Jump to content

Początki robienia sklepów dla klienta, pytania.


olszam

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym zadać parę pytań odnośnie robienia sklepów dla klienta(pytania nie będą po kolei):

1. Jeśli klientowi pasuje standardowy szablon prestashop tylko tam gdzieś pozmieniane są obrazki lub kolorystyka danego fragmentu to mam zostawić te prawa autorskie które były na samym początku, czy po prostu już podstawić pod to ©Nazwa_Sklepu?

2. Niby przygotowanie sklepu to jedno ale jak z serwerem, to już sam klient za to odpowiada?

3. Jak z grafiką, np logo firmy, slaidy itd. mam dostać je od klienta czy wszystko sam robię?

4. Administracja: Jako superusera to mam siebie też zostawić(na wypadek przyszłych poprawek, dodania modułów itp.) czy to już klient sobie ustali co chce i czy warto dawać klientowi superusera?

5. Najważniejsze rzeczy zalecane przy konfiguracji sklepu to co by tu uznać?

6. Czy mam klienta uczyć jak obsługiwać sklep czy tylko dokumentacje daną mu się wyśle?

7. Jakie pytania klientowi zadać by w pełni zrealizować cel?

 

Powiem że nigdy nie robiłem sklepów a zaczynam dopiero zabawę/naukę z systemem CRM oraz o ich standardy co potrzebne jest takiemu sklepowi.

Link to comment
Share on other sites

Ja się odniosę tylko do punktu nr. 4 ponieważ często spotykam się z tym że ktoś specjalnie nadaje właścicielowi niższe uprawnienia i później żeruje na nim przy każdej nawet najdrobniejszej poprawce. Tak nie powinno być, klient powinien posiadać pełen dostęp do swojego sklepu. Nadawanie niższych uprawnień i związane z tym ograniczenia to tak jak zlecić budowę domu i nie dostać kluczy od piwnicy, jak klient będzie chciał napalić w piecu to ma dzwonić do dewelopera żeby ten przyjechał i to zrobił? Przecież to nie realne więc żaden klient nie powinien na to samo pozwolić w swoim sklepie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a ja sie natomiast odniose do reszty pytan ogolnie. z tego o co pytasz, w jaki sposob itp. wynika, ze nie masz zadnego pojecia czy to o sklepach czy innych stronach/systemach. sa pewne podstawy bez ktorych nie da sie w ogole poruszac po swiecie budowy stron "na zewnatrz" czyli dla klientow. mysle, ze w pierwszej kolejnosci musialbys zbudowac pare sklepow dla siebie, pozniej, nieodplatnie, dla paru znajomych (tutaj nalezy juz dac im pole do popisu i zmusic do wymagan tego co i jak ma byc w sklepie). pozniej jeszcze troche czasu spedzic na budowaniu wlasnych komercyjnych modulow i pomalu mysle, ze tak za dwa-trzylata moglbys myslec o zalozeniu firmy i swiadczenia takich uslug "na zewnatrz" 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a ja sie natomiast odniose do reszty pytan ogolnie. z tego o co pytasz, w jaki sposob itp. wynika, ze nie masz zadnego pojecia czy to o sklepach czy innych stronach/systemach. sa pewne podstawy bez ktorych nie da sie w ogole poruszac po swiecie budowy stron "na zewnatrz" czyli dla klientow. mysle, ze w pierwszej kolejnosci musialbys zbudowac pare sklepow dla siebie, pozniej, nieodplatnie, dla paru znajomych (tutaj nalezy juz dac im pole do popisu i zmusic do wymagan tego co i jak ma byc w sklepie). pozniej jeszcze troche czasu spedzic na budowaniu wlasnych komercyjnych modulow i pomalu mysle, ze tak za dwa-trzylata moglbys myslec o zalozeniu firmy i swiadczenia takich uslug "na zewnatrz" 

Co do tego to robiłem parę stronek, jedną dałem bratu bo potrzebował na natychmiast(że jak zakończył rozmowę to już miał ją mieć) dla swojej praktyki, jednego własnego CMSa na zaliczenie pracy mag. i parę skryptów w php i js z jquery, które miałem czasem na kopiuj-wklej bo nie wszystko mi się chciało powtarzać przy pisaniu. I tak większość robię tylko dla siebie jak kolega lub ktoś z rodziny coś będzie chciał to pewnie zrobię jeśli się wyrobię w czasie którym chce i zależy co by chciał ale głównie to było takie wielkie nic.

Link to comment
Share on other sites

... ale głównie to było takie wielkie nic.

no i to chyba majlepszestreszczenie tego co pisalem wczesniej. 

