Jump to content

Ανέβασμα προιόντων από xml ή csv - Με Πληρωμή


Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα! 

Ασχολούμαι περιστασιακά με την κατασκευή ιστοσελίδων (κυρίως αναλαμβάνω το μαρκετινγκ) και τα έχω βρει σκούρα με ένα ανέβασμα αρχείου το οποίο περιέχει κάποια προιόντα και κατηγορίες! 

Το αρχείο υπάρχει και σε xml και σε csv. 
Το Module που έχω αγοράσει είναι εδώ, αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει ή να το αναλάβει ας απάντηση στο thread ή ας στείλει ένα pm παρακαλώ.
Μπορώ να δώσω το Module ή να κανονίσουμε κάποιο ποσό!

Ευχαριστώ!

Edited by puzzle_piece (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις import από csv δεν χρειάζεται κάποιο module. Υποστηρίζετε από το presta.

Για πόσα προϊόντα μιλάμε? Φωτογραφίες?

Στείλε μου με pm ένα δείγμα από  το csv από προϊόντα και κατηγορίες ή γράψε τις στήλες που περιέχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλήμερα κι από μένα,

Δουλευω σε μια εταιρεια εμπορειας αθλητικων ρουχων και παπουτσιων. Εχουμε eshop στην εκδοση 1,6,1,11 και με τη βοηθεια ενος module που εχουε αγορασει κανουμε import με csv αρχειο τα προιοντα μας που εξαγωνται απο το erp μας. Η διαδικασια του import ειναι καπως περιπλοκη οι τιμες καταχωρουνται σε καθε combination του προιοντος κι εχει κι αλλες λεπτομερειες που δεν ειναι αναγκη τωρα να αναφερθουν. Το προβλημα μας τωρα ειναι το εξης: Η ανανεωση του στοκ χρειαζεται να γινεται στο 10λετπο διοτι τα φυσικα  καταστηματα ειναι 4 αυτη τη στιγμη και σε λιγο θα γινουν περισσοτερα, πραγμα που αυτη τη στιγμη δεν εχουμε σαν δυνατοτητα γιατι με το που διπλασιαστηκαν τα προιοντα το Import κανει πανω απο 10 λεπτα πλεον κι αυτο δεν μπορει να γινεται και στο μελλον. Επισης ενα αλλο προβλημα που εχουμε ειναι οτι εχω run time error η κατι τετοιο τελος παντων το σφαλμα που μου δειχνει στο log αρχειο του server ειναι αυτο (70007)The timeout specified has expired: AH01075: Error dispatching request to : . 

 

Υπαρχει καποιος εδω μεσα που να εχει κανει αυτη τη διαδικασια και να δουλευει σωστα το site; Υπαρχει καποια ελληνικη εταιρεια που να ασχολειται με prestashop να μας βοηθησει, να δωσει μια προσφορα, κατι;; 

 

Ευχαριστω πολυ.

Edited by system_error86 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, system_error86 said:

Καλήμερα κι από μένα,

Δουλευω σε μια εταιρεια εμπορειας αθλητικων ρουχων και παπουτσιων. Εχουμε eshop στην εκδοση 1,6,1,11 και με τη βοηθεια ενος module που εχουε αγορασει κανουμε import με csv αρχειο τα προιοντα μας που εξαγωνται απο το erp μας. Η διαδικασια του import ειναι καπως περιπλοκη οι τιμες καταχωρουνται σε καθε combination του προιοντος κι εχει κι αλλες λεπτομερειες που δεν ειναι αναγκη τωρα να αναφερθουν. Το προβλημα μας τωρα ειναι το εξης: Η ανανεωση του στοκ χρειαζεται να γινεται στο 10λετπο διοτι τα φυσικα  καταστηματα ειναι 4 αυτη τη στιγμη και σε λιγο θα γινουν περισσοτερα, πραγμα που αυτη τη στιγμη δεν εχουμε σαν δυνατοτητα γιατι με το που διπλασιαστηκαν τα προιοντα το Import κανει πανω απο 10 λεπτα πλεον κι αυτο δεν μπορει να γινεται και στο μελλον. Επισης ενα αλλο προβλημα που εχουμε ειναι οτι εχω run time error η κατι τετοιο τελος παντων το σφαλμα που μου δειχνει στο log αρχειο του server ειναι αυτο (70007)The timeout specified has expired: AH01075: Error dispatching request to : . 

 

Υπαρχει καποιος εδω μεσα που να εχει κανει αυτη τη διαδικασια και να δουλευει σωστα το site; Υπαρχει καποια ελληνικη εταιρεια που να ασχολειται με prestashop να μας βοηθησει, να δωσει μια προσφορα, κατι;; 

 

Ευχαριστω πολυ.

 

 

Καλησπέρα αρχικά με το error δες τα παρακάτω.

Πρέπει να πειράξεις το web server αυτό βρήκα με μια πρόχειρη ματιά.

Λογικά επειδή όπως είπες διπλασιάστηκαν τα προϊόντα το script που κάνει import κάνει παραπάνω χρόνο και γενικά υπάρχουν όρια που τα υπερβαίνει και σκάει.

talk.plesk.com/threads/problem-php-fpm-70007-the-timeout-specified-has-expired-ah01075-er.335211/

και

forums.cpanel.net/threads/the-timeout-specified-has-expired.603207/

 

Μήπως πρέπει να κοιτάξεις το ενδεχόμενο να ξεκινήσεις με webservice και όχι import από csv ξεκινώντας από το erp

Βασικά δε καταλαβαίνω ποια είναι η σχέση eshop με τα φυσικά καταστήματα;

πχ. είναι online μεταξύ τους; και ξέρεις το stock του κάθε ένα καταστήματος και το γενικό;

Και τι εννοείς διπλασιάστηκαν τα προϊόντα; και για τι ποσότητα μιλάμε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση. Αυτα τα εχω ψαξει μεν αλλα δεν εχω τολμησει να τα πειραξω γιατι δεν γνωριζω απο server και φοβαμαι μην ριξω το site εντελως. Με webservice δεν μπορω να το κανω γιατι πρωτον δεν γνωριζω πως και δευτερον το erp μας δεν υποστηριζει κατι τετοιο οποτε η λυση μας ειναι με csv αρχειο. Τα φυσικα καταστηματα και το eshop εχουν μια κοινη βαση δεδομενων οποτε οταν αλλαζουν τα στοκ των καταστηματων ενημερωνει το κεντρικο και απο εκει φευγει το csv για το site.

Ηταν περιπου 6000 γραμμες στο csv και τωρα ειναι 12000 περιπου. Η ποσοτητα ειναι αρκετα μεγαλη που δεν εχω ακριβη στοιχεια φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

 οτι erp και να έχεις αν έχει βάση δεδομένων με ένα view βολεύεσαι  άλλα  μετά μένει να το συνδέσεις.

το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό σαν άμεση λύση είναι το csv  κάνε το copy και κράτα 6000 γραμμές  στο ένα και σβήσε μέχρι τις 6000 γραμμές από το δεύτερο δηλαδή διαίρεσε το αρχείο σε δυο έτσι θα ρίξεις τους χρόνους και θα είσαι μέσα στα όρια του server.

Καλύτερα με το Libreoffice Calc είναι ιδανικό για αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το erp μπορεί να γίνει online  / real time η ενημέρωση τιμών / αποθεμάτων κλπ έως και η αυτόματη παραλαβή των παραγγελιών του eshop στο erp, σου έστειλα pm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...