Jump to content

"Πρόβλημα" με λειτουργία χαρακτηριστικών σαν "φίλτρα"


Kefa

Recommended Posts

Καλημέρα. Σε παλιότερο theme (1.5) είχα στα προϊόντα προκαθορισμένα χαρακτηριστικά που λειτουργούσαν σαν φίλτρα, στην έκδοση 1617 που πήγα να κάνω το ίδιο συνέβαινε το εξής μόλις έκανα την ίδια χρήση: 1) Μου εμφάνιζε στο πάνω μερος της κατηγοριας τον τίτλο από από το "meta" και 2) εμφάνιζε το url του φίλτρου και όχι το όνομα αυτού (βασικά τίποτα δεν θα ήθελα να εμφανίζει)...

Αλλάζει αυτό? Υπάρχει επιλογή στο admin ή θέλει μέσω ftp?

 

post-781143-0-24441700-1478818411_thumb.png

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

αν καταλαβα καλα δεν θες να σου εμφανιζει την διαδρομη του της κατηγοριας που βρισκεσαι?? Η φωτογραφια δεν με βοηθαει να σου πω την αληθεια. Αυτο που βλεπω στην φωτο ειναι το breadcrumb. Αυτο το theme που εχεις στη φωτο ειναι το μαμα??

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω θέμα με τη "διαδρομή" της κατηγορίας που βρίσκομαι.

Ας πούμε ότι βρισκόμαστε στην κατηγορία "χρηματοκιβώτια" και υπάρχει σαν χαρακτηριστικό το "τύπος κλειδώματος" με 2 προδιαγεγραμμένες τιμές "κωδικός" & "κλειδί".. Επίσης ας πούμε ότι στο "meta" της κατηγορίας αντί για "χρηματοκιβώτια", έχω βάλει το "χρηματοκιβώτια ασφαλείας"...

Όταν κάποιος βρεθεί στην κατηγορία και πατήσει στο χαρακτηριστικό-φίλτρο "κωδικός", ώστε να εμφανίσει όλες τις πιθανές επιλογές με κωδικό, αυτομάτως αλλάζει ο τίτλος της κατηγορίας (ακριβώς πάνω από το "ταξινόμιση ανά") και αντί για "χρηματοκιβώτια", εμφανίζει τον τίτλο από το meta (π.χ. "χρηματοκιβώτια ασφαλείας") και δίπλα του "κολλάει" και το όνομα του χαρακτηριστικού (π.χ. τύπος κλειδώματος), όπως και την πιθανή επιλογή της ιδιότητας (π.χ. κωδικός), με την ιδιαιτερότητα ότι την ιδιότητα την προβάλει με βάση το όνομα του url της (κουφό?)... Το theme είναι το μαμα...

Edited by Kefa (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

νομιζω τη βρηκα τη λυση αν και δεν ειναι καλο απο θεμα seo διοτι δεν αναγνωριζεται απο τις μηχανες αναζητησης. 

 

στο blocklayered.php γραμμη 3116 

 

ειναι ετσι 

 

if (is_array($filter_block['title_values']))

foreach ($filter_block['title_values'] as $key => $val)

{

$title .= ' > '.$key.' '.implode('/', $val);

$keywords .= $key.' '.implode('/', $val).', ';

}

 

 πας και βαζει σχολια μεσα στην foreach

 

if (is_array($filter_block['title_values']))

foreach ($filter_block['title_values'] as $key => $val)

{

/*$title .= ' > '.$key.' '.implode('/', $val);

$keywords .= $key.' '.implode('/', $val).', ';*/

}

 

εγω δεν μπορω να καταλαβω το αλλο. Πως ενω το επιλεγω το φιλτρο και γραφεται επανω στο url εαν το παρω copy και το βαλω σε νεα καρτελα paste και enter δεν μου κραταει το φιλτραρισμα. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε παλιότερη έκδοση δεν γινόταν όλο αυτό... Τώρα σε δεσμεύει ακόμα και στο τι meta θα βάλεις, αφού θα στο "πετάξει" μπροστά μόλις δουλέψουν τα φίλτρα...

Η λύση σε αυτό που λες είναι να πας στο module και να κάνεις index τα URL..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλλα δεν δουλευει για τα attributes πχ χρωμα->κοκκινο. Δουλευει μονο για το εαν ειναι καινουργιο!!!! Ελεος

url έχεις βάλει στο "κόκκινο"?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...