Jump to content

Sistem çok aşırı yavaş... Tavsiyeye ihtiyacım var

sawas007

Recommended Posts

İyi günler arkadaşlar ...
Ben 1.3.1 türkçe versiyonu kurdum. tema değişiklikleri ve ürün yüklemeleri ile birlikte herşey tamam. Ancak sıkıntım şu, sistem çok yavaş. isim tescilden 79 $ lık linux silver paketi satın aldım . Ancak, googledan siteye giriş bile 10-20 saniye sürüyor neredeyse. tabi hiç bir müşteri bu süreyi beklemez. sayfalar sarsı gezinmelerde çok yavaş. isim tescillle görüşmelerimzde aylık 55 $ lık paketi satmaya çalışıyorlar. yada altyapınızı değiştirin, bellek kullanımını çok aşırı tüketiyor diyorlar. (toplamda 700 civarı ürün var. SSl var).ziyaretciniz çok fazla ve kaynak tüketiminiz yüksek diye akşamları da sistemi kapatıyolar. (böyle bir gerizekalılık hiç bir yerde görmedim bu başka..)

şimdi asıl sorun bu zaten. sistemi ciddi olarak kurup , ürün yüklemesi yapıp satışa sunan arkadaşlar sizlerde benzeri sorunlar yaşadınızmı acaba, veya moderatör arkadaşların sizlerin, ne gibi tavsiyeleriniz olabilir???
(lütfen ticari yaklaşımla hostunuzu bırakın bize gelin demesin kimse. sadece, dostça tavsiye bekliyorum.. Şimdiden çok teşekkürler...)

Konuyu dağıtmak istemem ancak, bu kapsamda bir ticari site için yıllık 700 Tl çok olmasa gerek.
Tabi ürün sayısı çokda önemli olmamakla beraber, ürün sayısına oranla ziyaretci sayısınında artacağını düşünerek bu yorumu yapıyorum.

İlginiz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar.
Turhost ile bir görüşme yapacağım...
Ama anlaşılan, açık kaynak kodlu yazılım kullanmanın pek bir anlamı yok.
Hesaplı olsun diye uğraşıyoruz ama neredeyse daha pahalıya mal oluyor.
SSL ücreti, hosting ücreti ve sanal pos modlu için daha şimdiden 400 TL civarında harcadım. Ve sistem berbat bir şekilde yavaş.Muhtemelen host ücreti daha da artacak.
Bu masrafa bir de 100$ civarı özgün bir tema masrafı eklemek lazım.
Hazır sistem kullanmak daha mı mantıklı acaba diye düşünmeye başladım :((

Konu birazda hazır paketlerle, açık kaynak kodlu scriptler arasındaki seçime gelmiş görünüyor.
Daha önceleri hazır paket kullanıyordum, ancak temalarda ve içerikte değişiklik yapmak istediğim her alanda karşıma şirket prensipleri çıktıkca onlardan soğudum ve prestashopa geçtim. Birde samimi bir dostumdan Vps kiraladım, şimdi son derece memnunum.

• 2 weeks later...

sawas007 Arkadaş prestashop oldukça hızlı bi script'tir en azından magento yada diğer açık kaynak kodlu yapılara göre buna rağmen tr locasyonlu bir host ile yavaş çalışma sözkonusu ise birkaç sebebi olabilir vps almaktan önce alıncak bazı tedbirler var

1. özellikle prestanın kendi tabanında çalışan analystic yapısı bu yapıyı hiç kullnamadan bütün iş yükünü google analystic aktar hızda bir artış sağlarsın.
2. boş kategoriler kullanma içi boş kategoriler database şişirir.
3. zorunlu kalmadıkça bir ürünü birden fazla kategoriye bağlama
4. database'e table açan modüllerden sakın
5. sitene bağlı css dosyalarını tek dosyaya indirmeye çalış
6. kullanılmayan js dosyalarını görmezden gelme basitçe eleme yap (zira çalışsın çalışmasın browserlar js kitaplıklarını okur ve yüklerler)
7. product-list sayfası için sayfa başına 20 ürünü geçme
8. gereksiz nitelikleri ve kombinasyonları sil kombinasyon sayısını en azda tutmaya çalış

şimdilik bu kadar

Kolay Gelsin...

