Jump to content

Exista o comanda care sa opreasca trimiterea pe adresa de e-mail a clientului, FACTURA ONLINE?


Recommended Posts

Buna la toata lumea,

Cazul acesta este inca nerezolvat si am vazut ca 200 useri pana acum se uita cu interes la acest subiect dar sunt foarte tacuti.
Am incercat sfaturile date de dvs. - Back Office >> Orders >> Invoices / Enable invoices: NO
In continuare la comanda, prestashop trimite pe adresa de e-mail a clientului, factura proforma care contine erori in sensul ca nu toti stiu sa introduca taxele de curierat pe JUDETE SI LOCALITATI.
Rugamintea cea mare a multora este cum sa facem sa STOPAM trimiterea facturii catre client( la nivel online si nu de partid cum zicea iliescu) ???
E buna ideea cu editarea html dar nu toti stiu cum se face acest lucru in mail.html...
Va multumim si speram sa dam comunitatii ce este al comunitatii...
Bafta tuturor!!!

Link to comment
Share on other sites

In momentul in care un client face o comanda, primeste pe adresa de e-mail un document(o factura proforma sa-i spunem) in care este informat ca are de plata o suma, in cazul meu FARA TAXE DE CURIERAT(nu am setat curierul pe localitati etc). Dupa ce trimit coletul cu produsul respectiv, face mare galceava ca el nu are de platit transport pt. ca pe e-mail era doar suma produsului, nu si cheltuieli de transport. Cum rezolv acest lucru fara a seta curieratul pe localitati??? Va multumesc!!!


Un exemplu ar fi acesta:



***********************************************************
Produse comandate
***********************************************************
1. Mini microfon GSM

Cantitate: 3, Pret unitar: 66,16 RON, TVA: 15,88 RON

***********************************************************
Total produse: 246,12 RON
Modalitate de expediere: Ridicare de la sediul firmei (0.00 RON)

Total comanda: 246,12 RON

***********************************************************
Unde livram
***********************************************************
Popescu Ion

Romania, Brasov

Tel: 0777632198

In loc sa trimita Prestashop un document fara taxe de transport si sa ma cert cu ei, as vrea sa trimita un text ca acesta sau ceva asemanator.

Va multumesc anticipat!!! (nu cred ca se rezolva) ( LOL)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult Calivita, foarte util ceea ce ai tiparit aici. Apropos, azi am cumparat de la dvs. un Infant Formula si sper din tot sufletul sa-mi ajute fetita care nu prea papa mai nimic. Am vazut la finalizarea comenzii ca a venit acel text pe care il doresc si eu pt. magazinul meu. Nu apare proforma si alte prostii, doar acel text in care clientul are de finalizat cu comerciantul, vanzarea. As vrea mai multe detalii pentru "Apoi textul din emailul trimis il poti modifica din template la fiecare comanda in parte". Aici nu stiu exact ce sa fac. Multumesc mult pentru ajutor si daca aveti timp, explicati-mi cum se face chestia asta. O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Pe ce nume ai facut comanda? Si eu amia ma ceva probleme in trimiterea email pentru client, am facut niste greseli cand am modificat la status comenzi
Editezi fisierele din directorul din mails/ro
order_conf.html
preparation.html
shipped.html
si altele pe care le mai trimiti clientului

Sper ca iti este de folos

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...