Jump to content

[ΟΔΗΓΙΕΣ] Χρέωση διαφορετικού κόστους αποστολής σε διαφορετική περιοχή της χώρας


Recommended Posts

Αφού λοιπόν φάνηκε χρήσιμο θα επιθυμούσα ένα like (στο post με τις οδηγίες όμως) το οποίο δεν κοστίζει τίποτα θεωρώ. Και ανεβάζει την "αξία" του προφίλ μου ώστε να με εκτιμούν περισσότερο οι υπόλοιποι χρήστες. Ευχαριστώ για το χρόνο σου και πάλι. Ό,τι χρειαστείς αν μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως!! Στείλε αν θες σε pm και το fb σου να είμαστε σε επικοινωνία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια και χαρά!

 

πολύ νέα στο Prestashop... άλλη φιλοσοφία και λογική από το Joomla και το Virtuemart..... αλλά το προτιμώ.

 

Λοιπόν, το πρόβλημα προέκυψε και σε μένα στα μεταφορικά.

Έχω φτιάξει 4 διαφορετικές επιλογές για μεταφορικά. 2 με courier και 2 με μεταφορική. Έχω ορίσει τιμές ανάλογα με βάρος και τιμές ανάλογα με συνολικό ποσό καλαθιού.

 

Ακολούθησα τα βήματα του χρήστη tapanda.gr

 

Αν θέλετε να χρεώνετε διαφορετικά σε Αθήνα - Επαρχία, Ηπειρωτική - Νησιά και ό,τι άλλο συνδυασμό έχετε ακολουθήστε τις οδηγίες παρακάτω

1) Localization > Zones: Κάνετε μια νέα (έστω Αθήνα) και μια ακόμη (έστω Επαρχία)
2) Κάνετε μια νέα χώρα (με το όνομα Επαρχία) και τροποποιείτε την Ελλάδα, αλλάζοντας της όνομα σε "Αθήνα" (και τις συνδέετε με την εκάστοτε ζώνη)

  • Σημαντικό και στις 2: Contains states = YES ώστε όταν επιλέγει ο πελάτης περιοχή (πχ επαρχία) να του εμφανίζει όλους τους νομούς εκτός Αττικής

3) Τους νομούς της χώρας τους συνδέετε με την κατάλληλη "χώρα"
4) Στον courier που έχετε βάζετε το επιθυμητό κόστος

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Στο site όμως όταν επιλέγω κάτι, μου βγάζει πάντα ταχυδρομικά δωρεάν.

Μάλλον κάτι μου διαφεύγει....

 

Πρέπει να εφαρμόσω κάτι, να τσεκάρω κάποια επιλογή στα προϊόντα ξεχωριστά;

Να κάνω κάποια άλλη ρύθμιση στις "Προτιμήσεις" των μεταφορικών;

 

Αν χρειαστεί κάποιος να δει το backend ας μου pm για κωδικούς.

 

Σας ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...