Jump to content

Νέο eshop! Έκδοση;;;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να στήσω ένα καινούριο eshop, έχω καταλήξει σε server, μάλλον στην Tophost με ~80-90 ευρώ το χρόνο, και θέλω τα φώτα σας για το ποιά έκδοση να εγκαταστήσω. Αν εγκαταστήσω την PrestaShop v1.7.3.0 Stable θα λειτουργήσει κανονικά ή βγάζει προβλήματα που ως συνήθως βγάζουν οι νέες εκδόσεις;; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To 1.7 προφανώς είναι καλύτερο ως νεότερο αλλά δεν υπάρχουν ακόμα αρκετά Modules όπως για το 1.6 και γενικότερα δεν υπάρχει ακόμα αρκετή τεχνογνωσία και υποστήριξη για τα πάντα όπως μπορείς να βρεις για το 1.6 στην κοινότητα. Εγώ για αυτούς τους λόγους προτείνω 1.6. Σιγά σιγά θα βγαίνουν όλο και περισσότερα εργαλεία για Migration για όταν θελήσεις να μεταπιδήσεις σε 1.7. Εγώ ήδη κατάφερα να κάνω upgrade για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το βασικό πρόβλημα είναι με τις μεταφράσεις στην 1.6.χ.17 -18 έχω παρατηρήσει ένα πρόβλημα με το search (δε κάνει Index σε όλα τα προϊόντα )

η tophost σου δίνει τη δυνατότητα να πειράξεις ρυθμίσεις του Apache;

να μεγαλώσεις τη μνήμη στον Apache η κάποιες άλλες παραμέτρους που χρειάζονται πχ για τις μεταφράσεις.

υπάρχει και η transip που έχεις το server δικό σου να κάνεις ότι θες η και cpanel 

Link to comment
Share on other sites

Στην top host που έχω ένα presta έχω προβλήματα με nginx timeout και ΔΕΝ λύνονται (στο τέλος μου είπαν ότι φταίει το presta). Στο papaki είναι λίγο πιο ακριβά αλλά δεν έχω πρόβλημα(είχα μόνο στο upgrade του presta αλλά το λύσαμε άμεσα).  

 

Υ.Γ. 1.7 με κλειστά τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Πλέων 1.7 προτείνω.

Είναι σε καλό επίπεδο πλέων. 

 

Για hosting. χμμμμ παιδιά είναι καθαρά πόσο διάσημο είναι το shop σας και φυσικά το sharehosting(papaki tophost hostgator) κλπ είναι η πρώτη λύση για νέα μαγαζιά.

Για μαγαζιά με μεγάλες απαιτήσεις VPS ftw(for the win) 

Edited by 01generator (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Κ εγώ tophost έχω. Πρόσφατα πήγα να κάνω εγκατάσταση το 1.7 και δεν το έπαιρνε. Έλειπε ένα 'inl' αν θυμάμαι καλά. Μου είχε επιλογή να βάλω προηγούμενη έκδοση κ έβαλα την 1.6.περα από κάτι που δεν βρίσκω μέχρι στιγμής δουλεύει οκ. Αλλά είμαι ακόμα στο στήσιμο κ ψάξιμο. Δεν ξέρω αν προκύψει κάτι αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, jordaneiro said:

Καλησπέρα. Κ εγώ tophost έχω. Πρόσφατα πήγα να κάνω εγκατάσταση το 1.7 και δεν το έπαιρνε. Έλειπε ένα 'inl' αν θυμάμαι καλά. Μου είχε επιλογή να βάλω προηγούμενη έκδοση κ έβαλα την 1.6.περα από κάτι που δεν βρίσκω μέχρι στιγμής δουλεύει οκ. Αλλά είμαι ακόμα στο στήσιμο κ ψάξιμο. Δεν ξέρω αν προκύψει κάτι αργοτερα

Βάλε 1.7 ούτε συζήτηση... Φύγε από την tophost και πάνε hetzner.

Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2020 at 9:54 AM, sanctusmob said:

Βάλε 1.7 ούτε συζήτηση... Φύγε από την tophost και πάνε hetzner.

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Βασικά δεν εχω συγκριτικό από αλλου. Ότι έχω χρειαστεί το support τους ήταν καλό.απο το 1.6 γίνεται update στο 1.7;

Link to comment
Share on other sites

1.7.Χ πέρασε ο καιρός που λέγαμε για 1.6.Χ 

Τέλος θα συμφωνήσω με τον φίλο τον @sanctusmob για νέο ps και migration 

Τώρα για hosting, αμα έχεις μικρό eshop με 1-2 παραγγελίες την ημέρα μια χαρά είσαι στην tophost. 

Όσο μεγαλώνει το eshop σε επισκεψιμότητα και παραγγελίες ανεβάζεις και το hosting 

Σκαλί σκαλί όχι κατευθείαν στην κορυφή (hetzner) άσκοπα έξοδα. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, 01generator said:

Σκαλί σκαλί όχι κατευθείαν στην κορυφή (hetzner) άσκοπα έξοδα. 

Έξοδα?

https://www.hetzner.com/webhosting

https://top.host/el/web-hosting.htm

Καμία σχέση. Και τιμές και αυτά που προσφέρουν.

Βασικά δεν το έθεσα καλά. Μείνετε μακριά από την top host. Έχουν read limit στον δίσκο 800kb/s (ναι kb!!!)

Δεν μπορείς να κάνεις update το presta. Τα μισά script  που έχουν I/O  κάνουν timeout.

 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που ήθελα εγώ να δώσω έμφαση είναι ότι δεν χρειάζεται να κλείνουμε μεγάλο server εξαρχής. 

Τώρα για τιμές και τι προσφέρει ο καθένας, δεν θα καθίσω να προτείνω ας κάνει ο καθένας την ερευνά αγοράς του. 

Για την hetzner και τα έξοδα το ανέφερα έχοντας στο μυαλό τα έξοδα για dedicated. Που σε dedicated πάλι έχει καλές τιμές. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...