Jump to content
  • 0

30 tysięcy kategorii? Jak to ogarnąć?


pioter83

Question

Cześć,

 

posiadamy już kilka sklepów na prestashopie, ale po raz pierwszy pojawił mi się tak ciekawy problem, jak 30000 kategorii, a drzewo dalej rośnie ;)

 

Sklepami zajmuje się wspólnik i męczy się z tym już 2 tygodnie, przez co mnie irytuje i mam nadzieję, że utrę "upartemu" nosa ;)

 

 

Jest to sklep z częściami samochodowymi: autodoktor.pl, tymczasowo wgrałem tylko jedną markę samochodu, ale sklep i tak chodzi koszmarnie. Podaję link, bo tam idealnie widać jak zbudowane jest drzewo kategori...

 

3 poziomy: kategoria główna (marka) -> podkategoria (model) -> podkategoria (detale modelu).

 

Kategorii głównych mamy: 159

Podkategorii: 3353

Podkategorie2: 24936

 

Czy podejście do tego tak jak to robimy, że mamy tak naprawdę 30k kategorii jest właściwe, czy powinniśmy np. ograniczyć kategorie do poziomu drugiego, a potem przypisać atrybuty/filtry (?) do tych kategorii?

 

PS. Dla chętnych freelancerów - z przyjemnością oddam tą operację w dobre ręce ;)

 

Dzięki,
Piotrek

 

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Nie bardzo wiem o co chcesz zapytać ;)

Póki co sklep chodzi dobrze ale obawiam się, że wydajnościowo to będzie koszmar przy takiej liczbie kategorii i potrzebny będzie np. serwer dedykowany.

Pytanie ile będzie produktów, atrybutów (kombinacji) jak te produkty pasują do aut (mamy zazwyczaj w motoryzacji marki, modele i roczniki, ponadto wiele rzeczy pasuje do wielu aut - zależy od asortymentu).

Do filtrowania w motoryzacji o ile pamiętam vekia miał jakiś moduł ;)

Kolejna sprawa to zarządzanie tym - standardowe mechanizmy to jak sam zauważyłem w tym momencie już jest problem.

Jak już te tematy rozwiążesz pojawi Ci się następny - pozycjonowanie tego. W tym momencie okaże się, że to też kwestia jaką należało przemyśleć już na etapie projektowania struktury sklepu :)

Tyle na początek moich sugestii ;)

Edited by Piotr K. (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nie bardzo wiem o co chcesz zapytać ;)

Póki co sklep chodzi dobrze ale obawiam się, że wydajnościowo to będzie koszmar przy takiej liczbie kategorii i potrzebny będzie np. serwer dedykowany.

Pytanie ile będzie produktów, atrybutów (kombinacji) jak te produkty pasują do aut (mamy zazwyczaj w motoryzacji marki, modele i roczniki, ponadto wiele rzeczy pasuje do wielu aut - zależy od asortymentu).

Do filtrowania w motoryzacji o ile pamiętam vekia miał jakiś moduł ;)

Kolejna sprawa to zarządzanie tym - standardowe mechanizmy to jak sam zauważyłem w tym momencie już jest problem.

Jak już te tematy rozwiążesz pojawi Ci się następny - pozycjonowanie tego. W tym momencie okaże się, że to też kwestia jaką należało przemyśleć już na etapie projektowania struktury sklepu :)

Tyle na początek moich sugestii ;)

 

Dzięki za szybką odpowiedź :)

 

No tak, pytanie by pomogło, a powinno brzmieć:

1) czy podejście przez kategorię jest słuszne, czy presta to uciągnie? Czy może zrobić tylko te 2 poziomy, a potem do kategorii dodać atrybuty, którymi byłyby modele samochdów.

2) czy presta ładuje na głównej stronie całe drzewo kategorii, bo mam takie wrażenie, że nie chodzi to ajaxem, tylko zaciąga wszystko, aż do liścia, jeśli tak to jak to wyłączyć i pokazywać na głównej tylko 159 linków (bez rozwijania), po wejsciu dalej w podkategorię tylko jej dzieci, itd.

