Jump to content
  • 0

PrestaShop - problem z językiem i indeksowaniem google


Bonek092

Question

Witam serdecznie.

 

Mam dość poważny problem ze swoim sklepem: www.helpik24.pl

 

Cała sytuacja wygląda następująco:

 

Od samego początku w sklepie były dostępne 2 języki: angielski(enUS) oraz polski(plPL)

Polski język jest ustawiony jako domyślny.

Z dniem wczorajszym podpiąłem sklep pod konto Google Search Console aby zacząć monitorować stronę.

W sekcji Udoskonalenia HTML znalazłem ponad 1600 błędów wynikających z podwójnych tagów tytułowych typu:

/en/szyny-i-rampy-podjazdowe/1839-stolik-przyjaciel-377-vermeiren.html

/lozka-rehabilitacyjne/1839-stolik-przyjaciel-377-vermeiren.html

/pl/lozka-rehabilitacyjne/1839-stolik-przyjaciel-377-vermeiren.html
lub:
/en/wielorazowe/1599-podklad-sanitarny-z-zakladkami-sn-802-antar.html

/wielorazowe/1599-podklad-sanitarny-z-zakladkami-sn-802-antar.html
 
Pomyślałem. Zapewne robot google indeksuje mój sklep zarówno w języku polskim jak i angielskim (po wyszukiwaniu w wyszukiwarce google występują polskie jak i angielskie linki ale z polskimi nazwami produktów.
 
Wymyśliłem więc że usunę z Presty język angielski aby linki stron nie miały podziały /pl/ /en/ ponieważ i tak nie korzystam z języka angielskiego na sklepie.
 
Jak pomyślałem tak uczyniłem, ale niestety część zaindeksowanych już linków przestała działać ponieważ były one zaindeksowane jako np. helpik24.pl/pl/ lub helpik24.pl/en/.
 
I tu nasuwa się moje pytanie. Czy robot sam przeindeksuje po jakimś czasie te wszystkie linki na zwykłe www.helpik24.pl/kategoria/id-nazwa-produktu itp. i podwójne tagi tytułowe (błędy) znikną z raportu GSC, czy muszę je w jakiś sposób sam usunąć z poziomu sklepu/administracji etc.? No i czy robot przeindeksuje linki tak że z powrotem będą się normalnie otwierać.
 
Proszę o pomoc i dziękuje z góry za każdą wypowiedź.
 
Pozdrawiam serdecznie.

 

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Możesz zrobić przekierowania 301 ze starych adresów na nowe  w pliku .htaccess

Google po jakimś czasie chwyci nowe adresy a i jak ktoś kliknie w wynikach wyszukiwania google w stary, nieistniejący adres to przeniesie go do nowego adresu.

Zależy ile masz tych stron do przekierowania. Ale można też kierować całe grupy  stron. Idź w tym kierunku i poczytaj o przekierowaniach w htaccess

Ale trzeba uważać bo presta przy różnych zmianach w konfiguracji nadpisuje plik htaccess i wpisy, które się dodaje idą się paść. Trzeba je na nowo dodawać. Niestety mała jest kontrola użytkownika nad htaccess w Prestashop.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

rel="canonical" mu nic nie da ponieważ jak napisał, usunął wersje językowe. Zatem strony, na których miałby umieścić rel="canonical" zniknęły.

Tylko przekierowanie 301 albo czekanie aż google zaindeksuje nowe strony a stare, nieistniejące usunie z indeksu. 301 jest sposobem na już. W ten sposób sklep nie straci ewentualnego ruchu ze stron usuniętych a już zaindeksowanych w google .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szukaj w google przekierowań 301 pod hasłem wyrażenie regularne. Ponieważ masz do przekierowania wiele podstron. Czy w zasadzie katalogi en i pl. Czyli nie będziesz robił 433 osobnych przekierowań tylko przekierujesz całe katalogi en i pl na helpik24.pl

Teoretycznie takie coś powinno zadziałać

http://www.askapache.com/htaccess/#301_Redirect_Entire_Directory

Po RewriteEngine on dodaj:

 

RedirectMatch 301 /an(.*) http/$1

RedirectMatch 301 /pl(.*) http/$1

 

Popróbuj.

 

I faktycznie rel="canonical" jeśli jakaś strona produktu jest dostępna z różnych kategorii  czyli de facto ma dwa różne adresy. Teraz już trochę za późno ale lepiej chyba w  preście ustawić linki tak żeby nie było w nich nazw katalogów i podkatalogów. Wtedy omija się problem z jednym produktem o kilku różnych adresach. Produkt powinien mieć tylko krótki adres 1839-stolik-przyjaciel-377-vermeiren.html

Edited by tomek003 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...