Jump to content

feed compari


Recommended Posts

Salut, Incerc sa imi pun magazinul online pe compari.ro. Am reusit sa fac acel feed care merge bine. Dar ei imi cer sa introduc o categorie si o subcategorie in feed. iar in subcategorie sa introduc un singur tip de produs. Eu am doar categorii pe site. Ce trebuie sa modific? Va las mai jos cum am facut eu la categorii.

 

/category
$finalcat=(int)$prod->id_category;
$catob=new Category($finalcat,2,true);
$categorypath=$catob->name;

if ($catob->level_depth > 3) {
$level=100;
  while ($level > 2) {
 $catob=new Category($catob->id_parent,2,true);
 $categorypath=$catob->name.' > '.$categorypath; $level=$catob->level_depth;
  }
}


$xmlprod->addChild('category',$categorypath);

Link to comment
Share on other sites

compari.ro nu vrea feed de categorii ci feed de produse.

mai mult, vrea ca fiecare produs sa fie in mod unic asociat unei categorii si pentru asta trebuie sa folosesti "category default" cand construiesti feed-ul.

mai exact, daca ai "cizmulite copii" si in categoria cizmulite fete si cizmulite baieti trebuie ca in feed sa fie doar la cizmulite fete

feed-ul poate fi xml sau csv.

 

in principiu e bine sa ai control pe ce produse pui in feed, este posibil ca ciorapei sa nu vrei sa apara acolo pt ca sunt prea ieftini si nu se justifica financiar.

 

exista o gramada de module de export de produse pe shop-ul presta, de ce iti bati capul sa faci tu un script de export?!

 

daca totusi vrei sa-ti pierzi timpul, uite un script de export shopmania, il poti personaliza pe el, diferentele sunt minore

 

https://partner.shopmania.ro/cp.help?topic=284

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 6/8/2016 at 8:54 AM, zaurus said:

compari.ro nu vrea feed de categorii ci feed de produse.

mai mult, vrea ca fiecare produs sa fie in mod unic asociat unei categorii si pentru asta trebuie sa folosesti "category default" cand construiesti feed-ul.

mai exact, daca ai "cizmulite copii" si in categoria cizmulite fete si cizmulite baieti trebuie ca in feed sa fie doar la cizmulite fete

feed-ul poate fi xml sau csv.

 

in principiu e bine sa ai control pe ce produse pui in feed, este posibil ca ciorapei sa nu vrei sa apara acolo pt ca sunt prea ieftini si nu se justifica financiar.

 

exista o gramada de module de export de produse pe shop-ul presta, de ce iti bati capul sa faci tu un script de export?!

 

daca totusi vrei sa-ti pierzi timpul, uite un script de export shopmania, il poti personaliza pe el, diferentele sunt minore

 

https://partner.shopmania.ro/cp.help?topic=284

Salutare,

Ce modul recomanzi?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...