 

To stoi na dedyku, reszta sklepów też, tamte chodzą poprawnie, tutaj aktualnie mamy tylko jedną z 159 marek, dlatego jako tako to pracuje, ale przy wgranych wszystkich jest dramat - jutro wgram, to podbiję wątek.

 

Faktycznie jeden produkt w moto pasuje do wielu kategorii, ale ten problem rozwiązałem (na papierze ;)

 

Z natury zajmuję się automatyzowaniem procesów poprzez SQL, parsowanie danych perlem, etc. także te wszystkie rzeczy aktualnie importujemy przez CSV, ale docelowo będę je wstrzykiwał do bazy danych, bo import/aktualizacja opisów/cen przy 15k produktów poprzez CSV to koszmar i ten proces musimy zmodyfikować.

 

Pozycjonowaniem się nie martwię, mamy specyficzny asortyment, który "wychodzi" bardzo szybko sam (podaję na podstawie innego sklepu), ale i tak bardziej stawiamy tutaj na adwords, nie będę się rozwijał dlaczego akurat tędy droga, bo to długi temat i specyficzny model biznesowy (nie jesteśmy typową hurtownią, mamy pojedyncze sztuki), raczej na dłuższe posiedzenie przy piwie ;)

 

`vekla` - idę szukać :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Generalnie powinieneś trochę zmienić podejście.

Zakładam, że wszystkie sklepy macie na preście i ten też ma tak być także ten krok pomijamy.

Po 1 powinieneś się postawić w roli klienta i tego jak on będzie wyszukiwał produkty w sklepie - za wzór weź najważniejszych graczy na rynku i zobacz jak tam się szuka produktów.

Jak wspominałem chyba @vekia ma tego typu moduł do sklepów motoryzacyjnych ale nie pamiętam czy on się opiera na kategoriach czy inaczej działa.

Zresztą może się okazać, że poza modelem jeszcze się w moto wybiera rocznikiem, silnikiem itp. - jak wspominałem kwestia specyfiki asortymentu.

Tutaj od zastosowanego powyżej rozwiązania mogą zależeć dalsze kroki.

Atrybuty będą przy standardowym podejściu generować kombinacje - czyli dalsze obciążenie dla sklepu/serwera i jego spowolnienie.

 

Standardowo są ładowane wszystkie kategorie - kwestia przerobienia modułów od menu albo zastosowania innych rozwiązań.

Z tym, że jako klient mogę szukać albo począwszy od auta albo od części jakie szukam - chyba, że będzie super rozwiązanie do wyszukiwania ale standardowe kategorie to za mało aby było wygodnie dla klienta ;)

 

Produkty może wychodzą, ale nie koniecznie tak jak szukają ich klienci ;) AdWords nie zawsze się opłaci - kwestia kalkulacji i budżetów. Ignorowanie pozycjonowania to w e-commerce moim zdaniem wielka pomyłka.

 

To tak w skrócie bo na dobrą sprawę to można by ciągnąć rozważania godzinami i podpierać się jakimiś analizami odpowiednich elementów :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Generalnie powinieneś trochę zmienić podejście.

Zakładam, że wszystkie sklepy macie na preście i ten też ma tak być także ten krok pomijamy.

 

Zgadza się ;)

 

Jak wspominałem chyba @vekia ma tego typu moduł do sklepów motoryzacyjnych ale nie pamiętam czy on się opiera na kategoriach czy inaczej działa.

 

Moduł zainstalowany, wybieranie śmiga wyśmienicie, ale pojawia się inny ciekawy problem... jak wybierzesz już kategorię, klikasz OK i zaczyna mielić, co bardzo ciekawe. Aktualnie nie przypisałem ŻADNEGO produktu do kategorii, więc nie powinien mielić nic, tylko od razu załadować pustą kategorię, a jest inaczej...?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...