Jump to content

Incepator incepator, pls help


Recommended Posts

Salutare tuturor.

Poate parea absurd, nu mi-e rusine sa recunosc, am mare nevoie de foarte mult ajutor. Vreau sa-mi construiesc un magazin online si sa-l deschid in aproximativ 2 luni

DAR

sunt incepator si vreau sa invat chestia asta de la inceput. De aceea va intreb: cu ce si de unde trebuie sa incep?

Inca nu am cumparat domeniu, aici este stadiul meu. Apreciez mult orice sfat, multumesc.

AdyJynior.

Link to comment
Share on other sites

Daca iei domeniul, cel mai probabil iti vor da si un host si niste date de conectare la ftp. Eu folosesc Total Commander pentru a ma conecta la ftp, dupa care uploadezi continutul directorului arhivei pe care o downloadezi de pe prima pagina a prestashop. Nu downloada versiunea beta.
Va trebui sa intri in cpanel-ul atribuit domeniului tau si sa creezi o baza de date pentru prestashop. Tine minte numele ei si parola pentru pasul urmator.

Dupa ce ai copiat siteul pe ftp, accesezi adresa din browser si vei fi intampinat de un proces prietenos de instalare pe care nu are rost sa-l detaliez.
http://www.prestashop.com/wiki/Installing_And_Updating_PrestaShop_Software/

Cum sa pui o tema si sa faci alte setari minore afli in linkul de mai sus.
Pentru facilitati care nu se gasesc in pachetul de baza trebuie sa instalezi module. Cum se instaleaza un modul gasesti in linkul de deasupra. Modulele le gasesti pe forum, exista o sectiune dedicata lor. Functia Search de pe forum ajuta mult. Idem cu temele (pentru aspect grafic).

Dupa ce ai tema si modulele care te intereseaza (daca ele exista), magazinul e gata si trebuie doar sa introduci produsele, setezi limba, moneda, si sa setezi curierii.

Doua luni eu consider ca e insuficient ca sa termini magazinul deoarece cu siguranta te vei lovi de probleme la unii din pasii de mai sus, si daca dupa ce cauti solutia pe forum si citesti 30 de pagini de topicuri si tot nu il gasesti pe ala care te intereseaza, si esti fortat sa deschizi un topic ca sa ceri ajutor, ei bine, la topicul ala se va raspunde poate intr-o zi, o saptamana, poate niciodata. Tu esti blocat la pasul ala si nu poti continua siteul. Aici intervin cunostinte de CSS, HTML, PHP, jquery, si Smarty Template. Asta in conditiile in care tu inca nu stii in momentul de fata nici macar sa urmezi o instructiune, cu atat mai mult sa modifici din proprie initiativa codul.

Vreau sa insist pe faptul ca depinde foarte mult cum vrei sa arate si sa functioneze siteul. Practic, siteul poate fi facut functional in 10 minute.
E foarte important sa inveti sa cauti pe forum, deoarece multe probleme cu care te vei confrunta la inceput au fost deja rezolvate de n ori. Prin urmare, tu poti veni aici si sa pui intrebarea, dar eu am mai raspuns la ea de zece ori si nu mai am chef sa o fac inca odata pentru ca tie ti-e lene sa cauti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...