ubuntu üzerinde Plesk kurulumu yaptım. Sorun yok. Cpanel ubuntu üzerinde kurulum yapılamadığı için centos üzerinde kurulum yaptım.  HTTP 500 ERROR hatası tekrar alındı. Ubuntu üzerinde litespeed web server (herhangi bir hosting yönetim paneli kurulu değil) üzerinde sorun yok. Centos üzerinde litespeed üzerinde yine sorun var. CyberPanel centos üzerinde kurulum yaptım. Yine aynı hata mevcut. Olay centos işletim sisteminde türkçe diliyle ilgili bir sıkıntı. piyasanın büyük kısmı cpanel ve centos üzerine veya lisansı yüksek fiyatlarda olan cloud linux üzerine kururular. cloud linux üzerinde test etme fırsatım olmadı. Centos üzerindeki bu hataya sebep olan şey hakkında bir bilgisi olan var mı? Varsa yardım edebilir mi? Teşekkürler.

Merhaba,

tükçe olarak kurlum yaptığınızda sıkıntılar prestashop yayınlandığı günden bu yana var.

sizin kadar paneller arasında test edeni görmedim :), bilgiler için teşekkürler.

ingilizce olarak kurlum yapın , türkçe dilini sonradan ekleyin. bu şekilde bi sıkıntı yaşamasınız.

• Like 1

22 minutes ago, safa said:

Merhaba,

tükçe olarak kurlum yaptığınızda sıkıntılar prestashop yayınlandığı günden bu yana var.

sizin kadar paneller arasında test edeni görmedim :), bilgiler için teşekkürler.

ingilizce olarak kurlum yapın , türkçe dilini sonradan ekleyin. bu şekilde bi sıkıntı yaşamasınız.

Düşünceniz için teşekkürler. :) Çoklu dil desteği her sitede olmalı tabiki ama ben tek dil olarak kullanmayı planlıyorum şimdilik. Aslında amacım sorunun centos işletim sistemi tabanlı bir sorun olduğu için sunucu tarafında bir çözüm arıyorum. Diğer bir çözüm ise "config/config.inc.php" içerisind "setlocale(LC_CTYPE, $locale.'.UTF-8', $locale.'.utf8');" satırını devre dışı bırakmak. Bu çözüm ileride başka bir soruna davet çıkarabilme ihtimaline karşı kullanmayı tercih etmediğim bir şey. "LC_CTYPE" ve "Centos" kelimelerini googleda arattığımda pek çok hata var olduğu gözüküyor pek çok çözüm var ama hangisi prestashop un işine yarayacak türden bunu araştırıyorum aslında. Sorunun sunucu tarafında çözülmesi hosting şirketleri açısından da güzel olacaktır. Her kullanıcı bu hata ile hosting şirketlerini rahatsız etmez :) Her ne kadar bir hosting şirketim olmasa da öyle işte. :) 

• 1 month later...