Jump to content

Αυτόματη συμπλήρωση category meta titles στα αποτελέσματα της google


cubik

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στα αποτελέσματα της google εκτός από το meta title των κατηγοριών που έχω συμπλρώσει, έχει προστεθεί αυτόματα  (- όνομα καταστήματος | Ιδιότητα). Στο tab του browser εμφανίζεται κανονικά το meta title που έχω γράψει στις κατηγορίες, χωρίς αυτή την προσθήκη

Γνωρίζει κάποιος ποια ρύθμιση είναι αυτή ή σε ποιο αρχείο είναι αυτός ο κώδικας και πως απενεργοποιείται σε 1.7.3.x έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μάλλον το meta title αλλάζει από τη google στην εμφάνιση των αποτελεσμάτων αν είναι μικρό.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να προσθέσουμε μαζικα το shοp name σε όλα τα meta titles των προϊόντων. Δηλαδή αν είναι Product 1, Product 2 να γίνει Product 1 - Shop Name, Product 2 - Shop Name κτλ.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, cubik said:

Μάλλον το meta title αλλάζει από τη google στην εμφάνιση των αποτελεσμάτων αν είναι μικρό.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να προσθέσουμε μαζικα το shοp name σε όλα τα meta titles των προϊόντων. Δηλαδή αν είναι Product 1, Product 2 να γίνει Product 1 - Shop Name, Product 2 - Shop Name κτλ.

Μπορείς να το κάνεις κάνεις με ένα query στην βάση.  Νομίζω κάπου το έχω γράψει στο forum.

update ps_product_lang as pl
set pl.meta_title = concat(pl.name, ' - Shopname')

Το παραπάνω παίρνει το όνομα του προϊόντος και προσθέτει το "- Shopname". Όπου shopname βάζεις το όνομα του καταστήματος σου.

Αν θέλεις να βάλεις ότι είχε παλιά το meta title συν το όνομα του καταστήματος τότε

update ps_product_lang as pl
set pl.meta_title = concat(pl.meta_title, ' - Shopname')

Όσων αφορά το πρώτο δεν προτείνετε να το αφαιρέσεις.

Αλλά αν θέλεις να το κάνεις η αλλαγή που πρέπει να κάνεις είναι στο template σου στο header. Ανάλογα το template πρέπει να γίνουν οι αλλαγές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ sanctusmob μια χαρά έπαιξε το query, ότι ήθελα ακριβώς!

όσον αφορά τα meta title είναι καθαρά θέμα της google και όχι του prestashop.

Για παράδειγμα στα meta titles των κατηγοριών αφού πρόσθεσα και το "- Shopname" από σκέτο " Product Category" τα εμφάνισε κανονικά η google. Από ότι έχω παρατηρήσει αν είναι μικρά τα meta title προσθέτει δικά της keywords - shop name.

Επίσης στην αρχική σελίδα ενώ ήταν μεγάλο to title για κάποιο λόγο δεν της άρεσε της google και μου το είχε αλλάξει τελείως. Το έγραψα διαφορετικά και τώρα μου το εμφανίζει και αυτό κανονικά αλλά κάποιες φορές ανάλογα την λέξη αναζήτησης αλλάζει κ πάλι τον τρόπο εμφάνισης:

από  Shop Product Category 1 - Shop Product Category 2 | Shopname

σε  Shopname: Shop Product Category 1 - Shop Product Category 2

αλλά αυτό το κάνει γενικότερα σε όλα τα site.

Edited by cubik (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...