• 1 month later...

79$'lık bir hosting'te e-ticaret işi olmaz kanısımdayım.Size önerim r10'a girin ve ihtiyaçlarınızı yazın, gelen tekliflere göre daha iyi bir host ya da vps alın. İsim tescil gibi firmalar arkadaşında bahsettiği gibi öncelikli domain işi....

sawas007 Arkadaş prestashop oldukça hızlı bi script'tir en azından magento yada diğer açık kaynak kodlu yapılara göre buna rağmen tr locasyonlu bir host ile yavaş çalışma sözkonusu ise birkaç sebebi olabilir vps almaktan önce alıncak bazı tedbirler var

1. özellikle prestanın kendi tabanında çalışan analystic yapısı bu yapıyı hiç kullnamadan bütün iş yükünü google analystic aktar hızda bir artış sağlarsın.
2. boş kategoriler kullanma içi boş kategoriler database şişirir.
3. zorunlu kalmadıkça bir ürünü birden fazla kategoriye bağlama
4. database'e table açan modüllerden sakın
5. sitene bağlı css dosyalarını tek dosyaya indirmeye çalış
6. kullanılmayan js dosyalarını görmezden gelme basitçe eleme yap (zira çalışsın çalışmasın browserlar js kitaplıklarını okur ve yüklerler)
7. product-list sayfası için sayfa başına 20 ürünü geçme
8. gereksiz nitelikleri ve kombinasyonları sil kombinasyon sayısını en azda tutmaya çalış

şimdilik bu kadar

Kolay Gelsin...

Faydalı bilgiler için teşekkürler.
Bende her sayfada gerekli olmayan modullerin, bazı sayfalarda yasaklanması taraftarıyım. Sizinkilere ek olarak öyle bir önlem alıyorum.

analystic yapı maddesini biraz daha açarmısınız ?
Birde kullanılmayan js dosyalarını

analystic yapı maddesini biraz daha açarmısınız ?
Birde kullanılmayan js dosyalarını

Merhaba Behçet;

Analystic yapı maddesi değilde analystic yapısı açıklamak gerekirse analysticte bulunan bütün istatistikler prestanın kendi içindede mevcut online misafireler hariç sepet kontrolü için ise analystic görevler bölümünü inceleyebilirsin. ayrıca analystic için yardım sayfalarınıda gezmekte fayda var hernekadar analystic için tutulan blog ingilizce olsada takip edilebilir.

kullanılmayan js dosyaları;
bu konuyu çözümlemenin en iyi şekli dışarıdan alınan temelarda (temayı kendiniz yapmadıysanız)
header tpl dosyasını incelemenizi tavsiye ederim zira bazen yazar header içine bazı js dosyalarını ekler bu dosyaların bir kısmı anasayfada calışan dosyalar olmasına rağmen bu durum diğer sayfalarada aktarılır. çünkü header.tpl dosyası bütün sayfalarda çağırılan default dosyadır.

Mesela anasayfanızda bir slider var genellikle bu modullerın js dosyaları içinde yer alır olaki gelen slider tema içine gömülmüş ise ve dosyası header.tpl dosyasından çağrılıyor ise bu dosyayı sadece anasayfada gözüken bir dosya içine taşımak daha sağlıklı olucaktır.

dipnot:
prestanın yeni vers. 1.4 hız konusunda müthiş yenilikler gerçekleştirdi güncelleme yapmakta fayda var diye düşünüyorum.

