Jump to content

Συσχετισμός προϊόντων


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα τη βοήθειά σας στο στήσιμο ενός ηλεκτρονικού καταστήματος με ρούχα και παπούτσια. Το κόλλημα που έχω να αντιμετωπίσω είναι το εξής. Έστω ότι έχω ένα προϊόν το οποίο έχει κωδικό 100 και το χρώμα του είναι 100-01 που αντιστοιχεί στο μαύρο και ένα δεύτερο χρώμα 100-02 που αντιστοιχεί στο κόκκινο του ιδιου προϊόντος. Θελω λοιπόν όταν ένας πελάτης μπει στη σελίδα μου και πατήσει να δει το συγκεκριμένο με κωδικό 100 να του εμφανίσει στη σελίδα με τα προϊόντα και το 100-01 που είναι το μαύρο αλλά και το 100-02 που είναι το κόκκινο ΑΛΛΑ όταν θα μπει μεσα στο μαύρο ή αντίστοιχα στο κόκκινο θέλω να έχει σαν επιλογή combination το αντίθετο χρώμα από αυτό το οποίο μπήκε. Αφού λοιπόν γίνει αυτό πρέπει αφαιρεθεί και η αντίστοιχη ποσότητα μια φόρα. Δηλαδή μπήκε στο κόκκινο θέλω να του εμφανίζει το μαύρο στα combination και όταν επιλέξει να αγοράσει το μαύρο έχοντας μπει στο κόκκινο θα πρεπει να αφαιρέθει η ποσότητα που αγοράζει μια φορά. Ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

Ένα παραδειγμα ειναι αυτο το http://www.fullahsugah.gr/rouxa προσέξτε τους κωδικούς 1616100220 , 1616100230, είναι το ίδιο προϊόν. Επίσης πρέπει να αφαιρούνται και οι ποσότητες αντίστοιχα, είτε επιλέξω το 1616100220 μπλε είτε το  1616100230 μπλε μία ποσότητα πρέπει να αφαιρεθεί

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να εμφανίζει τους συνδυασμούς ως ξεχωριστά προϊόντα σε μια λίστα (κατηγορία, κορυφαίες πωλήσεις κτλ) αλλά και μέσα στο προϊόν να μπορείς να επιλέξεις το χρώμα που θες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κάτι έτοιμο. Αλλά μια απορία. Απ τη στιγμή που έχουμε τα φίλτρα που επιλέγεις και χρώματα, υπάρχει λόγος ύπαρξης του διπλού/τριπλού κτλ προϊόντος;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα module το έχω βρει αλλά εχθές βρήκα και Λιγο κώδικα για κάτι παρόμοιο. Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου λογικό αυτό ίσα ίσα είναι μπέρδεμα για τον πελάτη αλλά όλα τα ελληνικά site μόδας αθλητισμού κλπ τα προϊόντα τους έτσι τα έχουν. Και επίσης είναι κάτι το οποίο αρέσει στον προϊστάμενο μου. Οπότε δεν χωράει και πολύ κουβέντα χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...