Jump to content

ΝΕΟ ΦΠΑ


Recommended Posts

καλημέρα,  θέλω να αλλάξω το φπα στο 24%  αλλά θέλω να κρατήσω της τιμές απο ολα τα προϊόντα μου στις τιμές με το 23%, δηλαδή να απορροφήσου εγώ το 1%    γίνετε? η πρέπει να αλλάξω ένα ένα όλα τα προϊόντα 

Edited by artcandle (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

η μόνη λύση που έχω βρει είναι να αλλάξει κατευθείαν στην βάση η τιμή διότι το prestashop δεν κρατάει την τιμή με το ΦΠΑ άλλα την αποφορολογημένη.

Αφού αλλαχτούν οι φόροι από το διαχειριστικό στο 24% μετά μπορεί να τρέξει μια sql στην βάση όπως:

" UPDATE `prstshp_product` SET `price` = ((`price` * 1.23) / 1.24) "  ή αν είναι multistore " UPDATE `prstshp_product_shop` SET `price` = ((`price` * 1.23) / 1.24) " γιατί κρατάει σε άλλο πίνακα τις τιμές.

Έτσι η τιμή λιανικής θα μείνει η ίδια και με το 24%

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

η μόνη λύση που έχω βρει είναι να αλλάξει κατευθείαν στην βάση η τιμή διότι το prestashop δεν κρατάει την τιμή με το ΦΠΑ άλλα την αποφορολογημένη.

Αφού αλλαχτούν οι φόροι από το διαχειριστικό στο 24% μετά μπορεί να τρέξει μια sql στην βάση όπως:

" UPDATE `prstshp_product` SET `price` = ((`price` * 1.23) / 1.24) "  ή αν είναι multistore " UPDATE `prstshp_product_shop` SET `price` = ((`price` * 1.23) / 1.24) " γιατί κρατάει σε άλλο πίνακα τις τιμές.

Έτσι η τιμή λιανικής θα μείνει η ίδια και με το 24%

 

Πολύ καλή λύση!

 

Single store

UPDATE  `ps_product` SET  `price` = (`price`/1.24) * 1.23

Multi Store

UPDATE `ps_product_shop` SET `price` = (`price`/1.24) * 1.23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

η μόνη λύση που έχω βρει είναι να αλλάξει κατευθείαν στην βάση η τιμή διότι το prestashop δεν κρατάει την τιμή με το ΦΠΑ άλλα την αποφορολογημένη.

Αφού αλλαχτούν οι φόροι από το διαχειριστικό στο 24% μετά μπορεί να τρέξει μια sql στην βάση όπως:

" UPDATE `prstshp_product` SET `price` = ((`price` * 1.23) / 1.24) "  ή αν είναι multistore " UPDATE `prstshp_product_shop` SET `price` = ((`price` * 1.23) / 1.24) " γιατί κρατάει σε άλλο πίνακα τις τιμές.

Έτσι η τιμή λιανικής θα μείνει η ίδια και με το 24%

 

 

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την βοήθεια,  επειδή ώμος δεν το κατέχω και τόσο πολύ, αυτο απο που γίνετε? μέσα απο phpmyadmin και κάνω προσθήκη νέας στήλης?.

μια καλύτερη περιγραφή μπορείτε να μου δώσετε,,, σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πρώτο βήμα είναι να αλλάξει ο ΦΠΑ από 23% σε 24% μέσα από το διαχειριστικό (εντοπιότητα > φόροι).

Μετά μέσα από το phpmyadmin αριστερά φαίνονται όλοι οι πίνακες (στον πίνακα prstshp_product ή στον prstshp_product_shop αν είναι multistoreβρίσκονται όλες οι τιμές από τα προϊόντα. Δεξιά πάνω υπάρχει μενού που λέει "Κώδικας SQL", πατάς εκεί και βάζεις την παραπάνω εντολή SQL ανάλογα αν είναι multistore ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Ενώ άλλαξα το ΦΠΑ απο 23% σε 24% όταν πάω να βάλω τελική τιμή σε ένα προϊόν δεν παίρνει την τιμή χωρίς ΦΠΑ (μου βγάζει την ίδια με την τελική).

 

Επίσης μου έχει σαν προεπιλεγμένο τον ΦΠΑ 23%. Απο που το αλλάζω αυτό?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...