 

oczywiscie, bez obrazy i zachecam do tego zebys pracowal nad soba i zwoimi umiejetnosciami tak, zeby z czasem pokazac sie na rynku i swiadczyc uslugi dla klientow. jednak, zaznaczam, nie jest to takie proste jakby sie moglo wydawac. po latach pracy wiem, ze Presta (czy inne systemy) sama w sobie daje tylko kanwe-osnowe, na bazie ktorej nie da sie zrobic czegos co mozna w pelni wypuscic na rynek. trzeba wiele poswieconych godzin na to, zeby sprostac oczekiwaniom klientow i porpawic juz istniejace rozwiazania oraz stworzyc cos "pod klienta", a ten, uwierz mi, bardzo czesto bedzie wymagal rzeczy, ktore na pozor wydaja sie niewykonalne. jednak chcac dzialac w tej przestrzeni musisz to okielznac, a to bardzo czesto wymaga wielu godzin, dni, lat praktyki i doglebnej wiedzy na temat samej struktury oraz dzialania "od wewnatrz" presta. 

 

najlepsza meta nauki jest praktyka, dlatego tutaj, w porpzednim poscie, zachecalem do zrobienia paru stron znajmomym, ktorzy juz mieli by pewne wymagania co do przebudowy silnika czy szablonu. na tym poziomie moglbys sobie jeszcze pozwolic na pewne bledy i ustepstwa. wchodzac w dzial "Rynek" na takie ustepstwa juz nie bedzie miejsca ani czasu. 

 

skad moj scepcytyzm do twojego pierwotnego pytania? po tych parunastu latach przy budowaniu stron (nie tylko presta, bo zaczynalem od czystego HTML, pozniej Flash - w tym obiektowy) wiedzialem juz  wielu takich "zapalencow", ktorzy nie majac zadnej wiedzy chcieli zawladnac rynkiem i natrzepac kasy... a to tylko psulo opinie wprawionych developerow i ogolnie rzecz ujmyjac - psulo caly rynek. 

 

pracuj, pracuj... ucz sie, dzialaj... zycze oczywiscie powodzenia, ale jak narazie to jeszcze za wczesnie. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

no i to chyba majlepszestreszczenie tego co pisalem wczesniej. 

 

oczywiscie, bez obrazy i zachecam do tego zebys pracowal nad soba i zwoimi umiejetnosciami tak, zeby z czasem pokazac sie na rynku i swiadczyc uslugi dla klientow. jednak, zaznaczam, nie jest to takie proste jakby sie moglo wydawac. po latach pracy wiem, ze Presta (czy inne systemy) sama w sobie daje tylko kanwe-osnowe, na bazie ktorej nie da sie zrobic czegos co mozna w pelni wypuscic na rynek. trzeba wiele poswieconych godzin na to, zeby sprostac oczekiwaniom klientow i porpawic juz istniejace rozwiazania oraz stworzyc cos "pod klienta", a ten, uwierz mi, bardzo czesto bedzie wymagal rzeczy, ktore na pozor wydaja sie niewykonalne. jednak chcac dzialac w tej przestrzeni musisz to okielznac, a to bardzo czesto wymaga wielu godzin, dni, lat praktyki i doglebnej wiedzy na temat samej struktury oraz dzialania "od wewnatrz" presta. 

 

najlepsza meta nauki jest praktyka, dlatego tutaj, w porpzednim poscie, zachecalem do zrobienia paru stron znajmomym, ktorzy juz mieli by pewne wymagania co do przebudowy silnika czy szablonu. na tym poziomie moglbys sobie jeszcze pozwolic na pewne bledy i ustepstwa. wchodzac w dzial "Rynek" na takie ustepstwa juz nie bedzie miejsca ani czasu. 

 

skad moj scepcytyzm do twojego pierwotnego pytania? po tych parunastu latach przy budowaniu stron (nie tylko presta, bo zaczynalem od czystego HTML, pozniej Flash - w tym obiektowy) wiedzialem juz  wielu takich "zapalencow", ktorzy nie majac zadnej wiedzy chcieli zawladnac rynkiem i natrzepac kasy... a to tylko psulo opinie wprawionych developerow i ogolnie rzecz ujmyjac - psulo caly rynek. 

 

pracuj, pracuj... ucz sie, dzialaj... zycze oczywiscie powodzenia, ale jak narazie to jeszcze za wczesnie. 

To akurat wiem że najlepsza nauka to w praktyce wychodzi, sam stosuje się do tego tylko czasem często brak pomysłów na jakiś projekt w którym wykorzystam to i to z takimi funkcjami czy tam klasami czy też danym wzorcem projektowym(jedynie MVC pisałem na czysto). Jeśli by można było to głównie chciałbym poznać odpowiedź na pytanie pierwsze, przydałoby się na przyszłość wiedzieć by później ktoś mi nie wystawił pisma sądowego o naruszanie praw autorskich :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...