Jump to content

Magazin online de piese auto


autoplat

Recommended Posts

Buna seara, 

 

Sunt nou printre utilizatorii de prestashop, chiar ii prima data cand l-am instalat.

Incerc sa fac un magazin online cu piese pentru autovehicule (anvelope, baterii auto, kituri de intretinere etc.)

 

Momentan incerc sa adaut anvelopele, dar nu stiu cum sa le introduc caracteristicile tehnice.

Presupun ca ar trebui sa folosesc partea cu atribute si caracteristici, dar nu stiu mai exact ce trebuie sa trec in fiecare.

 

De asemenea cum sa fac combinatiile de diferite marimi si preturi.

 

Daca ma poate ajuta cineva va rog cu un sfat, chiar nu ma pricep pe aceasta platforma.

 

O seara frumoasa!

Link to comment
Share on other sites

O sa iti dau un exp simplu:  La anvelope- de iarna de vara all season

Creezi caracteristica: Anotimp cu valorile- iarna, vara, all season

Apoi iti introduci produsele si la caracteristici iti selectezi ce ai nevoie.

Aceeasi politica o aplici si pentru alte valori, dimenisune, viteza, zgomot etc.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, incerc acum sa vad daca imi merge.

De asemenea stii cumva cum pot sa fac si un meniu, dar un exemplu, omul da click pe anvelope si il duce pe alta pagina.

Pe pagina respectiva in partea stanga sa aiba ca un search tool, sa poata tria produsele, dupa sezon, marime etc.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, incerc acum sa vad daca imi merge.

De asemenea stii cumva cum pot sa fac si un meniu, dar un exemplu, omul da click pe anvelope si il duce pe alta pagina.

Pe pagina respectiva in partea stanga sa aiba ca un search tool, sa poata tria produsele, dupa sezon, marime etc.

Exista un modul care se numeste "Bloc navigare" sau "Layered navigation". Practic este filtru pentru ceea ce vrei. Il setezi sa iti arate in stanga ce filtre sa aiba la dispozitie vizitatorul.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit, multumesc mult pentru ajutor.

 

Acum mai am o problema, desi meniul ii in limba romana, pe pagina mai am anumite lucruri care inca apar in limba engleza, de exemplu in loc de "Adauga in Cos" am "Add to card", sau in loc de "Mai multe informatii" am "More info"

 

De unde modific, sa imi apara si astea in limba romana?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am gasit, multumesc mult pentru ajutor.

 

Acum mai am o problema, desi meniul ii in limba romana, pe pagina mai am anumite lucruri care inca apar in limba engleza, de exemplu in loc de "Adauga in Cos" am "Add to card", sau in loc de "Mai multe informatii" am "More info"

 

De unde modific, sa imi apara si astea in limba romana?

 

Multumesc!

 

First put Romanian language as default.

After look for a menu in BackOffice - Localisation --> Translation

After that Choose General, Modules, Email, etc

Edited by eldermaster (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...