Jump to content

Prestashop και AfterShip λογαριασμος


Recommended Posts

Καλησπερα, γραφω ερωτηση για πρωτη φορα στο φορουμ. Χρησιμοποιω prestashop τα τελευταια 3 χρονια. Σχετικα με το module Aftership ειναι εγκατεστημενο και συγχρονισμενο με τη σελιδα αλλα εχει μερικα τεχνικα θεματα. Το presta που εχω ειναι το 1.6.1.11 και το τεμπλατε το sunglasses. https://addons.prestashop.com/en/fashion-shoes-templates/22204-sunglasses.html

 

Για αρχη εχω ενα θεματακι με τα emails. θελω στο in_transit email παραδειγμα να βαλω να εμγανιζεται περα απο link του aftership και το tracking number της εκαστοτε παραγγελιας. δηλαδη θελω tracking number να αλλαζει σε καθε email επειδη για καθε πελατη θα ειναι διαφορετικο.

 

Επειτα δεν εχω καταλαβει ακριβως πως δουλευει το aftership. Ο πελατης θα ειδοποιειται μονο οταν αλλαζει το status μεσω του prestashop η καθε φορα που θα υπαρχει ενα update στην αποστολη της παραγγελιας to aftership θα τον ενημερωνει αυτοματα?

 

Αυτες ειναι οι ερωτησεις μου για αρχη και αν μπορειτε να με κατευθηνετε καπως ωστε να βρω λυσεις θα το εκτιμουσα βαθυτατα. 

 

Ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσατε για αυτο το ποστ.

Edited by starshaker (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Όταν σε μια παραγγελία της έχουμε αλλάξει κατάσταση σε in transit..τότε πάει στο πελάτη ένα email ότι η παραγγελία είναι σε αποστολή.

Εαν θέλουμε να του στείλουμε και email με των αριθμό αποστολής...πάμε μέσα στην παραγγελία,στην αποστολή..διπλά απο εκεί που φαίνεται το κόστος αποστολής,πατάμε επεξεργασία και μας ανοίγει να βάλουμε tracking number..και μετά αποθήκευση...

 

Μόλις περάσουμε το κωδικό αποστολής,τότε μόνο φεύγει email με τον αριθμό αποστολής στο πελάτη..

 

Εαν έχουμε ρυθμίσει σωστά το link αναζητήσεις στο shipping τοτε, εαν πατήσει ο πελατης στο email των αριθμό αποστολής που θα του ερθει, θα του ανοιξει κατευθείαν η σελίδα με τα αποστελεσματα της courier.

 

Όποτε αλλάζουμε status στο backoffice της παραγγελιας, πηγαίνει email στο πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 7/5/2017 at 6:39 PM, Site-View said:

Όταν σε μια παραγγελία της έχουμε αλλάξει κατάσταση σε in transit..τότε πάει στο πελάτη ένα email ότι η παραγγελία είναι σε αποστολή.

Εαν θέλουμε να του στείλουμε και email με των αριθμό αποστολής...πάμε μέσα στην παραγγελία,στην αποστολή..διπλά απο εκεί που φαίνεται το κόστος αποστολής,πατάμε επεξεργασία και μας ανοίγει να βάλουμε tracking number..και μετά αποθήκευση...

 

Μόλις περάσουμε το κωδικό αποστολής,τότε μόνο φεύγει email με τον αριθμό αποστολής στο πελάτη..

 

Εαν έχουμε ρυθμίσει σωστά το link αναζητήσεις στο shipping τοτε, εαν πατήσει ο πελατης στο email των αριθμό αποστολής που θα του ερθει, θα του ανοιξει κατευθείαν η σελίδα με τα αποστελεσματα της courier.

 

Όποτε αλλάζουμε status στο backoffice της παραγγελιας, πηγαίνει email στο πελάτη.

καλησπερα.επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.πχ για την acs που συνεργαζομαι εγω ποιο link βαζω;γιατι το λινκ που εχει ο browser οταν πας στην αναζητη αποστολων δεν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει το link στην acs εδώ και ένα μήνα περίπου.

Το νέο link είναι

https://www.acscourier.net/el/web/greece/track-and-trace?p_p_id=ACSCustomersAreaTrackTrace_WAR_ACSCustomersAreaportlet&action=getTracking&cid=1234&stop_mobile=yes&generalCode=@

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sanctusmob said:

Έχει αλλάξει το link στην acs εδώ και ένα μήνα περίπου.

Το νέο link είναι


https://www.acscourier.net/el/web/greece/track-and-trace?p_p_id=ACSCustomersAreaTrackTrace_WAR_ACSCustomersAreaportlet&action=getTracking&cid=1234&stop_mobile=yes&generalCode=@

 

http://www.acscourier.gr/podSearch.aspx?podString=@
εγω εχω αυτο και λειουργει δλδ χτες που το τεσταρα.πρεπει να το αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό είχα αλλά σε κάποια φάση σταμάτησε να δουλεύει και μίλησα με την acs IT και μου έδωσαν το link που έκανα post πιο πάνω.

Τώρα βλέπω παίζει και το παλιό.

Η απόφασή είναι δική σου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 10 months later...

Καλησπέρα προσπάθησα να βάλω το νέο url στη παραγγελια αλλά δεν το δέχεται όλο, το κόβει μετά απο κάποιο σημείο. Επίσης δεν είναι ενεργό link να μπορεί κάποιος πατώντας άνω να πάει κατευθείαν στο site της acs. Κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το σωστό. Το έχω εδώ και πολύ καιρό σε 1.7.

https://www.acscourier.net/el/web/greece/track-and-trace?p_p_id=ACSCustomersAreaTrackTrace_WAR_ACSCustomersAreaportlet&action=getTracking&cid=1234&stop_mobile=yes&generalCode=@

Αλλά και το παλιό link παίζει ακόμη στο παλιό site της acs (είναι και σπασμένο το page...)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θέλει κάποιο module.

Admin --> Carriers --> Επιλέγεις το edit στην ACS --> Tracking URL --> Βάζεις το παραπάνω link ακριβός όπως είναι --> Finish

Με αυτό θα στέλνει στους πελάτες στο email αποστολής και το url με το tracking και μέσα από την παραγγελία θα μπορείς να βλέπεις το tracking κάνοντας click πάνω στον αριθμό του voucher.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...