• 10 months later...

teşekkürler arkadaşlar.. Kısaca şu anlaşılıyor . free yazılımlar yavaş çalışıyor. Sunucu maliyeti çok artıyor. ve herşeyi kendiniz yapmalısınız. hazır paket yazılımlar ise oldukça pahalı ve kazandırmıyor. hele birde entegresyon olayına girerseniz, hiç kazanamazsınız. çünkü 1000 lerce firmada olan aynı ürünleri ve indexleri size sanki avantaj sunuyorlarmış gibi tek tuşla aktarıyorlar . oysa aynı isimle , aynı indexle sadece entegresyonu sağlayan firmaya yem oluyorsunuz...

neyse bu iş uzar gider.... Ayrıca isimtescil.net ten uzak durmak lazım, eğer presta kullanıyorsanız... sunucuları çlok yavaş ve kaldırmıyor.

teşekkürler arkadaşlar.. Kısaca şu anlaşılıyor . free yazılımlar yavaş çalışıyor. Sunucu maliyeti çok artıyor. ve herşeyi kendiniz yapmalısınız. hazır paket yazılımlar ise oldukça pahalı ve kazandırmıyor. hele birde entegresyon olayına girerseniz, hiç kazanamazsınız. çünkü 1000 lerce firmada olan aynı ürünleri ve indexleri size sanki avantaj sunuyorlarmış gibi tek tuşla aktarıyorlar . oysa aynı isimle , aynı indexle sadece entegresyonu sağlayan firmaya yem oluyorsunuz...

neyse bu iş uzar gider.... Ayrıca isimtescil.net ten uzak durmak lazım, eğer presta kullanıyorsanız... sunucuları çlok yavaş ve kaldırmıyor.

Free yazılımlar yavaş çalışır derseniz bence yanlış olur. Prestashop oldukça hızlıdır. Yakın tarihte bir arkadaşım da aynı sıkıntıyı yaşadı. ip'nin çözümlenememesinden kaynaklanıyor. En kısa zamanda hosting firmanızı değiştirmelisiniz.

Benim tavsiyem www.webhostinghub.com dan hesaplı ve yüksek performanslı bir hosting almanız. Diğer performans artırıcı önlemler de güzel. Faydası olur.

İyi çalışmalar.

• 2 weeks later...

ücretsiz yazılımlar yavaş, ya da kötü değildir. Sadece kötü optimize eidlmiş yazılımlar vardır ki zaten hosting,trafik ve cpu yükselmesinin sebebi de budur.

Eklentilerinizi kontrol edin, host firmanızdan hangi komutun cpu limit aşımına sebep olduğunu öğrenin.

Görsel ögelerinizin boyutunu küçültün ve tema dosyalarınızı kontrol ederek, gereksiz kodları kaldırın, kirlilik yapmasın.

Hosting sıkıntınız varsa, üst pakete geçin, ya da vps alın. vps önerebilirim, çünkü sadece size ait bir alana sahip olacaksınız, bu alanda siteniz daha iyi bir performans sergileyebilir.

Hosting firmanız ile sıkıntınız varsa da, natro hosting'i önerebilirim. Çünkü 1 seneye yakındır kullanıyorum ve memnunum.

• 3 weeks later...
  • 1 month later...

teşekkürler arkadaşlar.. Kısaca şu anlaşılıyor . free yazılımlar yavaş çalışıyor. Sunucu maliyeti çok artıyor. ve herşeyi kendiniz yapmalısınız. hazır paket yazılımlar ise oldukça pahalı ve kazandırmıyor.

Yok artık. Arkadaşlar konuyu serbest bırakınca okuduklarıma hayret ediyorum.

1.) Hazır paket dedikleriniz kiralık pakettir. Açık kaynak ile hazır (kiralık) paketin arasındaki fark mağazanın size ait olup olmamasıdır.

2.) Free yazılımlar yavaş çalışmıyor. Optimizasyonu için binlerce dönüt ve yüzlerce yazılımcı, uzman katkı sunuyor. Daha yavaş olabilir mi ?

3.) Prestashop free değildir. Açık kaynaklıdır.