Jump to content

Döviz Kurları

ulusal

Recommended Posts

Arkadaşlar değerleri manuel girsek Hergün daha sağlıklı olacağını bende düşündüm, Türkçe sayfa aktifse kur değerlerinin parametrelerini nasil ayarlamamız, girmemiz gerekir. Örnek 1 TL = KAC EURO, KAÇ USD olması gerekir bu konuda Benim kafam karışıyor hangi değerlerini girmemiz. TL. 01.0000 EURO 0.0000 USD 0.0000 gibi rakamlarsanız bu konuda çok kişi aydınlanmış olur desteklerinize şimdiden teşekkür eder saygaılar sunarım.

Arkadaşım, TL. yi 1 yapınca : Şu anda 1€ = 2 TL. dersek. Senin € için gireceğin değer: 0.5 olacak. Aynı şekilde USD içinde : 1$ = 1.5 TL diyelim, USD için gireceğin değer de 0.66666 olacak. Günlük Girmek istersende o günkü kuru 1/€kuru, ve 1/usd kuru ile ayarlarsın. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Burda dikkat edeceğin husular. öndelikle varsayılan TL. olacak ve onun oranı 1 olacak. USD içinde 0.666 ayraç ( . )nokta olmalı. Bu şekilde ben kullanıyorum problem yok.

Birde ayarlar bozuluyor derken neyi kastediyorsun. Eğer girdiğin oranlar değişiyorsa o normal Çünkü güncelle dediğin zaman güncel kurbilgilerini alıyor.

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
bu döviz kurlarını anlık güncellesek süper olacak, yani ürün fiyatları otomatik güncellenecek, bir kaç yöntem var ama sağlıklı dğil şimdilik

panelden cron eklenerek bu çözülebilir. Detayları incelemedim ama payment/currencies sekmesindeki dövizleri güncelle butonunun tetiklediği olayı crontaba eklemek gerekecek. Zor bir işlem olmasa gerek.

• 1 month later...

döviz kurları modulu bende çalışmıyor, heralde fazla kurcaladım :)
Acaba bu kurlardan euro değerini sayfanın herhangi bir yerinde göstermem için nasıl bir kod yazmam lazım ?
new Currency gibi
Şu euro ve dolar değerlerini yazdırabilsem, gerisi hazır.

abi şöyle anlatayım ben biraz uğraştım ama fazla bakamıyorum zamanım yok şimdilik. sen yaparsın sanırım.
prestashop döviz kurlarını
http://www.prestashop.com/xml/currencies.xml

bu adresten alıyor yani biz adminden gğncelle dediğimiz zaman bu url ye müracat ediyor. buda
classes/Currency.php dosyası konntrol ediyor. bu dosyaya admin/AdminCurrencies.php dosyası tarafından erişim sağlanıyor.
yapılacak 2 sey var bence bunlar oldumu iş tamamdır bence.
1. cisi kurların çekildiği xml dosyasına benzer bir xml dosyasından çekmek. çünkü bu kurlar anlık olarak güncelleniyor ama türkiyeye uygun değil. çünkü bankaların kendi aralarındaki xml dosyası bile farklı. büyük bir ihtimal aynı düzende bir xml dosyası bulunamaz kurları bir yerden çekip aynı düzende bir xml dosyası yaratmak , yada bu dosyayı bankanın verdiği xml dosyasına göre konfiruge etmek.

2. cisi ise class dosyası ile admin dosyasını belli aralıklarra otomatiğe bağlamak.

sanırım bu ikisi yapılırsa iş halolur gibime geliyor.

Kolay Gelsin

Ben onları merkez bankasından çekiyor ve xml dosyasına yazdırıyorum. Bunu günde birkaç kere yapıyor. Anlık olması sakıncalı, o an bağlantı olmayabilir vs..

bu çektiği döviz kurlarını product.php içerisinde rahatca kullanabilmem için bir değişken lazım bana, gerisi herşey tamam gibi